Będziemy wiecznie młodzi? Najnowsze osiągnięcia nauki

Starzejący się organizm i widok wpływu limfocytów T na myszy poddawane badaniu CSHL
Czy naukowcom udało się odnaleźć źródło młodości?, fot. Distinctive Images / @cshl
ikona podziel się
Opublikowano: 09.02.2024 r., 13:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Sposób na zachowanie młodości od wieków zastanawiał naukowców. Wielu z nich szuka odpowiedzi, czy możliwe jest zachowanie młodzieńczego wieku lub znaczne opóźnienie procesów starzenia organizmu. Okazuje się, że magiczny eliksir przeciwstarzeniowy mógł przez cały czas znajdować się… w nas.

Czy właśnie odkryto „żywy lek”, który nas odmłodzi?

Naukowcy z laboratorium Cold Spring Harbor (CSHL) w Stanach Zjednoczonych odkryli, że można przeprogramować limfocyty T. Są to krwinki białe odpowiedzialne za odpowiedź autoimmunologiczną organizmu. Dzięki badaniu ich poziomu można zdiagnozować m.in. niedobór odporności czy poważne choroby organizmu. Naukowcy odkryli, że limfocyty T można tak przeprogramować, aby przeciwdziałały starzeniu się. Jeśli odpowiednio się tego dokona, limfocyty T mogą niszczyć stare komórki, które z wiekiem zbierają się w naszym organizmie. Nie dość, że są kompletnie bezużyteczne, to w dodatku mogą poważnie szkodzić.

Jeśli zastosowane zostaną odpowiednie modyfikacje, limfocyty T będą przeciwdziałać procesom starzenia się organizmu. Białe krwinki mogą atakować inną grupę komórek, zwaną „komórkami starzejącymi się”. Uważa się, że komórki te odpowiedzialne są za wiele chorób, z którymi borykamy się w późniejszych latach życia. Wraz z wiekiem gromadzą się w organizmie, wywołując szkodliwe stany zapalne. Mimo że obecnie istnieje kilka leków, które mogą wyeliminować te komórki, wiele z nich należy przyjmować przez długi czas – a to bywa szkodliwe lub wręcz wyniszczające dla organizmu.

Biotechnolodzy przeprowadzili eksperyment z przeprogramowaniem limfocytów T na myszach. Po podaniu im komórek, zwierzęta zaczęły starzeć się wolniej i dłużej były zdrowe. Czy można więc powiedzieć, że limfocyty T są „żywym lekiem” na młodość? Wiele na to wskazuje. Myszy, na których przeprowadzone zostały badania, po podaniu przeprogramowanych limfocytów T zaczęły prowadzić zdrowszy tryb życia. Miały niższą masę ciała, lepszy metabolizm i tolerancję glukozy, a także zwiększyła się ich aktywność fizyczna. Obyło się bez uszkodzeń tkanek i toksyczności.

Żadna inna terapia nie jest w stanie tego zrobić

- Jeśli podamy „żywy lek” starszym myszom, odmłodzą się. Jeśli podamy go młodym myszom, starzeją się wolniej. Żadna inna terapia obecnie nie jest w stanie tego zrobić – mówią naukowcy z Cold Spring Harbor. Biotechnolodzy uważają, że już jedna dawka limfocytów T podana w młodym wieku może mieć pozytywny wpływ na całe życie. Pojedyncze leczenie może chronić przed chorobami, takimi jak cukrzyca i otyłość. Corina Amor Vegas z CSHL mówi, że limfocyty T mają zdolność zapamiętywania i utrzymywania się w organizmie przez długi czas, co różni je od leków chemicznych. W przypadku chorób przewlekłych może być to ogromna zaleta. – Pomyślmy o pacjentach, którzy wymagają leczenia kilka razy dziennie – mówi Corina Amor Vegas.

Limfocyty T stosowane są aktualnie w leczeniu różnych nowotworów krwi, co w 2017 roku uzyskało na ten cel zgodę FDA (Agencja Żywności i Leków – amerykańska instytucja rządowa). Corina Amor Vegas jest jednym z pierwszych naukowców, którzy wykazali, że potencjał medyczny limfocytów T sięga jeszcze dalej. Laboratorium CSHL bada obecnie, czy limfocyty pozwolą żyć myszom nie tylko zdrowiej, ale też dłużej. Jeśli tak się stanie, społeczeństwo będzie o krok bliżej do poznania receptury na wieczną młodość.

Receptor antygenowy między limfocytami T a komórką nowotworową
Receptor antygenowy między limfocytami T a komórką nowotworową, fot. Alpha Tauri 3D

Źródła:

  • https://www.nature.com/articles/s43587-023-00560-5
  • https://www.cshl.edu/the-fountain-of-youth-is-a-t-cell/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto