Czyszczenie komina od dołu – jak to zrobić samodzielnie krok po kroku?
Jak na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, czyszczenie mechaniczne komina jest istotną sprawą – zarówno od góry, jak i od dołu. Dzięki niemu zminimalizujesz bowiem ryzyko ewentualnych szkód, jakie może wyrządzić nagromadzona w kominie sadza i smoła. Jak prawidłowo wykonać czyszczenie komina od dołu?
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o czyszczeniu komina.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyczyścić komin od dołu?
Czyszczenie komina od dołu – dlaczego trzeba to robić?
Cóż, przyczyna jest bardzo prosta. Często przez nieuwagę na stan komina może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, jak:
- zepsucie się komina i wydostanie się spalin na kotłownię,
- wypłynięcie brązowej cieczy podobnej do ścieków,
- zapalenie się smoły w nocy, co grozi pożarem całego budynku.
Przyczyną takich sytuacji jest kocioł, który zamiast spalać opał po prostu go… kisi. Z takiego dymu powstają wówczas duże ilości sadzy bądź smoły. Oczywiście żadna taka sytuacja nie jest normalna, a przy ogrzewaniu węglem czy drewnem w zasadzie jest nieunikniona. Właśnie dlatego należy po pierwsze używać odpowiedniego wkładu do komina.
Inną przyczyną może też być brak należytej wentylacji w kotłowni, przewymiarowany kocioł czy zbyt niska temperatura wody wychodzącej z kotła – jednak to głównie materiał, który wypalamy, odpowiada za powstawanie zanieczyszczeń. Jak więc unikać takich sytuacji? Otóż, przydadzą się odpowiednie przyrządy kominiarskie! A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu kominka z sadzy?
Czyszczenie mechaniczne w kominie krok po kroku
Jak wiadomo, wycior do komina używany w pracy na dachu nie jest jedynym rozwiązaniem problemów. Komin należy bowiem przeczyścić i udrożnić również na dole. Zabieraj więc narzędzia i ruszaj do kotłowni! W tym celu na pewno przyda się:
- folia malarska,
- latarka,
- lusterko,
- grubszy kawałek druta,
- szczotka do czyszczenia komina,
- kilka wiader i łopata.
Jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie komina od dołu, gdy wykonaliśmy już pracę na dachu?
- Wyłóż kotłownię folią malarską. Następnie zacznij powoli otwierać wyczystkę.
- Podstaw wiadro i pozwól sadzy wsypywać się do środka. Pomagaj sobie łopatą, zwłaszcza gdy sadza przestanie wylatywać sama.
- Weź lusterko i latarkę. Zajrzyj, czy sadza gdzieś się nie zablokowała. Możesz pogmerać w przewodzie drutem – przyda się również szczotka do czyszczenia komina. Po chwili zablokowane zanieczyszczenia spadną.
Pamiętaj, że czyszczenie mechaniczne można uznać za zakończone wówczas, gdy wyraźnie widać w lusterku niebo. Możesz później wrócić na dach i przeczyścić dół – przyda się w tym celu wycior do komina. Po ponownym wygarnięciu całości zostanie tylko… posprzątać. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia szyby kominka.
Czyszczenie komina od dołu
Tradycyjne narzędzia czy… proszek w kominie?
Dobrze znane przyrządy kominiarskie to nie wszystko – komin możesz bowiem wyczyścić również za pomocą specyfików do usuwania sadzy oraz smoły. Specjalne preparaty mają za zadanie zapobiegać tworzeniu się smoły – wydziela się z nich gaz, który w kontakcie ze smołą będzie podbierał z jej składu… wodę. Dzięki temu taki „lepik” z czasem stanie się wystarczająco kruchy, żeby usunąć go mechanicznie.
Niestety, zauważenie jakiegokolwiek efektu przy pomocy takich środków będzie wymagało długotrwałego ich stosowania. Na pewno nie usuną one także całej zawartości przewodu kominowego, jak zrobią to tradycyjne narzędzia kominiarskie.
Zestaw do czyszczenia komina od dołu
Zastanawiasz się, jak wyczyścić komin w inny sposób? Wypróbuj specjalny zestaw czyszczący, np. Tornado! Korzystając z niego wcale nie musisz wchodzić na dach budynku! Za jego pomocą przeprowadzisz bowiem czyszczenie komina od dołu, przesuwając szczotką do komina w otworze (np. kominka). Taki obrotowy zestaw sprawdzi się doskonale, jeśli tradycyjne czyszczenie komina od dołu stanowi problem.
Zestaw Tornado będzie działał po podłączeniu go do dowolnej wiertarki elektrycznej. Ostrokrawędziste, skręcone włosy szczotki usuną nawet najtrwalsze osady, rozszczepiając je i dosłownie zeskrobując z przewodu kominowego. Co ważne, zestaw do czyszczenia komina od dołu nada się do każdego rodzaju, np. okrągłego lub prostokątnego. Cena zestawu to ok. 520 zł.