Opublikowano: 24.05.2024 r., 14:49
|
Autor:
Paulina Zambrzycka
Alergie pokarmowe nie należą do najprzyjemniejszych. Wielu ludzi cierpi na nie od dziecka. Niektórzy zupełnie jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że nie tylko najmłodsi mają z nimi problem. Alergie pokarmowe rozwijają się również u dorosłych. Zmaga się z nimi coraz więcej ludzi w dojrzałym wieku. Sprawdź, które alergie pokarmowe występują u nich najczęściej.
Wiele osób myśli, że jeśli w dzieciństwie nie miało alergii pokarmowych, to w dorosłym życiu nie będzie musiało się nimi przejmować. Jeśli należysz do tego grona, musimy cię zmartwić. To nie prawda! Alergie pokarmowe mogą się rozwijać również w dorosłym wieku. Owszem, najmłodsi są znacznie bardziej narażeni na pojawienie się alergii pokarmowej. Mogą też wraz z wiekiem z takiej alergii pokarmowej wyrosnąć, bo młody organizm szybciej radzi sobie z tego typu problemami.
Dorośli mają znacznie gorzej z uporaniem się z alergią. Ciężko uzyskać dane, ilu dokładnie dorosłych ludzi boryka się z alergiami pokarmowymi. Australijskiej Krajowej Radzie ds. Alergii udało się ustalić, że 1 na 50 osób dorosłych zmaga się z alergią pokarmową. Z kolei badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że aż 1 na 10 osób w dorosłym wieku ma alergię na przynajmniej jeden pokarm. U wielu z nich alergia rozwinęła się w dorosłości.
Alergie pokarmowe to nic innego, jak reakcje immunologiczne z udziałem immunoglobuliny E, a więc przeciwciała – odgrywa ono zasadniczą rolę, jeśli chodzi o wywoływanie reakcji alergicznych. Objawy alergii nie zależą od IgE – zwykle są opóźnione i mówi się o nich „nietolerancje pokarmowe” lub określa nadwrażliwością. Do najpowszechniejszych objawów alergii w dorosłym życiu zaliczyć można m.in.:
- zawroty głowy,
- anafilaksję,
- trudności w przełykaniu,
- wymioty,
- ucisk lub ból w klatce piersiowej,
- pokrzywkę,
- obrzęk,
- problem z oddychaniem.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że osoby dorosłe najczęściej zmagają się z alergiami pokarmowymi np. na orzeszki ziemne, skorupiaki, ryby i mleko krowie. Aż 45% zgłaszało objawy związane z alergią na więcej niż jeden produkt spożywczy. Mimo że z roku na rok pojawiają się kolejne alergie pokarmowe u dorosłych, istnieje prawdopodobieństwo, że zapoczątkowane zostały one w młodzieńczym wieku. Mogą więc pozostać już do końca życia.
Ciężko powiedzieć, czy osoby dorosłe mogą zrobić cokolwiek, aby alergie pokarmowe się u nich nie rozwijały. Aktualne badania koncentrują się głównie na zapobieganiu występowania alergii u najmłodszych. Specjaliści uważają, że niewiele robi się w celu wykluczenia alergii pokarmowych u osób dorosłych. Jak powiedziała dr Payal Gupta, certyfikowana specjalistka ds. alergii i immunologii, alergia może się rozwinąć w każdym momencie naszego życia. Winą jest połączenie czynników genetycznych z immunologicznymi oraz środowiskowymi. Przyczyny rozwoju alergii mogą się jednak różnić w zależności od danego człowieka. Dlatego często stanowią wielką tajemnicę dla naukowców.
Jeśli podejrzewasz u siebie alergię pokarmową, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.