Nie wyrzucaj grilla po sezonie! Te domowe triki pomogą ci doczyścić najbrudniejszy ruszt

Nadchodzą długie ciepłe dni, w związku z czym nabieramy ochoty na grillowanie. Masz porządny grill z zeszłego sezonu, jednak po smakowitym ucztowaniu zostały na nim brudne ślady? A może już korzystałeś z grilla i nie wiesz, jak doszorować ruszt przed kolejnym użyciem? Wiele osób sięga po silne środki chemiczne – niestety, mogą być toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych domowych trików, dzięki którym grill znów będzie lśnił czystością.
- Dwa składniki, dzięki którym grill będzie jak nowy
- Szybki sposób na jeszcze gorący ruszt
- Usuwanie tłuszczu za pomocą pary wodnej i folii aluminiowej
- Nieoczywiste domowe środki do czyszczenia grilla
Dwa składniki, dzięki którym grill będzie jak nowy
Jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na doczyszczenie grilla jest połączenie sody oczyszczonej z octem. Nie dość, że oba składniki są tanie i łatwo dostępne, to w dodatku niezwykle skuteczne w usuwaniu tłuszczu oraz przypaleń po intensywnym grillowaniu.
W jaki sposób doczyścić ruszt za pomocą sody oczyszczonej i octu?
- Wymieszaj w plastikowej misce pół szklanki sody oczyszczonej z niewielką ilością wody – musi zrobić się z nich gęsta pasta.
- Nałóż pastę na ruszt i miejsca z przypaleniami. Możesz użyć w tym celu szczoteczki do zębów lub starej, ale nie ostrej gąbki.
- Spryskaj wszystko octem, wlanym wcześniej do buteleczki z atomizerem. Całość zacznie musować, co pomoże rozpuścić zanieczyszczenia.
- Odczekaj ok. 15 minut, a następnie przetrzyj ruszt wilgotną szmatką. W razie potrzeby powtórz zabieg. Na koniec opłucz całość ciepłą wodą.
Metoda z octem i sodą świetnie sprawdza się zarówno do czyszczenia rusztu, jak i ścianek grilla czy pokrywy.
Szybki sposób na jeszcze gorący ruszt
Chcesz zadbać o czystość grilla tuż po jego użyciu, zanim tłuszcz i resztki jedzenia zaschną? Fantastycznie sprawdzi się cebula lub cytryna! Działają jak naturalne odtłuszczacze i ścierki w jednym. Jaki jest warunek ich użytkowania? Musisz zachować pełną ostrożność – gdy grill jest jeszcze ciepły, łatwo się poparzyć. To metoda tylko dla dorosłych.
- Cebula – aby doczyścić ruszt za pomocą cebuli, przetnij ją na pół. Następnie nabij połówkę na widelec lub szczypce i przetrzyj gorący ruszy. Wydzielający się sok rozpuści tłuszcz i ułatwi pozbycie się zabrudzeń.
- Cytryna – działa bakteriobójczo i odświeżająco. W dodatku jej kwasowość skutecznie usuwa tłuste osady. Połówką cytryny pocieraj ruszt w podobny sposób jak cebulą. Dla lepszego efektu możesz posypać cytrynę… solą. Rób to jednak delikatnie, ponieważ cytryna z solą zadziałają jak peeling.
Przeczytaj też: Jak zrobić palenisko ogrodowe krok po kroku?

Usuwanie tłuszczu za pomocą pary wodnej i folii aluminiowej
Zaschnięty tłuszcz i przypalone resztki jedzenia mogą być trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy grill długo nie był używany. W takim przypadku pomóc może para wodna i zwykła folia aluminiowa.
Jak za ich pomocą pozbyć się zanieczyszczeń z grilla?
- Wstaw żaroodporne naczynie z wodą do wnętrza grilla (np. na tackę pod rusztem).
- Zamknij pokrywę grilla i rozgrzej go – para wodna zmiękczy zaschnięte zabrudzenia.
- Po ok. 20 minutach wyłącz grill i pozwól mu nieco ostygnąć.
- Zgnieć w kulkę kawałek folii aluminiowej i przetrzyj nią ruszt oraz ścianki grilla.
Dzięki takiemu prostemu zabiegowi nie tylko pozbędziesz się zanieczyszczeń, ale i nieprzyjemnych zapachów z grilla. Ta metoda sprawdzi się zarówno w grillach węglowych, jak i gazowych.
Nieoczywiste domowe środki do czyszczenia grilla
Nie myśl, że na powyższych sposobach kończą się domowe sposoby na czysty grill! Istnieje znacznie więcej trików na wyszorowanie rusztu – może mniej popularnych, ale wciąż bardzo skutecznych.
- Fusy z kawy – możesz wykorzystać je do wyczyszczenia przypaleń i tłuszczu. Wystarczy nałożyć fusy na wilgotną gąbkę i przetrzeć nią zabrudzone powierzchnie. Przy okazji fusy po kawie zneutralizują nieprzyjemne zapachy.
- Popiół drzewny – może się przydać, zwłaszcza gdy używasz grilla węglowego. Wymieszaj popiół z niewielką ilością wody, aby powstała szara pasta. Jest świetna, zwłaszcza że ma właściwości ścierne i odtłuszczające. Popiół znakomicie poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami na ruszcie.
- Gazeta – zostaw zwilżoną gazetę na kilka godzin w zamkniętym grillu. Wilgoć i atrament powinny skutecznie rozpuścić tłuszcz.
Jak widzisz, czyszczenie grilla nie musi być ani uciążliwe, ani szkodliwe dla zdrowia. Wystarczy wypróbować skuteczne domowe triki, dzięki którym grill będzie w doskonałym stanie przez cały sezon. W dodatku potrawy będą smakować jeszcze lepiej, bo… bez chemii!