Jak wygląda nauka japońskiego? To aż 4 systemy alfabetu i ponad 60 tysięcy rodzajów znaków!
Język japoński zaliczany jest do najbardziej trudnych języków na świecie. Mimo że wcale nie jest prosty do opanowania, wciąż znajdują się chętni, aby się go nauczyć. O czym warto wiedzieć, zanim rozpocznie się naukę języka japońskiego? Ile znaków powinno się znać, aby móc swobodnie rozmawiać z mieszkańcami Japonii? Oto najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda nauka języka japońskiego!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z ciekawostkami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauka japońskiego – najważniejsze zasady. Poznaj japoński krok po kroku!
Alfabet japoński – od tego trzeba zacząć naukę języka japońskiego!
Nauka języka japońskiego bardzo często jest największym marzeniem ludzi, którzy fascynują się kulturą japońską. Miłośnicy mangi oraz anime z reguły rozpoczynają naukę języka, korzystając z najbliższych możliwych źródeł, które można odnaleźć w Internecie. Na wstępie warto zaznaczyć, że nauka japońskiego nie należy do najprostszych, dlatego też ciężko będzie wykuć na blachę wszystkie znaki wyłącznie przy pomocy informacji z sieci. Aby nauczyć się płynnie rozmawiać po japońsku należy poświęcić na naukę języka wiele godzin, zaczynając od zaznajomienia się z systemami alfabetu japońskiego. Dzięki temu łatwiej będzie opanować możliwość posługiwania się japońskim na podstawowym poziomie.
W języku japońskim wyróżniamy aż 4 systemy alfabetu, który w przypadku tego konkretnego języka powstał przez wiele różnych systemów pisma. Nauczenie się tych rodzajów alfabetów umożliwi świetne i sprawne opanowanie japońskiego. Dla początkujących w nauce japońskiego najważniejszym alfabetem będzie hiragana, a następnie katakana. Dwa kolejne systemy alfabetu będą nieco trudniejsze do nauczenia się – jednak da chcącego… nic trudnego! Poniżej kilka informacji dotyczących czterech alfabetów japońskich.
- Hiragana (平仮名) – w tym alfabecie sylabicznym wyróżniamy 46 znaków, z których każdy odpowiada jednej sylabie. Właśnie dzięki hiraganie można nauczyć się zapisywać japońskie słowa, a także zdania. Aby opanować język japoński w poziomie komunikatywnym, warto zacząć od nauki hiragany.
- Katakana (片仮名) – są to dokładnie te same sylaby, co w hiraganie, jednak oba systemy alfabetu nieco różnią się od siebie zapisem. Symbole wyglądają na szczęście bardzo podobnie, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nauczyć się katakany. Tego systemu alfabetu używa się w celu zapisania wyrazów dźwiękonaśladowczych oraz słów pochodzenia obcego.
- Kanji (漢字) – to zdecydowanie najcięższy do opanowania system alfabetu japońskiego. Zalicza się do niego ok. 50 tysięcy znaków, a kanji oparty jest na chińskich symbolach. Warto wiedzieć jednak, że oficjalna lista znaków alfabetu kanji w użyciu to 2136 symboli.
- Romaji – tutaj zaskoczenie dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się języka japońskiego. Romaji to bowiem nic innego jak po prostu… alfabet łaciński. Są to więc litery, które znasz i których nie musisz się wobec tego uczyć. W Japonii używa się tego systemu alfabetu do zapisywania np. akronimów czy nazw firm.
Jakie są poziomy trudności w języku japońskim?
Jak można zauważyć, cztery systemu alfabetu w japońskim to spora liczba. Obszerny alfabet japoński składa się łącznie z ponad 60 tysięcy rodzajów znaków. Nie martw się jednak na zapas! Aby móc komunikatywnie porozumiewać się z mieszkańcami Japonii wystarczy, że nauczysz się hiragany, katakany oraz ok. 2 tysięcy znaków kanji. Nie ma dziś większego problemu, aby odnaleźć odpowiednie strony do nauki języka japońskiego w Internecie – wystarczy przeszperać blogi językowe oraz pooglądać filmiki typu „samouczki” na YouTube. Oczywiście na tym nie wolno poprzestać. W celu efektywnego nauczenia się języka wypadałoby zapisać się na kurs w dobrej szkole językowej.
