TOP 10 miejsc, które można zobaczyć na Dolnym Śląsku
Dolny Śląsk jest niesamowitym województwem, położonym w południowo-zachodniej części Polski. Przyjeżdżając w te okolice, warto wybrać się w kilka miejsc, które najbardziej kojarzą się z dolnośląską historią. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Oto subiektywna lista atrakcji i zabytków, które powinieneś odwiedzić podczas podróży na Dolny Śląsk.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podróżach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najciekawsze atrakcje, które warto zwiedzić na Dolnym Śląsku
1. Zamek Czocha
Zamek Czocha, bez cienia wątpliwości, jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Słynie ze swojej historii, tajemniczości i przepięknego położenia nad Jeziorem Leśniańskim. W średniowiecznym zamczysku będzie można poznać wiele sekretów, które ukryli tam zmieniający się przez wieki właściciele. Wędrówka między murami i tajnymi korytarzami zamku będzie z pewnością niesamowitą lekcją historii, dodatkowo wzbogaconą o ciekawe legendy i opowieści, które usłyszeć można od lokalnych przewodników. Zabudowania zamku Czocha stanowią tak doskonałe tło do zdjęć i filmów, że nakręcono tu m.in. „Dolinę szczęścia”, „Wiedźmina” czy „Poza Lasem Sherwood”.
Podczas zwiedzania zamku warto zwrócić uwagę na Salę Rycerską oraz Salę Marmurową, a także wsłuchać się w historię znajdującego się tam kominka. Niezwykle ciekawym miejscem jest też zapierająca dech Sala Biblioteczna i Komnata Książęca z legendarnym łóżkiem, które również owiane jest pewną legendą. Warto wdrapać się także na Wieżę Widokową, skąd podziwiać można bajeczną rzekę Kwisa. Zamek Czocha okrzyknięto „polskim Hogwartem”, co na pewno zaciekawi fanów „Harry’ego Pottera”. Na terenie zamku organizowane są bowiem warsztaty magiczne dla szkół, a także Letnia Szkoła Magii.
2. Twierdza Kłodzko
To jeden z najciekawszych i najbardziej imponujących zabytków Dolnego Śląska. Ze szczytu Twierdzy Kłodzko, położonej na Górze Fortecznej, można zachwycać się panoramą miasta, a także Turystycznym Hrabstwem Sudetów. W środku obiektu podziwiać można zaś doskonale zachowane relikty przeszłości. Ciężko uwierzyć, że miejsce to dawniej było średniowiecznym, drewnianym grodem warownym. Jeżeli interesujesz się nowożytną architekturą militarną, po prostu musisz odwiedzić kłodzką twierdzę!
Podczas zwiedzania górnej części Twierdzy Kłodzko zapoznać się można lepiej z historią całego obiektu. Dzięki przewodnikom dowiedzieć się można z kolei, jak dawniej żyli tu żołnierze. Do zwiedzania udostępnione są również korytarze kontrminowe, dzięki którym przenieść się można do XVIII wieku. W dolnej części Twierdzy Kłodzko poruszać się można podziemnymi chodnikami, gdzie wysokość korytarzy waha się w granicy 90-180 cm.
3. Twierdza Srebrna Góra
Nie sposób pominąć kolejnej twierdzy na Dolnym Śląsku, która zasługuje na nie mniejszą uwagę niż ta w Kłodzku. Twierdza Srebrna Góra to unikat nie tylko województwa dolnośląskiego, ale i całej Polski. Obiekt położony jest na przełęczy rozdzielającej Góry Bardzkie od Sowich. Warto dodać, że cała Twierdza Srebrna Góra oraz jej lokalizacja zaliczana jest do największych górskich fortyfikacji obronnych w Europie. Jednym z najciekawszych fragmentów potężnej fortyfikacji jest Donjon i znajdujący się tam punkt widokowy.
