Idzie lato – dlaczego ochrona SPF jest taka ważna dla skóry?

Kobieta nakłada krem z filtrem
Używanie kremów z SPF pomoże utrzymać młody i elastyczny wygląd skóry, fot. Chanelle Malambo/peopleimages.com
ikona podziel się
Opublikowano: 07.06.2024 r., 17:03 | Autor: Paulina Zambrzycka
Lato jest czasem kojarzącym się głównie ze słońcem, ciepłymi dniami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Bez wątpliwości słońce ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne niesie duże ryzyko dla skóry. Sprawdź, dlaczego ochrona SPF jest taka ważna dla całego ciała.

Jakie są rodzaje promieniowania UV?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest SPF – Sun Protection Factor. To nic innego, jak wskaźnik informujący nas o tym, czy dany kosmetyk chroni skórę przed promieniami UVB. To właśnie ono odpowiada bowiem za uszkodzenia powierzchni skóry oraz oparzenia słoneczne. Im wyższy wskaźnik SPF, tym dłużej przebywać można na słońcu, nie ryzykując oparzeniami skóry. Jeśli skóra normalnie zaczyna robić się czerwona po ok. 5-10 minutach, filtr w kremach SPF może wydłużyć czas jej ochrony nawet do 300 minut. Promieniowanie ultrafioletowe podzielić można na trzy główne typy:

  • UVC – najbardziej niebezpieczne promieniowanie, które na szczęście nie dociera do nas, ponieważ w całości pochłania je warstwa ozonowa.
  • UVB – to promieniowanie odpowiada głównie za uszkodzenia naskórka i oparzenia słoneczne. Właśnie ono przyczynić się może do rozwoju raka skóry.
  • UVA – promieniowanie głębiej wnikające w skórę i odpowiadające za przedwczesne starzenie się skóry, fotostarzenie oraz tworzenie się zmarszczek. Może zwiększyć ryzyko powstania nowotworów skóry, mimo że nie powoduje bezpośrednio oparzeń słonecznych.

Ochrona SPF – dlaczego jest taka ważna? Jak dobrać filtr?

Ochrona SPF jest kluczowa z wielu powodów. Najważniejszym jest oczywiście zapobieganie poparzeniom słonecznym. Wystarczy krótko przebywać na słońcu bez odpowiedniej ochrony, aby boleśnie poparzyć skórę. Regularne poparzenia zwiększają ryzyko uszkodzenia skóry, ale też doprowadzić mogą do poważnych problemów zdrowotnych. Warto smarować się kremem z SPF również po to, aby zmniejszyć ryzyko raka skóry – niestety, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może do tego doprowadzić. Głównym winowajcą fotostarzenia jest promieniowanie UVA. Nakładając filtr przeciwsłoneczny, można się przed nim uchronić. Używanie kremów z SPF pomoże utrzymać młody i elastyczny wygląd skóry. Poza tym filtry przeciwsłoneczne pomagają chronić się przed uszkodzeniami DNA wywoływanymi promieniowaniem UV - pisał o tym niedawno Onet.pl.

Niektórzy zastanawiają się, który krem z filtrem przeciwsłonecznym może być najlepszy. Na rynku jest mnóstwo dostępnych produktów, a każdy z nich ma inne właściwości oraz stopień ochrony. Najpierw powinieneś upewnić się, że wybrany kosmetyk zawiera zarówno ochronę przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Zaleca się używanie kremów z filtrem minimum 30, który jest w stanie zablokować ok. 97% promieniowania słonecznego. Jeśli chcesz pływać lub uprawiać sport na świeżym powietrzu, postaw na wodoodporny filtr przeciwsłoneczny. Zaaplikuj go ponownie po ok. godzinie, gdyż żaden krem nie jest całkiem wodoodporny. Jeśli masz wrażliwą skórę, stawiaj na kosmetyki z mineralnymi filtrami – są mniej drażniące niż chemiczne filtry.

Nakładanie kremu z SPF na ciało
Zaleca się używanie kremów z minimum 30 SPF, fot. Jo Panuwat D

W jaki sposób nakładać krem SPF, żeby zadziałał?

Aby krem z filtrem mógł dobrze działać, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Trzeba oczywiście nakładać odpowiednią jego ilość. Jeśli nałożysz zbyt mało kosmetyku, nie będzie on wystarczająco skuteczny. Na całe ciało powinieneś zużyć ok. 30 ml kremu SPF. Postaraj się zaaplikować krem na maksymalnie 15 minut przed ekspozycją na słońce. Dzięki temu kosmetyk się wchłonie i stworzy warstwę ochronną. Co godzinę lub maksymalnie co dwie ponów aplikację, bo krem przeciwsłoneczny straci z czasem swoją skuteczność (zwłaszcza przez pot lub kontakt z wodą). Pamiętaj również o nakremowaniu newralgicznych części ciała, takich jak stopy, kark i uszy. Często pomijamy te obszary, co skutkuje ich poparzeniem.

Jeśli chcesz zapobiec chorobom skóry, zadbaj o porządną edukację na temat ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętaj, że stosowanie kremów SPF ma znaczenie nie tylko dla stanu skóry, ale naszego zdrowia. Dzięki takim kosmetykom zapobiegniesz oparzeniom, opóźnisz procesy starzenia i zmniejszysz ryzyko rozwoju raka skóry. Pamiętaj, aby każdego dnia – niezależnie od pogody – sięgać po krem z filtrem i chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Źródła:

  • https://skinspace.pl/filtry-spf-dlaczego-ochrona-przeciwsloneczna-jest-tak-wazna-i-dlaczego-nalezy-stosowac-ja-przez-caly-rok/
  • https://forumleczeniaran.pl/dlaczego-krem-spf-jest-wazny-dla-skory/#
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~bunia / 20 czerwca 2024 11:06
ochrona skóry twarzy jest bardzo ważna. Nikt nie chce by jeg skóra się starzała. Zawsze latem w torebce obowiazkowo noszę krem ochronny, czapkę, butelkę cisowianki i okulary przeciwsłoneczne. To taki zestaw must have jak pali słońce
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 6 głosowało: 2
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto