Swędzą cię oczy? To może być alergia na truskawki!

Załzawione, zaczerwienione oko
Łzawiące, szczypiące oczy mogą być oznaką uczulenia na truskawki, fot. munole
ikona podziel się
Opublikowano: 28.05.2024 r., 14:09 | Autor: Paulina Zambrzycka
Maj i czerwiec to czas, kiedy w Polsce zajadamy się truskawkami. Owoce te uwielbiane są przez wiele osób – zarówno starszych, jak i młodszych. Niestety, nie każdy może je beztrosko spożywać. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są uczuleni na te pyszne owoce. Czasami alergia na truskawki objawia się dość nietypowo. Sprawdź, po czym poznać, że truskawki nas uczulają.

Rozpoznanie uczulenia może być trudne

Truskawki to owoce, które w sezonie wczesno-letnim są najpopularniejsze w naszej kuchni. Można spożywać je na wiele rozmaitych sposobów. Niektórzy wolą jeść je samodzielnie. Inni preferują tworzyć z nich soki, smoothie lub lody. Świetnie smakują jako polewa do lodów waniliowych i ciast. Można z nich zrobić również owocowe sałatki. Niestety, niektórzy po spożyciu tych niewinnych owoców odczuwają nieprzyjemne dolegliwości. Zauważyłeś u siebie nietypowe zaczerwienienie, swędzenie skóry lub wysypkę po zjedzeniu truskawek? To może być oznaka alergii.

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko może mieć alergię na truskawki? Rozpoznanie uczulenia bywa trudne. Wszystko przez długi czas upływający od momentu pojawienia się objawów po ich spożyciu. W celu ustalenia, czy dziecko ma alergię, lekarz może zlecić badanie krwi na obecność specyficznych przeciwciał (sIgE) oraz obecność immunoglobuliny E. Czasami wykonywane są także testy skórne (ATP i STP). Jeśli uczulenie na truskawki u dzieci objawia się gwałtownie, tuż po zjedzeniu owoców albo podczas ich konsumpcji, łatwo można ustalić źródło alergii. Aby potwierdzić podejrzenia co do truskawek, należy wykonać zlecone przez alergologa testy.

Jakie są nietypowe objawy alergii na truskawki?

Objawy uczulenia na truskawki nie zawsze są oczywiste. Nie każdy błyskawicznie kojarzy je z jedzeniem słodkich, pozornie niewinnych owoców. U niektórych uczulenie objawia się np. poprzez swędzenie oczu albo ich łzawienie. Dolegliwości te mylone są ze spędzaniem zbyt wielu godzin w pracy przed komputerem lub wielogodzinnym korzystaniem ze smartfona. Jeszcze inni pomylić je mogą z uczuleniem na pyłki roślin, o co wiosną nietrudno.

Do nietypowych objawów uczulenia na truskawki należą też dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia i bóle brzucha, biegunka lub wymioty. Alergicy odczuwają też m.in. pieczenie skóry na policzkach, puchnięcie i pieczenie języka, mrowienie i obrzęk ust. Czasami dojść może do objawów zagrażających życiu, takich jak astmatyczny kaszel i duszności, nad którymi ciężko zapanować. W skrajnych przypadkach skończyć się to może na trudnościach z oddychaniem lub całkowitym zatrzymaniu oddechu.

Kobieta odmawia zjedzenia truskawek
Alergicy powinni zrezygnować ze spożywania truskawek, fot. absolutimages

Czy uczulenie na truskawki minie samo?

Co powinieneś zrobić, jeśli tylko zauważysz, że możesz mieć alergię na truskawki? Przede wszystkim zrezygnuj z ich spożywania. Zdecyduj się też na wizytę u lekarza. Koniecznie opisz mu, jakie masz objawy i podejmij diagnostykę w celu wykluczenia innych przyczyn twoich dolegliwości. Diagnostyka będzie też konieczna, aby potwierdzić lub wykluczyć alergię na truskawki. Podstawą leczenia powinno być zatem:

  • Wyeliminowanie alergenu z diety w każdej postaci. Musisz uważać na wszystkie produkty, które potencjalnie mogą zawierać truskawki. Odpuść ulubione truskawkowe smoothie i dżemy.
  • Skonsultuj się z alergologiem. Może on zalecić ograniczenie spożywania produktów oraz leków z salicylanami.
  • Czasami konieczne może okazać się podawanie leków przeciwhistaminowych. Farmakoterapia jest pierwszoplanowym postępowaniem, jeśli uczulenie po truskawkach ma ciężki przebieg.

Jeśli u dziecka po zjedzeniu truskawek pojawi się niepokojąca reakcja organizmu, natychmiast zadzwoń po pomoc medyczną. W skrajnych przypadkach, jeśli dziecko przeszło w przeszłości poważny epizod związany z alergią na owoce, konieczne może okazać się wstrzyknięcie adrenaliny pod skórę.

Pamiętaj, że alergia na truskawki może pojawić się w każdym wieku. Jeśli do tej pory nie miałeś problemu z ich jedzeniem, nie oznacza, że zawsze tak będzie. Dlatego ważne jest stałe monitorowanie swojego stanu zdrowia i szybkie reagowanie, jeśli zauważysz niepokojące sygnały ciała.

Źródła:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/objawy/nietypowe-objawy-alergii-na-truskawki-wiele-osob-ma-trudnosci-w-rozpoznaniu-tych-symptomow-aa-Dagd-Qe5L-aD8V.html
  • https://www.wapteka.pl/blog/artykul/uczulenie-na-truskawki-u-dziecka-objawy-co-podac
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto