Jednym z najczęściej popełnianych błędów jesienią jest noszenie niedopasowanych butów. Jeśli będą mieć zbyt twardą podeszwę lub niewłaściwy kształt, doprowadzić to może do powstawania odcisków i obtarć. Gdy jesienią nosimy pełne obuwie, stopy narażone są na bolesne pęcherze. Ważne więc, aby dobierać buty pasujące rozmiarem, ale też zapewniające amortyzację i wentylację. Dobrym materiałem na jesień jest skóra. Skórzane obuwie pozwala stopom oddychać, co minimalizuje ryzyko ich nadmiernego pocenia się i np. grzybicy.
Nie popełniaj tych błędów, aby mieć piękne stopy jesienią
Nieuważny dobór obuwia
Brak systematycznej pielęgnacji
Jesienią zapominamy, jak ważna jest regularna pielęgnacja stóp. Brak eksponowania nóg nie powinien nas jednak zwalniać z dbania o ich kondycję. Stopy wymagają regularnego nawilżania i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Zaniedbanie tych kwestii grozi przesuszeniem skóry, pękaniem pięt i łuszczeniem naskórka. Gdy powietrze robi się chłodne i suche, postaw na krem z mocznikiem – pomoże zatrzymać wodę w skórze oraz zapobiegnie jej przesuszaniu.
Nieodpowiednie obcinanie paznokci
To kolejny błąd, który może doprowadzić do poważnych problemów ze stopami. Zbyt długie paznokcie mogą powodować dyskomfort podczas noszenia krytego obuwia. Niewłaściwe ich obcinanie (np. zaokrąglanie brzegów) często prowadzi do problemu ze wrastającymi paznokciami – to bolesna i trudna do leczenia przypadłość. Paznokcie powinno się obcinać prosto i nie za krótko, aby zapobiec ich wrastaniu. Warto pamiętać również o regularnym ich piłowaniu, aby krawędzie nie były zbyt ostre – mogą uszkodzić skórę.
Syntetyczne skarpetki
Skarpetki ze sztucznych materiałów, zwłaszcza poliestrowe, przyczyniają się do nadmiernego pocenia stóp. Rozwojowi bakterii i grzybów sprzyja wilgotne środowisko, które powodować może nieprzyjemne infekcje (np. grzybicę). Jesienią warto pamiętać, aby wkładać skarpetki z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Zwracaj też uwagę na odpowiednie dopasowanie skarpetek. Zbyt ciasne będą uciskać stopy i zaburzać krążenie krwi, co nie jest korzystne dla zdrowia.
Rzadka wymiana butów
Jesienią często dzień po dniu wkładamy te same buty. Jeśli nie damy im szansy wyschnąć, będą gromadzić wilgoć i sprzyjać namnażaniu się bakterii i nieprzyjemnego zapachu – zwłaszcza obuwie z syntetycznych materiałów. Warto mieć przynajmniej dwie pary butów na zmianę, aby uniknąć tego problemu. W ten sposób obuwie będzie mieć czas na wyschnięcie, co ograniczy ryzyko infekcji i zapewni świeżość stóp.
Niestosowanie peelingów do stóp
W chłodne i wietrzne dni skóra na stopach narażona jest na przesuszenie i powstawanie zgrubień. Jeśli będziesz regularnie używać peelingów do stóp, skutecznie usuniesz martwy naskórek i zapobiegniesz powstawaniu odcisków. Peelingi wykonywać można 1-2 razy w tygodniu, używając specjalnych kosmetyków lub domowych metod (takich jak peeling ze zmielonej kawy). Po wykonanym zabiegu warto wsmarować w stopy krem nawilżający lub maskę, aby je zregenerować i ochronić przed wysuszeniem.
O czym jeszcze należy pamiętać jesienią, dbając o stopy?
Stopy potrzebują odpoczynku, zwłaszcza gdy dużo czasu spędzamy na nogach. Po długim dniu warto np. przez kilka minut poleżeć z uniesionymi nogami, aby poprawić krążenie. Stopom pomoże też kąpiel z dodatkiem soli lub olejków eterycznych. Warto regularnie odwiedzać podologa – oceni stan stóp i doradzi w ewentualnych problemach. Specjalista pomoże również dobrać odpowiednie środki pielęgnacyjne do naszych potrzeb.
Pamiętaj, że jesienią pielęgnacja stóp jest równie ważna, jak latem. Aby utrzymać je w zdrowej kondycji, należy nosić odpowiednie obuwie, regularnie nawilżać stopy, robić peelingi i wkładać skarpetki z naturalnych materiałów. Unikając najczęstszych błędów, można przez cały rok cieszyć się zadbanymi, pięknymi stopami.
Zobacz podobne newsy
-
Jak oszukać metrykę, odpowiednio dbając o skórę?
-
To pielęgnacyjny hit jesieni! Sprawdź, jak go stosować
-
Ten jeden owoc sprawi, że każda para twoich butów będzie lśnić!
-
Jesienny spacer po parku - te ubrania nie pozwolą ci zmarznąć
-
Na pewno masz je w domu – 10 produktów podnoszących odporność
Zobacz podobne artykuły
-
Najpiękniejsze stroiki jesienne do dekoracji domu - 5 propozycji
Stroiki jesienne do domu i na werandę – zobacz, jak zrobić jesienne dekoracje przy użyciu naturalnych materiałów.
-
Jak uratować sfilcowany sweter z wełny - praktyczny poradnik
Zarówno skurczony sweter, jak i sfilcowany sweter to elementy garderoby, które jeszcze można uratować. Sprawdź najlepsze sposoby na naprawienie sfilcowanego swetra.
-
Jak rozciągnąć buty zamszowe? Oto najpopularniejsze domowe sposoby
Buty zamszowe, podobnie jak każde inne wykonane z innego materiału, po zakupie i pierwszym założeniu mogą okazać się za ciasne. Sprawdź, jak rozciągnąć buty zamszowe różnymi sposobami.
-
Renowacja butów krok po kroku – jak odświeżyć buty skórzane, zamszowe i inne
Renowacja butów to doskonały sposób na przedłużenie żywotności ulubionego obuwia. Sprawdź, jakie są najlepsze na to sposobów i jak przebiega renowacja obuwia krok po kroku.