Czym i jak pomalować boazerię? Praktyczny poradnik krok po kroku
Boazeria powinna być co jakiś czas odświeżana. Nie każdego stać na jej zerwanie i całkowitą rearanżację ściany. Odnawianie jest dużo tańsze i szybsze. Dlatego dobrze jest wiedzieć jak pomalować boazerię i jaka farba będzie najlepsza do tego celu. W poniższym tekście udzielamy porad, jak powinno wyglądać malowanie boazerii, żeby praca była efektywna i skuteczna oraz jak przygotować drewno przy użyciu szlifierki lub bez matowienia.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dobór farby do boazerii drewnianej
Jakie preparaty do boazerii lakierowanej?
W wielu domach boazeria była konserwowana za pomocą bezbarwnego lakieru. Tej techniki używano do boazerii drewnianej. Taka boazeria ma ładny, naturalny kolor i dobrze wygląda, szczególnie w zestawieniu z meblami z drewna. Wadą boazerii lakierowanej jest to, że żółknie po jakimś czasie, lakier może się złuszczać i odsłania niedoskonałości drewna. Wtedy najlepiej jest przeszlifować starą boazerię (dokładne wskazówki poniżej) i nałożyć świeżą warstwę lakieru. Alternatywą bez matowienia jest używanie opalarki lub środków chemicznych. W niektórych przypadkach wystarczy przemycie desek detergentem i szorstką gąbką.
Lakierowaną boazerię można też pomalować np. na biało czy na kolor, jaki sobie wybierzemy. Wówczas zwykle dokładne czyszczenie i uzupełnienie ubytków jest konieczne. Dokładnym przeglądem farb i lakierów zajmiemy się za chwilę. Tutaj tylko warto wspomnieć, że najczęściej stosowane to lakiery, lakierobejce, farby emaliowe i olejowe.
Wybierając preparaty do usuwania farby lub lakieru powinniśmy dokładnie wiedzieć jakiego rodzaju pokrycie jest na naszej boazerii. Niektóre rozpuszczalniki są przeznaczone np. tylko do lakieru, inne do farb i olejów, jeszcze inne mają zastosowanie uniwersalne. Ich konsystencja jest zwykle żelowa, co zapobiega spływaniu po nałożeniu na powierzchnię. Warto jednak sprawdzić czy preparat, który kupujemy rzeczywiście nadaje się do czyszczenia powierzchni pionowych i czy nie niszczy drewna.
Przegląd farb i lakierów
Zadając sobie pytanie czym pomalować boazerię, musimy wiedzieć jaki efekt chcemy uzyskać. Istnieje wiele rodzajów farb i lakierów do drewna. Mają one różne właściwości, ceny i wymagają zróżnicowanego nakładu pracy podczas nakładania. Oto najpopularniejsze rodzaje lakierów:
- Rozpuszczalnikowe
Lakiery nierozpuszczalne w wodzie. Dla nas ważne są jednak ich cechy barwiące i ochronne. Odnawianie boazerii za pomocą lakieru tego typu jest łatwiejsze. Z drugiej strony zwykle przyciemniają one naturalny kolor drewna i uwypuklają rysunek słojów.
- Wodorozpuszczalne
Lakiery rozpuszczalne w wodzie pozwalają zachować naturalny kolor drewna. Jednak nieprawidłowo nałożone mogą mieć mniejszą trwałość niż rozpuszczalnikowe.
Oprócz podziału ze względu na sposób rozpuszczania, warto wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanych żywic. Spośród lakierów chemoutwardzalne są najtrwalsze. Ich wadą jest to, że są bardzo toksyczne, nawet długi czas po nałożeniu. Dużo zależy też od rodzaju powierzchni drewnianej. Na drewno drzew liściastych optymalne będą lakiery poliuretanowe. Do sosny czy świerku lepiej zastosować alkidowe lub uretanowo-alkidowe.
Alternatywą dla lakierów są lakierobejce. Są to preparaty lekko koloryzujące, półprzezroczyste. Ostatnio panuje moda, żeby malować lakierobejcą na biało. Paleta ich jest zwykle ograniczona, zwłaszcza w porównaniu z farbami. Zaletą lakierobejcy jest jednak zachowanie naturalnej struktury drewna. Jak pomalować boazerię lakierobejcą? Zwykle instrukcja znajduje się na opakowaniu. Trzeba pamiętać, że zbyt wiele warstw będzie się łuszczyć i wyglądać nieestetycznie. Odradzamy jej stosowanie w przypadku boazerii zniszczonej, której ubytki uzupełniono dużą ilością szpachli.
