Opublikowano: 17.07.2024 r., 16:08
|
Autor:
Paulina Zambrzycka
Lato jest czasem, gdy długimi godzinami chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. W tym okresie wyjątkowo dokuczliwe są też komary. Na rynku dostępnych jest mnóstwo chemicznych środków odstraszających insekty. Mimo to wiele osób szuka ekologicznych, naturalnych preparatów. Sprawdź ekologiczne, naturalne sposoby na walkę z komarami.
Jednym z naturalnych sposobów na odstraszanie komarów jest sadzenie roślin wydzielających nieprzyjemny zapach dla insektów. Wśród najskuteczniejszych jest lawenda, której woń odstrasza komary i przy okazji mole. Możesz posadzić ją w ogrodzie, ale też hodować w doniczce na parapecie. Kolejną skuteczną rośliną jest bazylia, której liście można przy okazji wykorzystać w kuchni.
Rośliną odstraszającą komary jest świeża mięta – zarówno pieprzowa, jak i zwykła. Możesz hodować ją na tarasie lub balkonie. Poza nią mamy rozmaryn – świetną przyprawę, która doskonale radzi sobie w doniczce. Popularnym składnikiem wielu naturalnych repelentów jest też trawa cytrynowa. Sadząc ją wokół domu, można zmniejszyć liczbę otaczających go komarów.
Chyba nie ma osoby, która nigdy nie doświadczyła tego, jak nieprzyjemne są swędzące bąble po ugryzieniu komara. Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez insekty. Wśród naturalnych domowych preparatów wymienić można olejki eteryczne. Stosuje się je np. bezpośrednio na skórę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby rozcieńczać je w oleju bazowym, aby uniknąć podrażnień. Do najefektywniejszych wliczyć można olejki, takie jak:
- Eukaliptusowy – intensywny zapach odstrasza komary. Możesz stosować go w formie sprayu na skórę albo dodawać do nawilżaczy powietrza.
- Z drzewa herbacianego – odstrasza komary. Ma właściwości przeciwbakteryjne oraz antyseptyczne.
- Lawendowy – skutecznie odgania komary i przy okazji bardzo ładnie pachnie. Możesz stosować go również w kominkach zapachowych.
- Cytrynowy – możesz stosować w formie sprayu lub kominka zapachowego
Do popularnych naturalnych środków na komary wliczamy ocet jabłkowy. Można stosować go jako naturalny spray na komary. Wystarczy zmieszać ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1 i spryskać nim ciało lub otoczenie. Wśród naturalnych produktów na komary wyróżnia się też czosnek i kawa. Oba umieścić można w miejscach, gdzie przebywamy na zewnątrz lub tam, gdzie najczęściej latają insekty przed domem.
Naturalną metodą na odstraszenie komarów są również świece i kadzidła. Wybierając produkty, zwróć uwagę na kilka bardzo skutecznych zapachów odstraszających insekty, takie jak cytryna, eukaliptus i lawenda. Warto zadbać również o to, aby zbudować nieprzyjazne środowisko dla komarów. W tym celu należy usuwać stojącą wodę, w której chętnie rozmnażają się komary. Systematyczne opróżnianie misek dla zwierząt i np. beczek na deszczówkę zapobiega ich namnażaniu. Należy również posadzić rośliny odstraszające insekty i zadbać o ogólną czystość otoczenia (np. dokładnie sprzątnąć ogród).
Możesz również postawić neutralne pułapki na komary, które zrobisz w domu. Świetnie działa pułapka z drożdży i cukru. W plastikowej butelce należy umieścić mieszankę drożdży i cukru z wodą. Komary przyciągnie wydzielany przez drożdże dwutlenek węgla – dzięki niemu wpadną w zasadzkę. Rewelacyjnie sprawdzi się też pułapka z octem. Aby ją przygotować, wystarczy wlać ocet jabłkowy do miski i przykryć folią spożywczą z niewielkimi otworami. Komary przyciągnie zapach octu – niemal natychmiast wpadną do środka.
Jak widzisz, walka z komarami nie musi oznaczać stosowania chemicznych środków owadobójczych. Równie skuteczne są naturalne metody. Okazują się nie tylko działać na komary, ale też nie wpływają negatywnie na środowisko. Warto więc wdrożyć naturalne metody radzenia sobie z insektami, takie jak stosowanie olejków eterycznych, sadzenie odpowiednich roślin czy dbanie o otoczenie. Dzięki połączeniu domowych metod można sprawić, że lato stanie się przyjemniejsze, a komary nie będą stanowić uciążliwego problemu.