23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Mimo że depresja to powszechnie znany temat, niektórzy wciąż traktują go jako tabu. Wspominanie o depresji budzi w ludziach niepokój, natomiast rozmawianie o niej nie zawsze należy do wygodnych tematów. Ważne, aby poświęcić czas na zrozumienie tej poważnej choroby psychicznej i zapewnienie wsparcia osobom, których dotyczy depresja.
Najważniejszym krokiem w zwalczaniu depresji jest jej zrozumienie. Nie jest to zwykły stan smutku czy przygnębienia, co zdarza się każdemu z nas. Taki stan można przezwyciężyć samodzielnie. Depresja jest chorobą psychiczną, która może mieć różne przyczyny. Zwykle składają się na nią problemy hormonalne, genetyczne lub środowiskowe. Czasami depresja związana jest również z jakąś traumą. Niestety, samemu ciężko walczyć z tą chorobą. Dotknięte depresją osoby często mają poczucie pustki, osamotnienia i beznadziejności. Są apatyczne i negatywnie nastawione do samych siebie. Ich samopoczucie odbija się na życiu codziennym, pracy i relacjach z bliskimi.
Masz poczucie, że dotyczy cię problem depresji? Aby ją wyleczyć, należy poszukać odpowiedniej pomocy. Doskonałym pomysłem jest odbycie rozmowy z lekarzem rodzinnym lub specjalistą, który zdiagnozuje chorobę i zaleci dopasowane leczenie. Jeśli przechodzisz przez ciężki epizod depresyjny, skuteczną formą interwencji może być terapia poznawczo-behawioralna, terapia grupowa lub leki przeciwdepresyjne. Jeśli depresja dotyczy bliskiej ci osoby, wspieraj ją swoją empatyczną obecnością. Postaraj się zawsze wysłuchać człowieka, który zmaga się z tą chorobą. Ważne, żeby miał poczucie bezpieczeństwa. To naprawdę ważne dla osób walczących z depresją.
Gdzie zadzwonić, gdy zmagasz się z depresją?
23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To świetna okazja, aby zwiększyć w ludziach świadomość na temat tej groźnej choroby. Warto rozwijać wiedzę, jaką już posiadamy na temat objawów depresji, przyczyn i metod leczenia. Promowanie otwartości w rozmowach na temat depresji może pomóc w zmniejszeniu stygmatyzacji osób, które są dotknięte chorobą. Rozmawiając o powadze depresji, być może uda się zachęcić więcej osób do szukania pomocy. Bo pomoc to żaden wstyd.
Jeśli zmagasz się z depresją lub znasz kogoś, kto nie może sobie z nią poradzić, warto wiedzieć, gdzie szukać profesjonalnej pomocy. Poniżej kilka ważnych numerów alarmowych w Polsce, które warto zapisać:
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich – 0 800 108 108
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna – 22 425 98 48
Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 800 120 002
Warto pamiętać, że depresja może dotknąć każdego z nas. Ważne, aby być gotowym na wzajemne wspieranie się w tej chorobie. Należy też zawsze szukać pomocy, gdy jej potrzebujemy.