Zwiedzając twierdzę, warto wsłuchać się w opowieści lokalnych przewodników, którzy z pasją opowiadają o historii i tajemnicach obiektu. Możliwe jest zwiedzanie kazamat, a także podziemnego ujęcia wody czy podziemnego mostu zwodzonego. Jeżeli pasjonujesz się historią militarną, na pewno będziesz zachwycony! Na terenie Twierdzy Srebrna Góra poznać można bowiem wiele rodzajów artylerii fortecznej, którą stosowano w celu obrony fortyfikacji – łącznie z wystrzałem z działa!
4. Złoty Stok – Kopalnia Złota
Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najciekawszych atrakcji nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce. Obiekt znajduje się tuż przy granicy z naszymi czeskimi sąsiadami. Najważniejsza jest oczywiście Kopalnia Złota, którą zwiedzać można pod czujnym okiem przewodnika. Podziemna Trasa Turystyczna kopalni powstała w 1996 roku, a do zwiedzania turystom udostępniono dwie sztolnie – „Gertrudę” i „Czarną Górną”, w której znajduje się podziemny wodospad. Właśnie z niej wyjechać można podziemną, pomarańczową kolejną z wagonami.
Będąc na terenie Złotego Stoku, warto skorzystać również z atrakcji takich jak podziemny spływ łodzią, odlewanie sztabek złota, płukanie złota czy wybijanie pamiątkowych monet. Niedaleko znajduje się też średniowieczna osada górnicza i park linowy z tyrolkami, co będzie szczególną frajdą dla miłośników sportów ekstremalnych. Kopalnia Złota to miejsce, którego na Dolnym Śląsku po prostu nie można przegapić! Jeśli marzy ci się wyjątkowa przygoda, sprawdź także ten artykuł o podróży kamperem po USA.
5. Kaplica Czaszek w Czermnej
To nietypowe miejsce dla ludzi o mocnych nerwach, które znajduje się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Kaplica jest jedną z zaledwie trzech tego typu w Europie. Wewnątrz obiektu znajdują się tysiące czaszek i kości ludzi zmarłych podczas epidemii cholery, która pojawiła się w czasach wojny 30-letniej. W kaplicy znajdują się również kości ludzi poległych w wojnach śląskich. Cała kaplica została wypełniona ludzkimi czaszkami oraz piszczelami. Pod podłogą kaplicy znajduje się również tajemnicza komnata, wypełniona kilkudziesięcioma czaszkami.
Dosłownie 500 metrów obok znajduje się też Szlak Ginących Zawodów, gdzie zobaczyć można wiele ciekawych eksponatów, m.in. wiatraki czy kuźnie. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w których poznać można historię zawodów takich jak kowal, tkacz lub garncarz. Na terenie gospodarstwa znajduje się też mini zoo, które będzie wspaniałą atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych podróżników.
TOP 10 atrakcji na Dolnym Śląsku – to warto zwiedzić!
6. Zamek Księcia Henryka i okolice
Zamek wybudowano w 1806 roku jako zamek myśliwski. Malowniczy zamek Księcia Henryka znajduje się na wzgórzu Grodna, skąd podziwiać można Sosnówkę, Śnieżkę czy Zamek Chojnik. Obiekt ukryty jest w przepięknym lesie między Staniszowem a Marczycami na Dolnym Śląsku. Dotrzeć można tu szlakiem żółtym ze Staniszowa lub Sosnówki, a także szlakiem niebieskim z Marczyc.
Tuż poniżej zamku znajduje się duży zbiornik wodny Sosnówka, w którego pobliżu można wypocząć w luksusowym ośrodku Lake Hill Resort & SPA. W okolicy zbiornika organizowane są również loty helikopterem, z którego perspektywy podziwiać można niezwykłą panoramę Karkonoszy i wyłaniające się spośród drzew mury dolnośląskich zamków.