Trochę inne zastosowanie mają oleje. Zwykle stosuje się je na nowe powierzchnie, bo wnikają do drewna i chronią je przede wszystkim od wewnątrz. Można je też nakładać na starą boazerię. Warunkiem koniecznym jest jednak dokładne oczyszczenie jej z poprzednich preparatów wierzchnich. Inaczej olej nie zadziała.
Czym pomalować boazerię, jeżeli chcemy, żeby był to preparat kryjący? Najlepszym rozwiązaniem jest farba kredowa. Jest łatwa w aplikacji i można ją nałożyć bez matowienia. W najgorszym przypadku nie trzeba nawet usuwać starej warstwy, ale raczej odradzamy takie podejście. Farba kredowa jest dobrym rozwiązaniem dla amatorów. Jeżeli nie jesteś pewien jak pomalować boazerię za pomocą lakierobejcy czy oleju, to z farbą powinieneś sobie poradzić bez problemu. Jeśli planujesz malowanie w domu, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu mydła malarskiego.
Odnawianie boazerii
Czyszczenie i szlifowanie
Jeżeli chcesz pomalować starą boazerię olejem albo lakierem, to powinieneś zadbać o przeszlifowanie powierzchni. Malowanie boazerii farbą na kolor zwykle wymaga tylko oczyszczenia. Tak czy inaczej preparatu nie nakładamy bez odpowiedniego przygotowania.
Boazerię zwykle szlifujemy ręczną szlifierką i papierem ściernym. Tego ostatniego możemy użyć do matowienia całej powierzchni, ale będzie to trwało dość długo. Papier powinien mieć grubość ziarna co najmniej 180. Po oszlifowaniu czyścimy preparatem alkoholowym, żeby dokładnie zdjąć przetłuszczenia i pył pozostały po szlifowaniu.
Do czyszczenia nie używamy zmywaków i szczotek drucianych! Mogą one uszkodzić powierzchnię drewna i sprawić, że będzie wyglądała nieestetycznie. Zamiast tego możemy zastosować preparaty na bazie alkoholu lub rozpuszczalniki polimerów i tłuszczów. Opalarki używamy tylko do usunięcia wyraźnej warstwy wierzchniej, zwłaszcza jeżeli jest to farba.
Malowanie boazerii krok po kroku
Jeżeli wybraliśmy już czym pomalować boazerię, to stosujemy się do instrukcji zgodnych z konkretnym preparatem. Zwykle konieczne jest naniesienie dwóch warstw. Zwłaszcza przy powierzchni lakierowanej. Wyjątkiem jest lakier chemoutwardzalny, ale tego lepiej nie stosować w pomieszczeniach, bo jest bardzo toksyczny.
Malowanie boazerii drewnianej przeprowadzamy za pomocą pędzla płaskiego średniej wielkości. Można dokupić mniejszy do uzupełnienia szczegółów. Warto pamiętać, że pędzle z włosia syntetycznego gorzej współpracują z rozpuszczalnikami. W zależności od tego czy odnawianie przeprowadzamy preparatem na bazie wody czy rozpuszczalnika, dobieramy odpowiedni pędzel.
Po zakończeniu pracy należy dokładnie przestrzegać czasu schnięcia preparatu. Nie podajemy tutaj szczegółów, bo każda farba czy lakier ma podany inny czas na opakowaniu. Zwracamy jednak waszą uwagę, żeby czytać instrukcje dołączone do konkretnych preparatów.
Kilka słów o trendach
Jedną z wad boazerii lakierowanej w starym stylu było to, że zaciemniała pomieszczenia. Zwłaszcza jeżeli drewno było dodatkowo utrwalone olejem. Nic dziwnego, że dziś najnowszym krzykiem mody jest malowanie boazerii na biało. Jeżeli nawet malujemy na kolor, to raczej jasno niebieski lub wrzosowy. Dzięki temu unika się klaustrofobicznego efektu.
Coraz częściej zamiast drobnych deseczek w naturalnym kolorze używa się grubych desek. Czasem nawet specjalnie postarzonych. Te sprawdzają się doskonale w pomieszczeniach z wystrojem rustykalnym i industrialnym. Szczególnie dobrze pasują do domków jednorodzinnych. W blokach czy kamienicach też mogą stanowić ciekawy element wykończenia.
Wybierając rodzaj boazerii i sposób jej konserwacji powinniśmy pamiętać do jakiego pomieszczenia jest przeznaczona. W kuchni musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią, w przedpokoju nie powinna zaciemniać pomieszczenia. W dużych pomieszczeniach powinna stanowić dobrze tłumaczący się element wystroju. Reszta zależy już tylko od naszej wyobraźni.