Jak szybko i skutecznie sprzątnąć dom przed wizytą gości?

Odkurzanie przed wizytą gości
Przed przyjściem gości uprzątnij widoczne powierzchnie, takie jak dywan na podłodze, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 18.06.2024 r., 16:11 | Autor: Paulina Zambrzycka
Sprzątanie domu przed wizytą gości nie zawsze jest najprostszym zadaniem, zwłaszcza jeśli masz na to niewiele czasu. Z odpowiednią organizacją i sprawdzonymi trikami możesz jednak sprawić, że dom będzie wyglądał czysto i przyjemnie – nawet w pół godziny. Sprawdź, jak szybko i skutecznie sprzątnąć dom przed wizytą gości.

Zaplanuj sprzątanie i przygotuj niezbędny sprzęt

Najważniejszy krok to stworzenie dobrego planu działania - podkreśla to wiele mediów głównego nurtu jak Onet.pl. Musisz określić, ile czasu masz na uprzątnięcie mieszkania. Jeśli jest duże, przemyśl, które miejsca będą „narażone” na widok gości. Z reguły jest to przedpokój, kuchnia, łazienka i salon. Przed przystąpieniem do sprzątania upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i środki czystości. Z całą pewnością przydadzą się:

  • mop
  • worki na śmieci
  • odkurzacz
  • ściereczki z mikrofibry
  • środki do czyszczenia powierzchni
  • papierowe ręczniki

Po zgromadzeniu odpowiednich sprzętów i detergentów zacznij od uporządkowania płaskich powierzchni. Pozbądź się zbędnych przedmiotów z półek, stołów i blatów – możesz schować je do szuflad. Dzięki czystym powierzchniom mieszkanie będzie wydawać się przestronniejsze i schludniejsze. Następnie odkurz i umyj podłogi. Skup się na najbardziej widocznych miejscach, np. podłodze w salonie, dywanie lub chodniczku w przedpokoju. Aby uniknąć mokrych plam, możesz wykorzystać szybkoschnący środek do czyszczenia podłóg.

Szybkie porządki w poszczególnych pomieszczeniach

Jednym z najważniejszych miejsc, które powinny być czyste podczas wizyty gości, jest łazienka. Aby szybko ją uporządkować, przetrzyj umywalkę i krany środkiem czyszczącym – w ten sposób pozbędziesz się osadów z mydła i kamienia. Użyj środka dezynfekującego i szczotki do toalety, aby ją przemyć. Lustro wytrzyj środkiem do mycia szyb, żeby pozbyć się smug i odcisków palców. Na koniec przetrzyj podłogę mopem.

Kolejnym miejscem chętnie odwiedzanym przez gości jest kuchnia. Powinna być czysta i schludna, dlatego najpierw pozbądź się z niej niepotrzebnych przedmiotów. Przetrzyj blaty środkiem czyszczącym. Umyj zlew i znajdujące się w nim naczynia. Szybko wytrzyj też płytę grzewczą, żeby pozbyć się resztek jedzenia i plam. Odkurz podłogę i przemyj ją mopem.

Pozostaje uporządkować salon. To miejsce, w którym chętnie przebywają goście. W związku z tym wytrzep narzuty i poduszki oraz odkurz meble tapicerowane, jeśli jeszcze pozostanie czas. Pozbądź się zbędnych przedmiotów ze stolika kawowego i przetrzyj go ściereczką. Uporządkuj rzucające się w oczy ozdoby i zetrzyj kurz z półek. Na koniec odkurz dywan i dokładnie umyj podłogę.

O czym jeszcze pamiętać przed przyjściem gości?

Czysty dom kojarzy się nie tylko z uprzątniętą podłogą i meblami, ale też zapachem świeżości. Koniecznie otwórz więc okna na co najmniej kilkanaście minut, żeby wpuścić do mieszkania świeże powietrze i nieco przewietrzyć pomieszczenia. Nadaj mieszkaniu przyjemny aromat z pomocą świeczek zapachowych i odświeżaczy powietrza. Wynieś też śmieci z mieszkania, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów podczas wizyty gości. Zrób błyskawiczny przegląd wszystkich pokojów i upewnij się, że przedmioty leżą na swoich miejscach. Zajmij się poprawieniem poduszek na kanapie, sprawdzeniem czystości powierzchni i ułożeniem dekoracji. W ten sposób możesz tuż przed wizytą gości zauważyć ewentualne niedociągnięcia.

Gdy uda ci się ogarnąć mieszkanie, poczekaj na gości i ciesz się wspólnie spędzanym czasem. Zrelaksuj się i napawaj wizytą bliskich. Nic tak bardzo, jak czyste mieszkanie nie sprawia, że goście czują się przyjemnie i przytulnie. Pamiętaj, że szybkie i skuteczne sprzątanie zawsze wymaga perfekcyjnej organizacji i efektywnego planu działania. Dzięki niemu będziesz w stanie skupić się na najistotniejszych rzeczach podczas ogarniania przestrzeni. Z odpowiednim zaangażowaniem i motywacją sprzątanie przed wizytą gości będzie skuteczne i szybkie. Porządnie uprzątnięta przestrzeń sprawi, że spotkanie będzie miłe. Przebiegać będzie też w spokojnej i przytulnej atmosferze.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~arletka / 19 czerwca 2024 11:06
po prostu staram się zawsze mieć czysto i nie wstydzę się jak ktoś przyjdzie z niespodziewaną wizytą
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
~Zuzanna / 20 czerwca 2024 04:06
Jak ktoś ma do mnie przyjść to ja ogarniam mieszkanie, sprzątam niepotrzebne rzeczy itd. A moja roomba odkurza i mopuje podłogi. Zanim ktoś przyjdzie to ja mam mieszkanie ogarnięte.
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 6 głosowało: 2
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto