Wyjeżdżasz na ferie zimowe? Zobacz, jak bezpiecznie podróżować w czasie zimowych warunków na drogach

Rodzina podróżująca w czasie ferii zimowych w 2024 r.
Przygotowanie samochodu do jazdy w czasie ferii zimowych, fot. Olha
ikona podziel się
Opublikowano: 26.01.2024 r., 12:41 | Autor: Katarzyna Barczyk
Ferie zimowe to czas, kiedy mamy okazję z całą rodziną wyjechać na mały urlop. Można jednak spodziewać się, że w tym czasie na drogach będzie panować wzmożony ruch. Dlatego bardzo ważne jest, aby tak przygotować się do podróży w czasie ferii, by była ona jak najbardziej bezpieczna. Pamiętajmy o tym, że dodatkowym utrudnieniem na drogach są zimowe warunki.

Ferie zimowe w Polsce w 2024 r.

Ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024 oficjalnie rozpoczęły się już 15 stycznia i będą trwać aż do 25 lutego. Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach są ustalane na podstawie 3 Ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, a także 3 Ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego. Zobacz, jakie kierunki warto wybrać na ferie zimowe w Polsce.

W 2024 r. terminy ferii zimowych ustalone są na:

  • 15-28 stycznia 2024 r. - dla województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego
  • 22 stycznia - 4 lutego 2024 r. - dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego
  • 29 stycznia - 11 lutego 2024 r. - dla województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego
  • 12 - 25 lutego 2024 r. - dla województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego

GDDKiA pracuje na pełnych obrotach

Nad bezpieczeństwem oraz utrzymaniem dróg w odpowiednim stanie, czuwa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednostki są zobowiązane do odśnieżania, a także usuwania śliskości z dróg krajowych oraz autostrad przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Należy jednak pamiętać, iż prace wykonywane przez firmy, które wygrały przetargi.

Natomiast podwykonawcy, którzy odpowiadają za stan dróg w sezonie zimowym, mają do dyspozycji takie pojazdy jak pługi wirnikowe, czy też pługopiaskarki. Oprócz tego zarządzają 470 tys. tonami soli, czy też 2,6 tys. tonami chlorku wapnia. Mimo solidnego przygotowania do zimowych warunków atmosferycznych nie zawsze podwykonawcy są w stanie zapobiec wszystkim sytuacjom, ponieważ odpowiada za to wiele czynników.

Do nich zaliczają się, chociażby dynamicznie zmieniająca się pogoda. Za wyjątkowo niekorzystne warunki uznaje się, gdy przychodzi delikatna odwilż wraz z opadami deszczu, po czym w ciągu kilku godzin temperatura przy gruncie ponownie spada poniżej zera. Prowadzi to do zamarzania wody na nawierzchniach dróg i tworzenia się tzw. “szklanki” na drogach. Ponadto ciężko jest utrzymać czarną nawierzchnię na drodze przy intensywnych opadach śniegu, nawet mimo pracy pługów. Ponieważ po kilkunastu minutach, na drogach ponownie pojawia się pokrywa śnieżna.

Jak przygotować się na podróż w czasie ferii zimowych?

Mając na uwadze, że GDDKiA mają zasoby, a także możliwości ku temu, aby jak najbardziej usprawniać warunki na drogach, ale często dynamika pogody jest znacznie silniejsza, powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w czasie podróży. Przede wszystkim należy dostosować prędkość jazdy do panujących warunków atmosferycznych. Nawet jeżeli widzimy, że nawierzchnia na drogach jest czarna, to nie mamy pewności, czy miejscami, szczególnie przy otwartych przestrzeniach, nie występuje gołoledź.

Podróżując w czasie ferii zimowych, najczęściej przemieszczamy się na dość dużych dystansach. Zatem tego samego dnia zupełnie inne warunki pogodowe mogą panować na Zachodzie kraju, a jeszcze inne na Wschodzie lub Południu Polski. Należy zatem przed podróżą zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny naszego samochodu. Sprawdźmy, czy nasze opony na pewno nadają się do jazdy, upewnijmy się, iż układ hamulcowy jest sprawny. Ważne jest wyposażenie w postaci apteczki, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Jeżeli trzymasz auto na zewnątrz, warto wiedzieć, na co bardziej zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów w czasie podróży.

Przed podróżą dokładnie odśnież swoje auto, a także sprawdź wszystkie światła. Pamiętaj o tym, że podróżując zimą, możesz mieć do czynienia również z takimi utrudnieniami, jak mgła. Tutaj niestety wśród kierowców jest zauważane nieumiejętne włączanie świateł przeciwmgłowych, które zamiast pomóc, oślepiają innych kierowców. Ważne jest używanie świateł przeciwmgłowych dopiero gdy widoczność jest ograniczona na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Kobieta jadąca samochodem w zimowych warunkach w czasie ferii
Podróż w zimowych warunkach w okresie ferii zimowych w 2024 r., fot. Alena Ozerova

Podróżuj z ograniczonym zaufaniem do innych kierowców

Nawet jeżeli ty podróżujesz, zachowując rozsądek, nie zapomnij o zasadzie defensywnej jazdy. To oznacza, aby cały czas przewidywać manewry innych kierowców. Niestety zgubą dzisiejszych czasów jest pośpiech. Takie zachowania prowadzą do nagminnego wyprzedzania “na trzeciego”, niezachowywania bezpiecznego odstępu między pojazdami, a także rozmów przez telefon komórkowy.

Wyjeżdżając na ferie z całą rodziną, ważne jest to, aby pamiętać o odpoczynkach. Niestety zmęczenie oraz chęć jak najszybszego dojechania do celu, również bywają zgubne. Podczas zeszłorocznych ferii zimowych na polskich drogach zginęły 143 osoby, natomiast 1881 zostało rannych.

Niestety wśród niepokojących danych, jest wzrost zatrzymanych pijanych kierowców. W czasie samych ferii zimowych w 2023 r. zatrzymano ich aż 8830. Dlatego należy pamiętać, że na drogach znajdują się także kierowcy, którzy nie powinni prowadzić pojazdu. W przypadku zauważenia podejrzanych zachowań wśród kierujących pojazdami należy niezwłocznie zawiadomić policję.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/gddkia/bezpieczne-ferie-zimowe--o-tych-zasadach-warto-pamietac-podczas-podrozy
  • https://www.gov.pl/web/edukacja/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20232024
  • https://mototrendy.pl/artykul/ferie-2023-prawie-9-tys-pijanych-kierowcow-na-polskich-drogach,28866
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto