Niedawno No Fluff Jobs opublikowało „Ranking zawodów 2024”. Okazuje się, że dużo negatywnych skojarzeń budzi profesja polityka, ale też influencera. Znaczna część ankietowanych uważa, że zawody te są jednymi z najbardziej przepłacanych. Polacy wyróżnili też najbardziej zasłużone ich zdaniem profesje.
No Fluff Jobs, który jest twórcą raportu, to portal z ogłoszeniami o pracę m.in. w marketingu, HR, sprzedaży czy finansach. Dla twórców portalu ważna jest pomoc osobom poszukującym pracy, ale też ułatwienie firmom znalezienie kandydatów, którzy będą dla nich najlepiej dopasowani. Właśnie dlatego No Fluff Jobs publikuje konkretne oraz aktualne ogłoszenia m.in. z widocznymi widełkami czy możliwością weryfikacji oczekiwań finansowych z ofertą. Ostatnio na portalu przeprowadzone zostało badanie na 1000 osobach pracujących i aktywnych zawodowo. Grupa badanych była w wieku 18-64 lata. Ankietowani mieli za zadanie wyrazić opinię np. o znaczeniu społecznym danych zawodów, ale też adekwatności ich zarobków.
Jeśli chodzi o wyniki badania, okazało się, że Polacy nie mają zbyt dobrego zdania o politykach. Aż 86% badanych potwierdziło, że politycy zarabiają za dużo. Podobne zdanie jest o influencerach – 69% Polaków uznało, że zarabiają za dużo i nieadekwatnie do profesji. 54% ankietowanych potwierdziło, że najbardziej przepłacanym zawodem w naszym kraju są prawnicy. Niemal ¼ badanych polityka kojarzy się negatywnie. Ponad ½ z kolei uznała, że influencer ma niskie znaczenie społeczne. Ankietowani uważają, że działalność twórców internetowych nie niesie pozytywnych wartości dla społeczeństwa. To również wynik wątpliwości związanych z komercyjnym charakterem działalności influencerów, a więc często brakiem autentyczności w oczach ludzi.
Mimo że twórcy internetowi odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu trendów i opinii, ciągle spotykają się z krytyką. Można więc zauważyć, że w naszym społeczeństwie rodzi się potrzeba refleksji nad wpływem mediów społecznościowych, które kształtują współczesną kulturę.
Które zawody Polacy szanują najbardziej?
Uczestnicy badania wypowiedzieli się również odnośnie do zawodów, których zarobki są na odpowiednim poziomie. Wśród nich wyszczególnieni zostali programiści (52%), przedstawiciele handlowi (56%) i księgowi (60%). Warto podkreślić, że programiści czy programistki IT oraz inne zawody zajmujące się technologią, wykonują swoją pracę w sposób niewidzialny. Jest to jednak praca, która znacznie ułatwia życie innym ludziom.
Dzięki pracy osób działających w IT podczas pandemii udało się wprowadzić wiele elementów życia codziennego do wirtualnego świata. To właśnie tym ludziom zawdzięczamy m.in. możliwość konsultacji online z lekarzami, dostęp do dokumentacji medycznej, różnorodne płatności internetowe, łatwe konsultacje ze specjalistami, załatwianie spraw urzędowych bez kolejek czy wiele innych elementów współczesnego życia. Mimo że programowanie na pierwszy rzut oka jest niewidoczne, to nieoceniona umiejętność. Programiści są potrzebni, a popyt na nich rośnie – zwłaszcza w dobie prędko rozwijającej się technologii.
Rolnictwo cieszy się dużym uznaniem
Według wyników raportu okazuje się, że Polacy z ogromnym szacunkiem podchodzą do osób, które pracują w firmach rolniczych i medycznych. U 71% sympatię budzi zawód pielęgniarski, z kolei lekarski cieszy się powodzeniem u 66% ankietowanych. Aż 63% badanych ma podobne odczucia do zawodu rolnika. Mimo że rolnictwo może wydawać się mniej oczywistym wyborem, cieszy się naprawdę dużym uznaniem wśród Polaków. Najprawdopodobniej to odzwierciedlenie rosnącej świadomości społecznej, że bezpieczeństwo żywnościowe i zrównoważone rolnictwo mają duże znaczenie. Rolnictwo coraz częściej postrzega się jako podstawę dobrobytu i stabilności, zwłaszcza w dobie zmian klimatycznych i żywności przetworzonej.
Wyniki badania podkreślają ważną tendencję w społecznym postrzeganiu zawodów. Profesje bezpośrednio związane z potrzebami ludzi oraz ich dobrostanem (np. żywność, zdrowie) cieszą się największym uznaniem oraz sympatią.