Czym jest kwas ursolowy i na co może pomóc?

Krem z zawartością kwasu ursolowego
Kwas ursolowy często występuje w kosmetykach, fot. Leo
ikona podziel się
Opublikowano: 24.04.2024 r., 13:28 | Autor: Paulina Zambrzycka
Kwas ursolowy jest organicznym związkiem chemicznym należącym do triterpenoidów. Naturalnie występuje w różnych roślinach, np. w dzikiej róży. Ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, dlatego mnóstwo producentów dodaje go do kosmetyków lub suplementów diety. Jak działa kwas ursolowy? Na co może pomóc? Przeczytaj.

Jakie są właściwości kwasu ursolowego?

Kwas ursolowy jest to organiczny związek chemiczny, który spotkać można w roślinach. To właśnie on nadaje im charakterystyczny nie tylko zapach, ale i smak. Kwas ursolowy pełni funkcje obronne przed szkodnikami i patogenami. Gdzie można go znaleźć? Między innymi w dzikiej róży, liściach rozmarynu, jabłkach, owocach dzikiej oliwy czy różnych ziołach. Kwas ursolowy ma mnóstwo właściwości zdrowotnych. Specjaliści uważają, że substancja wykazuje przede wszystkim właściwości:

 • Antyoksydacyjne, gdyż może zwalczać wolne rodniki. Dzięki temu można redukować stres oksydacyjny w organizmie.
 • Przeciwzapalne, ponieważ hamuje enzymy i mediatory zapalenia.
 • Hepatoprotekcyjne – działa ochronnie na wątrobę, zmniejszając stres oksydacyjny i zapobiegając uszkodzeniom komórek wątroby oraz poprawiając podstawowe funkcje narządu.
 • Przeciwcukrzycowe, gdyż kwas ursolowy może zmniejszać poziom glukozy we krwi, a także poprawiać wrażliwość na insulinę.
 • Przeciwnowotworowe, ponieważ wiąże się to ze zdolnością kwasu ursolowego do hamowania wzrostu komórek nowotworowych.
 • Przeciwwirusowe – naukowcy uważają, że substancja może wykazywać aktywność przeciw wielu wirusom (m.in. wirusowi zapalenia wątroby typu B i C).
 • Ochronne m.in. przed promieniowaniem UV. Może być to niezwykle ważne, jeśli chodzi o przeciwdziałanie starzeniu się skóry.

Warto zaznaczyć, że kwas ursolowy prowadzić może do zwiększania masy mięśniowej, ale też poprawy wydolności fizycznej. Wszystko dzięki rozpadowi białek mięśniowych i niesamowitemu wpływowi kwasu na metabolizm mięśni oraz lipidów.

Na co może pomóc kwas ursolowy?

Zastosowanie kwasu ursolowego może być naprawdę różnorodne. Swoje miejsce znalazł zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Jeśli chodzi o kosmetyki, kwas ursolowy obecnie znajduje się w wielu kremach i balsamach do pielęgnacji skóry, a także serum. Wszystko dzięki jego właściwościom przeciwdziałającym starzeniu się skóry. Substancję dodaje się do kosmetyków również dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Dzięki niej można złagodzić stany zapalne skóry i zneutralizować bakterie lub wirusy. To on wspiera działania mające za zadanie zwalczyć oznaki starzenia się organizmu i utrzymanie promiennej, zdrowej skóry.

Kwas stosuje się również w suplementach diety i preparatach ziołowych. Wykazuje on bowiem cenne korzyści zdrowotne jak wspominane już wsparcie zdrowia wątroby czy działanie przeciwnowotworowe. Wspieranie się suplementami z tą substancją pomoże utrzymać dobrą kondycję wątroby, a także zmniejszy stany zapalne i wesprze układ odpornościowy. Aktualnie prowadzone są różne badania nad kwasem ursolowym, które skupiają się przede wszystkim na działaniach terapeutycznych i stosowaniu go do leczenia m.in. chorób zapalnych czy nowotworów.

Różowa dzika róża
Kwas ursolowy naturalnie można znaleźć w dzikiej róży, fot. evannovostro

Czy są jakieś skutki uboczne stosowania kwasu ursolowego?

Mimo że kwas ursolowy wykazuje wiele cennych właściwości prozdrowotnych, czasami powoduje również skutki uboczne. Można je zauważyć, zwłaszcza gdy go za dużo spożyjemy. Wśród potencjalnych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem substancji zauważyć można głównie:

 • Ból i zawroty głowy oraz zmęczenie.
 • Zmiany poziomu cukru w krwi.
 • Problemy trawienne, m.in. wymioty, biegunka i nudności.
 • Alergiczne reakcje skórne lub podrażnienie.

Zagrożeniem mogą być również interakcje z lekami. Co zrobić, żeby uniknąć skutków ubocznych stosowania kwasu ursolowego? Najlepiej przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia, czy możesz to robić oraz w jakiej ilości przyjmować kwas ursolowy.

Źródła:

 • https://portal.abczdrowie.pl/kwas-ursolowy-wlasciwosci-dzialanie-i-skutki-uboczne
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto