Opublikowano: 21.05.2024 r., 10:47
|
Autor:
Paulina Zambrzycka
Kleszcze są nosicielami niebezpiecznej choroby – boreliozy. Może ona stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Preparaty na kleszcze są dobre, jednak nie zawsze mamy je pod ręką. Aby chronić się przed szkodnikami, należy opanować kilka skutecznych patentów. Sprawdź, jak za 15 zł można efektywnie i stosunkowo niedrogo poradzić sobie z pasożytami w lesie lub parku.
Kleszcze to pasożyty, które aktywne są mniej więcej o stałych porach. Najwięcej spotkać ich można w godzinach 8:00-12:00 oraz od 16:00 aż do zachodu słońca. Owady najchętniej żerują w wysokich, niekoszonych trawach, na łąkach, w parkach, na obrzeżach lasu, placach zabaw oraz w ogrodach przy domu. Gdy uda im się wybrać odpowiednie miejsce na żery, wspinają się np. na liść krzewu czy źdźbło trawy. Następnie czekają na swoją ofiarę, korzystając z silnie rozwiniętego narządu węchu – znajduje się on na przednich nóżkach kleszczy. Określany jest narządem Hallera.
Jeśli kleszcz na dobre osiedli się na źdźble lub liściu, przybiera ciekawą postawę. Aby znaleźć ofiarę, wysuwa przednie nogi i porusza nimi na boki. Dzięki tej pozycji może wykryć najmniejszą zmianę temperatury, a także wydychany przez potencjalną ofiarę dwutlenek węgla. Wyczuwa go z odległości nawet 20 m. To niesamowite, zwłaszcza że pasożyt jest przecież naprawdę niewielki. Gdy tylko ofiara zbliży się do miejsca żerów kleszcza, owad przejdzie na jej ciało. Wówczas rozpoczyna po niej wędrówkę – z reguły pnie się w górną część ciała swojej ofiary.
Jeśli chcesz obronić się przed kleszczami, powinieneś skupić się na ochronie dolnej partii ciała. Istnieje mnóstwo sposobów na zminimalizowanie ryzyka ugryzienia przed kleszcza. W Internecie popularność zyskała metoda, która jest bardzo prosta i każdy może jej spróbować. Polega na owinięciu kostek dwustronną, mocną taśmą samoprzylepną. Możesz ją kupić przez Internet lub w sklepie z artykułami budowlanymi. Duża taśma kosztuje średnio ok. 15 zł.
Jak działa ten prosty sposób? Otóż kleszcz podczas próby wspięcia się na górną część ciała ofiary… przyczepi się do taśmy. Oczywiście nie jest to gwarancja pełnej ochrony przed pasożytami. Sprawdzi się, gdy jednak spacerujesz w niewysokiej trawie. Mimo że kleszcze nie są w stanie wspinać się na drzewa, mogą dostać się na rośliny do wysokości nawet 1,5 m. Sposób ten będzie skuteczny, jeśli w prawidłowy sposób zabezpieczysz swoje nogi. Ważne, aby pamiętać o wielkości pasożytów – są naprawdę niewielkie. Jeśli taśma nie będzie przylegać do spodni, kleszcz może dostać się pod nią. Nic już nie będzie mu stało na przeszkodzie, aby kontynuować podróż do źródła pożywienia – naszej krwi.
Zauważyłeś na swoim ciele kleszcza? Wówczas istnieją dwa wyjścia – możesz udać się do przychodni i skorzystać z pomocy medycznej albo wyjąć go samodzielnie. Na stronie Ministerstwa Zdrowia wyczytać można, że w przypadku, kiedy doszło do ugryzienia w ciągu 24 godzin, prawidłowe usunięcie pasożyta zmniejsza ryzyko zakażenia boreliozą. W celu poprawnego pozbycia się go z ciała należy użyć pęsety. Kleszcza chwyta się jak najbliżej skóry, a następnie wyciąga do góry z równomierną siłą. Należy zdezynfekować miejsce po ukłuciu np. spirytusem.
Nie smaruj kleszcza żadną substancją, zwłaszcza tłustą, bo w ten sposób możesz zwiększyć ryzyko zakażenia. W przypadku, gdy w skórze zostały jakieś fragmenty kleszcza, konieczna może być wizyta u lekarza. Warto również rozważyć zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu mózgu, które przenoszą pasożyty. Szczepionkę przyjmuje się w trzech dawkach, a jej skuteczność przewyższa 95%. Odporność po podstawowym cyklu szczepienia wynosi minimum trzy lata.