To pielęgnacyjny hit jesieni! Sprawdź, jak go stosować

Kobieta nakłada serum z retinolem
Retinol powinno się stosować od września maksymalnie do kwietnia, fot. zigres
ikona podziel się
Opublikowano: 19.09.2024 r., 16:55 | Autor: Paulina Zambrzycka
Retinol to pochodna witaminy A. Substancja stała się jedną z najpopularniejszych, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Ma udowodnione działanie przeciwstarzeniowe i zdolność poprawy kondycji cery. Głównym zadaniem retinolu jest zredukować zmarszczki, poprawić elastyczność skóry i zwalczyć przebarwienia oraz trądzik. Sprawdź, jak bezpiecznie stosować retinol, żeby uniknąć podrażnień.

Retinol – działanie krok po kroku

Retinol jest formą witaminy A należącą do grupy retinoidów. W odróżnieniu od mocniejszych form jest znacznie łagodniejszy i bardziej dostępny w kosmetykach bez recepty. Jego główne działanie polega na przyspieszaniu odnowy komórek skóry. Prowadzi to do złuszczania martwego naskórka, a następnie stymulacji produkcji kolagenu i poprawy ogólnej struktury skóry. Jakie jeszcze korzyści przynosi dla skóry?

  • Zmniejsza zmarszczki i drobne linie – przy regularnym stosowaniu retinol zmniejsza widoczność zmarszczek i sprawia, że skóra wygląda młodziej.
  • Zmniejsza przebarwienia – retinol wspomaga złuszczanie naskórka, co pomaga redukować plamy pigmentacyjne, m.in. przebarwienia posłoneczne lub potrądzikowe.
  • Pomaga w walce z trądzikiem – dzięki właściwościom złuszczającym retinol odblokowuje pory i zmniejsza pojawianie się wyprysków.
  • Poprawia teksturę skóry – systematyczne stosowanie retinolu wygładza skórę i sprawia, że jej tekstura staje się jednolita.

Jak stosować retinol? Krótki poradnik

  1. Retinol powinno się stosować od września do kwietnia, w okresie jesienno-zimowym. Na początku przygody z retinolem skóra może reagować suchością, zaczerwienieniem lub podrażnieniem. Kluczowe jest więc, aby zacząć od niskiego stężenia, np. 0,1%. Stopniowo wprowadzaj retinol do codziennej pielęgnacji. Na początku używaj go 2-3 razy w tygodniu. Później możesz zwiększyć częstotliwość.
  2. Retinol może zwiększać wrażliwość skóry na słońce, dlatego przy jego stosowaniu konieczne jest używanie kremu z wysokim filtrem SPF każdego dnia – minimum 30, bez względu na pogodę. Dzięki niemu ochronisz skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i zwolnisz procesy starzenia się skóry.
  3. Aplikuj retinol wieczorem, ponieważ światło słoneczne osłabia jego działanie. Nakładaj go po dokładnym oczyszczeniu twarzy i nałożeniu toniku. Następnie aplikuj krem nawilżający, aby retinol działał jak aktywniej. Krem pomoże też zminimalizować ewentualne przesuszenie skóry.
  4. Niektóre substancje w połączeniu z retinolem mogą podrażniać skórę. Do takich składników należą m.in. witamina C i kwasy, takie jak AHA i BHA. Jeśli stosujesz inne produkty z aktywnymi składnikami, aplikuj je o różnych porach dnia, najlepiej w inne dni tygodnia (np. rano kwasy lub witaminę C, a wieczorem retinol).
  5. Nie musisz stosować retinolu codziennie, zwłaszcza na początku. Obserwuj, jak zachowuje się skóra. Jeśli będzie podrażniona, zmniejsz częstotliwość aplikacji. Lepsze efekty często można osiągnąć, stosując retinol np. co drugi dzień. Przy bardzo wrażliwych skórach czasami wystarczy zastosować retinol raz w tygodniu.
Kobieta nakłada krem SPF
Przy stosowaniu retinolu konieczne jest używanie kremu z wysokim filtrem SPF, fot. peopleimages.com

Skutki uboczne – kto nie powinien stosować retinolu?

Mimo że retinol jest bardzo skuteczny, powodować może wiele niepożądanych efektów, zwłaszcza na początku używania. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wystąpić może m.in.:

  • Podrażnienie i zaczerwienienie – do tego problemu dochodzi przez przyspieszony proces odnowy komórkowej. Aby uniknąć podrażnień, stosuj wraz z retinolem krem nawilżający. Zaczynaj też od niższych stężeń substancji.
  • Wrażliwość na słońce – aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia skóry promieniami UV, używaj kremów z filtrem SPF.
  • Suchość skóry – retinol czasami wysusza skórę, zwłaszcza gdy mamy wrażliwą cerę. Należy więc pamiętać o nawilżaniu jej podczas kuracji retinolem, np. kremem z kwasem hialuronowym i ceramidami.

Retinol jest skuteczny i bezpieczny dla większości osób, jednak niektórym odradza się jego stosowanie. Kuracji z retinolem powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby z bardzo wrażliwą skórą.

Retinol może przynieść wiele korzyści dla skóry, jeśli potrafimy go bezpiecznie używać. Należy wprowadzać go stopniowo do rutyny pielęgnacyjnej i stosować ochronę przeciwsłoneczną. Regularna i przemyślana pielęgnacja z retinolem pozwoli cieszyć się zdrową, gładką i promienną skórą pozbawioną przebarwień, drobnych zmarszczek oraz trądziku.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto