Muszki owocówki opanowały twój dom? Zobacz, jak skutecznie się ich pozbyć!

Zdjęcie muszki owocówki w zbliżeniu makro. Sposoby na pozbycie się muszek z domu
Domowe oraz chemiczne sposoby na skuteczne pozbycie się muszek owocówek, fot. whitepointer
ikona podziel się
Opublikowano: 06.05.2024 r., 15:45 | Autor: Katarzyna Barczyk
Nawet nie wiesz kiedy, ale w twojej kuchni lub nawet całym mieszkaniu pojawiła się plaga muszek owocówek? Nie są to zbyt duże owady, ale potrafią uprzykrzyć życie. Zobacz, jakie skuteczne sposoby zadziałają, na to, aby pozbyć się ich z własnego domu.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Znana nam wszystkim muszka owocówka to tak naprawdę wywilżna karłowata (Drosophila melanogaster), która zalicza się do rzędu muchówek. Owad osiągający zaledwie do 2 mm długości, jest zdolny do błyskawicznego rozmnażania. Jedna samica jest w stanie jednorazowo złożyć około 60 jaj, które już po kilkunastu godzinach się przepoczwarzają, a po 4 dniach muszki są gotowe do dalszego rozrodu.

Muszki owocówki odżywiają się drożdżami, które powstają w wyniku fermentowania owoców i warzyw. Oprócz tego ich pożywieniem jest również cukier. Owady te są bardzo wyczulone na zapach octanu etylu oraz etanolu, dlatego potrafią zlokalizować fermentujące produkty z odległości nawet kilkunastu metrów.

Ich źródło pożywienia stanowi jednocześnie odpowiedź na to, skąd biorą się w naszym domu muszki owocówki. Lgną one do rozkładających się lub nawet lekko nadgniłych owoców, lub warzyw. Muszki owocówki wyczuwają również resztki jedzenia, które fermentują. Niekoniecznie muszą się one znajdować na kuchennym blacie, ale często takie resztki pozostają w odpływie zlewu, czy też w śmietniku z bioodpadami. Wystarczy również w zupełności rozlany sok lub alkohol, szczególnie wino, który natychmiast zwabia owady. Zobacz, skąd biorą się muszki owocówki.

Dlaczego należy pozbywać się muszek owocówek

Już sama ich obecność w mieszkaniu powinna być powodem, dla którego należy podjąć walkę z tymi owadami. Jeżeli jednak uważamy z jakiegoś powodu, że nie jest aż tak źle, należy przypomnieć sobie o tym, jak szybko rozmnażają się dorosłe osobniki. W związku z tym przy sprzyjających warunkach (muszki owocówki wylęgają się w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza) po kilkunastu dniach możemy mieć prawdziwą plagę niechcianych owadów.

Należy mieć również na uwadze to, że dorosłe muszki owocówki składają jaja nie na nadgniłych owocach, ale tych, które dopiero zaczynają dojrzewać. Jak możemy się łatwo domyślać, jesteśmy często tego nieświadomi i uważamy, że takie owoce są dobre do spożycia. Oprócz tego muszki przenoszą bakterie oraz wirusy.

Naturalne metody na pozbycie się muszek owocówek

Jeżeli dopiero zauważyłeś, że muszki owocówki pojawiły się w twoim mieszkaniu, to masz jeszcze szansę na to, aby skutecznie się ich pozbyć, wykorzystując do tego celu naturalne sposoby. Jedną z metod jest przygotowanie pułapki na niechciane owady. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać ocet, który wystarczy wymieszać z płynem do mycia naczyń. Najlepiej wykorzystać ocet winny, który zdecydowanie lepiej wabi muszki. Natomiast płyn do mycia naczyń uniemożliwi, wydostanie się owadów z naczynia.

Wiemy również, że muszki owocówki są bardzo wrażliwe na zapachy. Z jednej strony potrafią z dużej odległości wyczuć rozkładające się owoce, ale z drugiej uciekają przed drażniącymi aromatami. Do zapachów, za którymi nie przepadają, zalicza się bazylia, lawenda, czy też olejek z drzewa cedrowego. W pierwszym przypadku wystarczy ustawić w miejscach inwazji muszek sadzonki bazylii lub lawendy. Natomiast olejek cedrowy stosujemy, nakładając go po kilka kropel w różnych miejscach. Ważne jest to, aby barierę zapachową stosować przez cały sezon. Zobacz, jak przygotować domową miksturę na muszki.

Pozostałe metody na wyeliminowanie muszek owocówek

Przy bardzo dużej inwazji muszek owocowych, domowe sposoby nie zawsze okażą się w 100% skuteczne. W takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po produkty dostępne w sprzedaży. Wśród nich zaliczają się specjalne pułapki na muszki owocówki. Wśród nich znajdują się zarówno te, które zawierają wyłącznie ekologiczne substancje wabiące owady, jak i również takie, w których zastosowano już chemiczne składniki.

Jeżeli chcemy się natychmiast pozbyć muszek owocówek ze swojego mieszkania, możemy zdecydować się na spryskanie pomieszczenia specjalnym środkiem owadobójczym. Należy jednak pamiętać o tym, że są to bardzo silne preparaty, które skutecznie pomogą pozbyć się problemu, ale również są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dlatego konieczne jest stosowanie takich środków, gdy nikogo nie będzie w domu przez kilka godzin. Natomiast po tym czasie, należy dokładnie przewietrzyć całe mieszkanie, aby nie wdychać szkodliwych związków.

Muszki owocówki oblegające pomidory, źródło pojawiania się muszek owocówek w domu
Rozwiązania, z których można skorzystać w walce z muszkami owocówkami, fot. FotoHelin

Prewencja przed muszkami owocówkami

Tak naprawdę, aby wszystkie powyższe metody okazały się skuteczne, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prewencji przed muszkami. Bardzo ważne jest to, aby nie zostawiać żadnych resztek pokarmowych na wierzchu. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu pojemników na odpady, a także zadbać o to, żeby kosze na śmieci były zamykane.

Owoce, warzywa, czy nawet jakiekolwiek jedzenie, które trzymamy poza lodówką, dobrze jest przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub pod specjalną siatką. Konieczne jest także trzymanie porządku w zlewozmywaku oraz zmywarce, regularnie pozbywając się resztek jedzenia, a także nie pozostawiając w tych miejscach zbyt długo brudnych naczyń. Wtedy możemy uchronić się przed plagą muszek owocówek.

Źródła:

  • https://primagran.pl/blog/news/jak-pozbyc-sie-muszek-owocowek-z-kuchni-5-sposobow-na-muszki-w-kuchni
  • https://www.westwing.pl/inspiration/porady-triki/porzadki/sposob-na-muszki-owocowki/
  • https://sklepvaco.pl/blog/muszki-owocowki-kto-nie-ma-z-nimi-problemow
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wywil%C5%BCna_kar%C5%82owata
  • https://medpak.com.pl/blog/poradniki/muszki-owocowki-skad-sie-biora-i-jak-sie-ich-pozbyc
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto