Prasowanie cię przerasta? Te triki zmienią twoje życie

Kobieta prasująca i układająca rzeczy po praniu oraz sposoby na prasowanie
Organizacja prasowania i najlepsze sposoby, jak ułatwić sobie prasowanie, fot. Sebra
ikona podziel się
Opublikowano: 22.01.2024 r., 11:45 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Prasowanie należy do jednej z najmniej lubianych czynności domowych. To przykry obowiązek, który oznacza wieczór spędzony w przygarbionej pozycji nad deską. Nie garniesz się do prasowania? Nic dziwnego! Na szczęście mamy dla ciebie 5 sposobów, dzięki którym prasowanie będzie łatwiejsze, szybsze i mniej kłopotliwe!

Wyciągaj rzeczy od razu po wypraniu

Najtrudniejsze do wyprasowania zagniecenia na ubraniach tworzą się już podczas prania i schnięcia ubrań. Warto zadbać o to, by było ich jak najmniej. Dlatego pamiętaj, by nie przeciążać pralki (to także pomoże utrzymać ją w dobrym stanie) i najlepiej zrezygnuj z trybu maksymalnych obrotów przy wirowaniu. Jeśli pierzesz lekkie rzeczy, T-shirty, bluzki, koszule czy sukienki, 800 obrotów w zupełności wystarczy.

Poza tym wyciągaj ubrania, jak tylko pralka zapiszczy, że program się skończy. Skotłowane wilgotne ubrania w bębnie tylko będą się mocniej gniotły. Im szybciej je powiesisz, tym lepiej.

Odpowiednie rozwieszenie ubrań

Rozwieszanie ubrań w odpowiedni sposób na suszarce na pranie także pomoże ci uniknąć konieczności prasowania. Najczęściej najtrudniejszym miejscem do wygładzenia żelazkiem jest ślad po drucie, przez który ubranie było przewieszone na suszarce. Dlatego koszulki, koszule i sweterki wieszaj raczej na wieszaku z szafy.

Szybko wyschną, a przy tym nie zostaną na nich żadne zagniecenia. Wilgotne włókna są ciężkie, więc jeśli powiesisz ubrania na wieszaku, naciągną się i  rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru.

Prasuj ubrania delikatnie wilgotne

Wilgotne tkaniny lepiej reagują na ciepło i łatwiej się rozprasowują. Ale zamiast specjalnie namaczać i spryskiwać ubrania, po prostu prasuj je jeszcze lekko wilgotne. Są bardziej miękkie i łatwiej poddają się wysokiej temperaturze. Prasowanie będzie o wiele szybsze i nie będzie wymagało żadnego wysiłku.

Przy okazji podczas prasowania wysoka temperatura przyspieszy proces schnięcia. Woda po prostu wyparuje. Jeśli nie masz czasu na prasowanie tuż po ściągnięciu prania ze sznurków, rozwieś je w łazience podczas kąpieli. Para wodna nieco je nawilży i będą łatwiejsze do rozprasowania.

Wykorzystaj folię aluminiową

To nietypowe rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Podczas prasowania pomocna może się okazać folia aluminiowa. Duży arkusz włóż pomiędzy deskę a pokrowiec, błyszczącą stroną do góry. To sprawi, że ciepło z żelazka nie będzie uciekało. Folia zadziała jak pokrowiec termiczny.

Wysoka temperatura z żelazka powinna odbić się od folii i znów przeniknąć tkaninę. Dziki temu rozprostuje ją z obu stron jednocześnie. To bardzo skuteczne i pozwala na znacznie szybsze wyprasowanie ubrań. Jest szczególnie przydatne przy prasowaniu pościeli, ponieważ sprawia, że ciepło działa z obu stron.

Mężczyzna prasujący koszulę żelazkiem i sposoby oraz triki na prasowanie
Jak ułatwić prasowanie i najlepsze sposoby na szybkie prasowanie, fot. Micha

Sięgnij po spray do prasowania

Powyższe sposoby są skuteczne, ale w sytuacjach wyjątkowych mogą po prostu nie zadziałać. Grube tkaniny, ogromne zagniecenia i niezaprasowane kanty wymagają więcej siły, wyższej temperatury i czasu. W takich sytuacjach przydadzą się spraye ułatwiające prasowanie. Są to płyny w formie sprayu, którymi pokrywa się powierzchnię tkaniny.

Działają inaczej niż zwykłe zwilżanie opcją spryskiwania z żelazka. Lepiej niż woda ułatwiają rozprasowanie zagnieceń. Do tego ładnie pachną, więc naprawdę dobrze się sprawdzają, podbijając zapach płynu do prania czy żelu zmiękczającego.

Źródła:

  • https://niebalaganka.pl/szkola-prasowania-jak-usprawnic-prasowanie/ dostęp 19.01.2024
  • https://zielonyzagonek.pl/szybkie-prasowanie-ekosprzatanie/ dostęp 19.01.2024
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto