Święta w stylu eko – jak ograniczyć ilość odpadów?
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który możemy spędzać wśród bliskich. Cieszymy się swoją obecnością, jemy smaczne potrawy i obdarowujemy się podarunkami. Niestety, w tym okresie powstaje dużo więcej odpadów niż zwykle. Jednorazowe ozdoby, nadmiar jedzenia, opakowania po prezentach – to tylko część problemów. Sprawdź, jak zorganizować święta w stylu eko i ograniczyć negatywny wpływ odpadów na środowisko.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybieraj trwałe ozdoby i dekoracje
Kupujesz co roku jednorazowe ozdoby na święta? Zrezygnuj z nich! Zamiast takich przedmiotów postaw na dekoracje, które posłużą ci przez wiele lat. Wybieraj trwałe ozdoby, dzięki którym nie będziesz dokładać się do produkcji śmieci w święta.
Możesz też samodzielnie wykonać ozdoby z naturalnych materiałów, takich jak szyszki, gałęzie czy suszone owoce. Rękodzieło to doskonała okazja do spędzania wspólnego czasu z rodziną. Jeśli wolisz gotowe dekoracje, wybieraj te wykonane z recyklingowanych materiałów lub oznaczone certyfikatami ekologicznymi.
Chcesz wspomóc środowisko? Unikaj ozdób z plastiku i brokatu, które trudno poddają się recyklingowi.
Ekologiczne opakowania i przemyślane prezenty
Staraj się nie kupować przypadkowego, najtańszego papieru do pakowania, który często w ogóle nie nadaje się do recyklingu. Zamiast tego wykorzystaj alternatywne sposoby pakowania prezentów.
Możesz wybrać materiały wielorazowego użytku, np. pudełka, które nadają się do ponownego wykorzystania. Do pakowania prezentów świątecznych użyć możesz również:
- starych gazet i magazynów,
- tkanin,
- papieru kraftowego.
Jak podpowiada portal Onet.pl, jeśli chodzi o same prezenty, dobrze przemyśl ich zakup. Postaw na rzeczy praktyczne, trwałe oraz takie, które mogą posłużyć komuś wielokrotnie. Podarunki nie powinny też negatywne oddziaływać na środowisko. Co powiesz na m.in. rękodzieło, naturalne kosmetyki czy lokalne wyroby? Tego typu podarunki generują minimalną ilość odpadów.
Świąteczne jedzenie i zastawa
Święta to czas przyrządzania pysznych posiłków, często w ogromnej ilości. Warto jednak podejść do planowania potraw wigilijnych z głową. Przed zakupami sporządź listę produktów i trzymaj się jej, aby uniknąć zakupu niepotrzebnej żywności. Planuj ilość dań w zależności od liczby gości, którzy usiądą przy świątecznym stole. Dzięki temu uda się nie zmarnować żadnej potrawy.
Jeśli po świętach zostaną resztki, postaraj się je wykorzystać do przygotowania nowych dań. Nie wyrzucaj ich! Z barszczu możesz zrobić przecież pyszną zupę krem, a z pierniczków np. nietuzinkowy deser na bazie pokruszonych ciasteczek. Niewykorzystane i nieotwarte produkty możesz oddać lokalnym organizacjom charytatywnym, które wspierają potrzebujących.
Szykujesz Wigilię dla dużej ilości osób? Wykorzystaj tradycyjną zastawę zamiast jednorazowych, plastikowych naczyń. Mycie dodatkowych talerzy może być czasochłonne, jednak przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów. Jeśli nie masz aż tylu sztućców, misek i talerzy dla swoich gości, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się naczynia biodegradowalne.
Jak jeszcze zadbać o ekologiczne święta?
Niektórzy od lat zastanawiają się na tym, co jest bardziej ekologiczne – sztuczna czy żywa choinka. To trochę skomplikowane. Sztuczna choinka może być dobrym wyborem, jeśli posłuży przez wiele lat. Jednak żywa choinka pochodząca z certyfikowanego miejsca jest biodegradowalna i przyjaźniejsza dla naszej planety niż sztuczna.
Co jeszcze możesz zrobić, aby święta były bardziej eko?
- Stwórz choinkę z biodegradowalnych materiałów, takich jak drewno, papier czy metal.
- Zadbaj o właściwą segregację odpadów (butelek, kartonów itd.).
- Wybierz oświetlenie LED – jest bardziej energooszczędne i trwalsze niż klasyczne.
Dzięki tym prostym krokom będziemy mogli cieszyć się świętami w stylu zero waste. Wystarczy wdrożyć kilka z nich, aby tegoroczne Boże Narodzenie było bardziej ekologiczne.