Nie musisz czekać do wiosny! Szybkie i skuteczne sposoby na czyste okna zimą

Mycie okien zimą może wydawać się trudnym zadaniem. Przy odpowiednim podejściu i użyciu właściwych środków czyszczących można jednak zrobić to szybko i skutecznie. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów, aby cieszyć się czystymi oknami nawet w chłodne miesiące. Sprawdź porady, które pomogą ci uporać się z myciem okien zimą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybierz odpowiedni dzień i środki czyszczące
Zimą temperatura na zewnątrz często staje się dużą przeszkodą podczas mycia okien. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego momentu na czyszczenie szyb:
- Myj okna w bezwietrzne dni, aby uniknąć szybkiego zamarzania wody na szybie.
- Czyść szyby w południe – właśnie wtedy jest najcieplej. Większy jest też dostęp do naturalnego światła.
- Wybierz dzień, gdy temperatura nie spada poniżej -5°C. Dzięki temu unikniesz zamarzania detergentów do mycia okien.
Sprawdź też: Przestań popełniać te błędy podczas mycia okien!
Kluczowe są też odpowiednie środki czyszczące. W niskich temperaturach mogą kompletnie nie sprawdzić się zwykłe detergenty. Zwykle zawierają wodę, która szybko zamarza. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą m.in.:
- Specjalistyczne płyny do mycia szyb zimą – zawierają alkohol oraz zapobiegają zamarzaniu.
- Domowe mieszanki – najlepiej z ciepłej wody, octu i odrobiny alkoholu izopropylowego.
- Płyn do spryskiwaczy samochodowych – to świetna alternatywa do mycia szyb w ekstremalnych warunkach.
Jak powinno się myć okna zimą?
Zanim zaczniesz myć okna, odpowiednio przygotuj się do tego zadania. Przede wszystkim zetrzyj nadmiar kurzu i brudu suchą ściereczką lub odkurzaczem z odpowiednią końcówką. Aby uniknąć odmrożenia, zrób to w gumowych rękawiczkach. Pod ręką zawsze miej kilka czystych, suchych ściereczek z mikrofibry, którymi wypolerujesz szyby.
Co zrobić, żeby uniknąć zacieków i smug? Jak radzi redakcja lifestylowa portalu Onet.pl, myj okna od góry do dołu – w ten sposób nie rozmażesz brudu po szybie. Używaj też gumowej ściągaczki do zbierania nadmiaru wody. Dzięki ściągaczce zapobiegniesz również powstawaniu smug na szybie. Po umyciu okien przecieraj je suchą ściereczką – będą lśnić. Nie zapomnij także o ramach okiennych, które warto wyczyścić ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń.

Zamarzanie szyb – jak temu zapobiec?
Aby uniknąć osadzania się lodu i pary na szybach, przecieraj szyby mieszanką gliceryny i wody – w ten sposób zapobiegniesz ich oszronieniu. Możesz też skorzystać z roztworu wody z solą, który opóźni proces zamarzania szyb. Zadbaj o dobrą wentylację, aby ograniczyć skraplanie się pary wodnej. Pamiętaj również o kilku kluczowych zasadach:
- Myjesz okna w bardzo niskiej temperaturze? Podgrzej wodę do letniej temperatury i dodaj do niej alkohol, żeby nie zamarzła.
- Nie stosuj gorącej wody na oknach, ponieważ nagła zmiana temperatury może doprowadzić do pęknięcia szyby.
- Nie używaj zwykłego płynu do mycia szyb – tradycyjne środki zawierają wodę, która błyskawicznie zamarza.
- Pomijanie uszczelek i ramy nie jest dobrym pomysłem. Mróz i wilgoć mogą przyczynić się do pękania uszczelek, zwłaszcza jeśli nie zostaną dobrze osuszone po myciu.
- Nie używaj papierowych ręczników. Są wygodne, ale zostawiają smugi i drobne włókna na szybach.
- Nigdy nie myj okien w przeciągu! Nie dość, że się przeziębisz, to w dodatku woda szybko zamarznie na szybie.
Jak widzisz, mycie okien zimą wymaga odpowiednich warunków, środków chemicznych i podejścia, aby uniknąć m.in. zamarzania wody i powstawania smug. Wybieraj dni bez silnego mrozu (powyżej -5°C) i wiatru. Staraj się też myć okna partiami. Regularne czyszczenie ułatwi utrzymanie ich w nienagannym stanie – nawet przez całą zimę.