7. Kompleks Riese
W południowej części Dolnego Śląska znajduje się jeden z ciekawszych, a także najbardziej rozbudowanych obiektów powojennych – podziemny Kompleks Riese, czyli jedna z największych tajemnic hitlerowców. Podziemne tunele rozchodzą się z dolnośląskiego Zamku Książ do wielu innych obiektów, m.in. Włodarza, Osówki czy Sokolca. Jedna z teorii głosi, że na terenie Kompleksu Riese opracowywano niegdyś plan stworzenia bomby atomowej. Inne historie mówią zaś o ukrytym na terenie Projektu Riese złotego pociągu. W ramach zwiedzania największego w Polsce projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec odwiedzić można:
- Kompleks „Osówka”
- Kompleks „Włodarz”
- Sztolnie Walimskie
8. Wielka Sowa
Dolnośląskie szczyty gór to nie tylko słynna Śnieżka! W Sudetach Środkowych znajduje się bowiem Wielka Sowa, należąca do Korony Gór Polski. Jest to najwyższy szczyt Gór Sowich, który liczy sobie 1014 m. Na szczycie góry znajduje się stara wieża widokowa, stanowiąca doskonały punkt widokowy. Z wieży podziwiać można panoramę Śnieżnika i Śnieżki, a także Wzgórza Trzebnickie. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie stanowi nie tylko symbol góry, ale też całych Pieszyc – znalazła się nawet w herbie miasta.
Co ciekawe, pod Wielką Sową ukryta jest dalsza część sieci podziemnych korytarzy, które wchodzą w Kompleks Riese. Nie są jeszcze odkryte, lecz – według nazistowskich planów – pod górą na pewno przebiegają podziemne korytarze. Warto połączyć wspinaczkę na Wielką Sowę z oględzinami części Projektu Riese.
9. Dolina Baryczy
Park Krajobrazowy Dolina Baryczy znajduje się na pograniczu województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego, jednak zdecydowana większość leży na Dolnym Śląsku. Jeżeli jesteś wielbicielem natury, będzie to z pewnością miejsce must see do zobaczenia! Dolina Baryczy jest największym w Polsce ornitologicznym rezerwatem, na którego terenie znajdują się Stawy Milickie. Przechadzać się tu można między wiekowymi alejami dębowymi, olsami i łąkami, podziwiając życie ptaków i wodnych żyjątek.
Kompleksy znajdujących się na terenie Doliny Baryczy stawów datowane są na XIII wiek. Wciąż wykorzystuje się je do hodowli ryb – zwłaszcza karpia. Większą część parku stanowią lasy łęgowe, łąki, tereny podmokłe i torfowiska. Jak bogata jest fauna ptaków? Szacuje się, że tereny Doliny Baryczy zamieszkuje ich ponad 200 różnych gatunków!
10. Dolina Pereł
Jest to jedno z mniej znanych miejsc na Dolnym Śląsku – a szkoda, bo okolice Doliny Pereł są warte zobaczenia. Miejsce znajduje się na terenie dawnych Górnych Łużyc – krainy historyczno-geograficznej w Niemczech. Od wschodu granicą krainy była dawniej rzeka Kwisa, w której niegdyś żyły skójki perłorodne – długowieczne małże spotykane dziś m.in. na terenie Skandynawii. Niestety na przełomie XIX i XX wieku małże wymarły, ponieważ zaczęto zanieczyszczać rzeki.
Na terenie Doliny Pereł znajduje się również imponująca zapora i elektrownia wodna oraz znajdujący się powyżej zbiornik zaporowy Jezioro Leśniańskie. Warto wiedzieć, że elektrownia w Dolinie Pereł jest najstarszą, cały czas działającą elektrownią wodną w naszym kraju. Po drodze do zapory odwiedzić można również znajdujące się nieopodal Muzeum Słomiany Dwór, gdzie dowiesz się więcej o historii okolic.
Paulina Zambrzycka
Autorka bloga BYLE DO WYLOTU