Wielu początkujących zastanawia się, jakie są poziomy trudności w języku japońskim. Otóż poziom określa się w zależności od tego, jaka jest znajomość alfabetu japońskiego. Tak jak już wspominaliśmy, początkujący w japońskich rozmówkach z łatwością dogadają się z obcokrajowcami, znając ok. 2000 znaków. Wyższy poziom trudności to znajomość od 5 do 7 tysięcy znaków. Z kolei zaawansowany poziom języka japońskiego to umiejętność posługiwania się znakami w ilości powyżej 7 tysięcy znaków. Co ciekawe, nawet Japończycy nie są w stanie „przeskoczyć” kilkudziesięciu tysięcy znaków. Ci najbardziej wybitni znają ok. 40 tysięcy znaków – więc łatwo zauważyć, że nauka wszystkich japońskich znaków jest po prostu… niemal niemożliwa. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak trzymać pałeczki do sushi.
Jak nauczyć się języka japońskiego? O tym warto wiedzieć!
Ciekawostki na temat języka japońskiego. Od czego zacząć naukę?
W języku japońskim wyróżnia się jedynie dwa czasy – przeszły i teraźniejszo-przyszły. Warto też dodać, że japoński jest językiem aglutynacyjnym – a więc jedno słowo (np. wyraz przeczytał) zawiera w sobie czasownik (czytać), informację o zakończeniu czynności i osobę (on). Jedno słowo wyraża również czas – w przypadku słowa przeczytał jest to oczywiście czas przeszły. Rzeczowniki nie odmieniają się przez rodzaje – ba, wiele z nich nie ma nawet liczby mnogiej. Należy pamiętać jednak, że wymowa niektórych słów po japoński będzie trudna. Warto wiedzieć również o tym, że języka japońskiego nie powinno się uczyć, gdy nie ma się minimalnej styczności z kulturą kraju. Dlaczego? Aby nie popełnić gafy i wiedzieć, w jaki sposób zwracać się do danych osób (np. inaczej mówi się do szefa, a inaczej do znajomego).
Symbole w hiraganie czy katakanie nie odmieniają się, dzięki czemu łatwiej będzie się ich nauczyć. Ucząc się alfabetu najlepiej też od razu zapamiętać sposób, w jaki wymawia się sylaby. Samogłoski wymawia się w języku japońskim albo długo, albo krótko – dlatego też zapominanie o tym może skutkować zupełnym zmienieniem całego wyrazu i jego znaczenia. Nie zapominaj więc o poprawnym nauczeniu się czytania alfabetu – to absolutna podstawa! Kolejnym krokiem w nauce języka japońskiego będzie nauczenie się prawidłowej intonacji, a więc poprawnej wymowy nie tylko pojedynczych sylab, ale całych wyrazów.
Nauka języka japońskiego – czy warto?
Oczywiście, że tak! Umiejętność porozumiewania się w języku obcym jest niezwykle wartościowa. Zdolność do posługiwania się językami obcymi jest dziś też bardzo potrzebna – nie tylko w przypadku podróżowania, ale np. możliwości uzyskania lepszego zatrudnienia za granicą. Jeśli należysz do osób fascynujących się kulturą Japonii i planujesz związać z tym krajem swoją przyszłość lub po prostu chcesz wzbogacić wiedzę, nauka języka japońskiego będzie jak najbardziej przydatna – w jednym i drugim przypadku.
Jeśli chcesz nauczyć się języka wyłącznie w celu oglądania japońskich filmów bądź czytania, możesz spokojnie wyszukać przydatnych informacji w Internecie. Jeśli jednak planujesz związać z Japonią swoją przyszłość, taka wiedza może być niezbyt wystarczająca. Nauczenie się języka japońskiego wymagać będzie dużego zaangażowania więc, ze względu na złożoność nauki, zaleca się mimo wszystko zapisać na kurs językowy. Dzięki wykwalifikowanemu lektorowi będziesz mieć pewność, czy na pewno dobrze wymawiasz niektóre dźwięki i czy poprawnie zapisujesz japońskie znaki. Tylko kompetentny native speaker pozwoli uniknąć utrwalenia błędów językowych – a uwierz, że w przypadku języka japońskiego o takie błędy wcale nie jest trudno.