Jak odstraszyć gołębie? Wybieramy najskuteczniejszy odstraszacz gołębi
Gołębie to jedne z tych ptaków, które potrafią być bardzo irytujące – zwłaszcza, gdy budują sobie gniazda tuż za naszymi oknami albo na balkonie. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na to, jak odstraszyć gołębie? Oto nasze najlepsze propozycje – może wśród nich znajdziesz ten najbardziej skuteczny odstraszacz ptaków?
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odstraszacz gołębi – jaki wybrać?
Kolce lub pręty na balkon
Zdecydowanie, są to najczęściej stosowane środki na gołębie w Polsce. Jeżeli gołębie lubią przesiadywać na poręczy balkonowej, oknie, parapecie czy dachu, z całą pewnością często zanieczyszczają owe miejsca swoimi odchodami. W takim momencie straszak na gołębie w formie kolców wykazuje naprawdę dużą skuteczność – dzięki kolcom, można bowiem powstrzymać gołębie przed przesiadywaniem na balkonie czy też parapecie okna. Wystarczy, że takie kolce zamocujesz na specjalnej listwie – bądź zakupisz od razu komplet. Przyklej ją dedykowanym klejem do listew w miejscu, gdzie najczęściej bywają gołębie. Jeżeli chcesz przymocować listwę na balkon np. na wąskiej poręczy, warto będzie wykorzystać do montażu trytytkę (opaskę zaciskową).
Uważasz, że to niezbyt humanitarna metoda? Otóż, dziś na kolce na gołębie tworzone są z poliwęglanowych materiałów, więc nie będą ranić gołębi. Pręty czy też kolce zadziałają jednak jako skuteczny odstraszacz ptaków – dzięki temu, gołębie więcej w owym miejscu… nie usiądą. Za jedną listwę z kolcami zapłacisz już od 4 zł / sztukę.
Kruk – strach odstraszający gołębie
Równie skuteczne, co pręty bądź kolce na listwie, okazuje się wizualny odstraszacz gołębi, np. w postaci kruka bądź innego, dużego ptaka. Ptak odstraszający wróble i gołębie zazwyczaj może zostać zamocowany przy pomocy drucików bądź trytytki. Sztuczny kruk, sokół czy sowa to świetny ptak odstraszający wróble oraz gołębie. Większe stworzenie wywoła w gołębiach strach i panikę – nie będą więc chciały wrócić do miejsca, gdzie pojawiło się zagrożenie.
Tego typu odstraszacz gołębi zakupisz już od ok. 20 zł / sztukę, również w większych marketach budowlanych (typu Obi, Castorama czy Leroy Merlin). Większy ptak z bardziej realistycznymi szczegółami automatycznie powiększy jego końcową cenę. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak odstraszyć koty?
Siatka na gołębie
Opinie użytkowników wskazują na to, że skutecznym sposobem na pozbycie się gołębi jest również… siatka. Możesz zastosować ją np. na balkonie, we wnęce czy na oknie. To także doskonały pomysł, jeśli w domu posiadasz np. kota i chcesz uchronić zwierzę przed wypadnięciem. Bardzo często siatki polietylowe kupisz w zestawie razem z mocującymi zaczepami oraz silikonowym klejem.
Jeśli już będziesz zaopatrzony w taką siatkę, to oczyść zabrudzenia, a następnie przyklej do wewnętrznej części krawędzi balkonu zaczepy mocujące (odległość ok. 20 cm). Zaczepiaj siatkę najlepiej co czwarte oczko. Do poręczy na balkonie zamontuj najpierw dolną część – możesz też przymocować ją do posadzki. Poczekaj przynajmniej 24 godziny po montażu zaczepów. Teraz pozostanie zaczepić siatkę, napinając ją i docinając resztki.
Jak odstraszyć gołębie?
Żel jako środek odstraszający gołębie
Chcesz, żeby gołębie przestały stale zaglądać na balkon lub przesiadywać na parapecie okna? Możesz więc zastosować żel do odstraszania ptaków, jaki jest trwały i lepki – lecz jednocześnie nietoksyczny. Z powodzeniem możesz używać żelu na gzymsach, kalenicach, balkonach, parapetach czy zwieńczeniach kolumn i rzeźb (np. w ogrodzie). Żel jest to, jak wskazują opinie użytkowników, bardzo skuteczny środek odstraszający gołębie – dzięki niemu zniechęcisz je do przesiadywania na swoim terenie.
Konsystencja żelu jest transparentna, więc gołębie nie zauważą go, siadając np. na parapet. Jednak, żel nie powinien im zaszkodzić – pod warunkiem, że nałożysz go zgodnie z zaleceniami w opakowaniu. Środek ten działać będzie przez cały rok. Jako, że ptaki, nie przepadają za tym, jak coś przykleja się im do nóżek, na pewno już więcej nie pojawią się w miejscu zagrożenia. Kontakt z żelem wystarczy, by ptak spanikował i odleciał… raz na zawsze!
Dźwiękowy i ultradźwiękowy straszak na gołębie
Urządzenie, które działa jako bardzo skuteczny odstraszacz gołębi, to dźwiękowy odstraszacz ptaków. Ten elektroniczny sprzęt zawiera wbudowany detektor ruchu i stroboskop, działając na podczerwień. Wykrywa więc temperaturę, jaka wskazuje na obecność gołębi. Właśnie przez to odstraszacz może namierzyć ptaka i automatycznie włączyć stroboskop, który zacznie wysyłać sygnały dźwiękowe z częstotliwością wskazaną przez wybranego producenta. Dźwiękowy odstraszacz może zostać długo włączony w trybie czuwania – zatem, energię będzie czerpał wyłącznie, gdy pojawi się w jego okolicy ptak. Spokojnie – spadające liście na niego nie działają!
Możesz także zaopatrzyć się w ultradźwiękowy odstraszacz gołębi, który zapewni ochronę przed niepożądanymi gośćmi w postaci gołębi. Takiego typu urządzenie może również przepłoszyć inne ptaki, jak wróble bądź szpaki – zatem, do dobry pomysł, by ustawić ultradźwiękowy sprzęt w swoim… ogrodzie! Możesz go zazwyczaj dowolnie skonfigurować, dzięki aluminiowej membranie kopułkowej głośniczków. Zatem, cały ogród prawdopodobnie bezpieczny będzie od obecności ptaków!
Bez cienia wątpliwości, dźwiękowe i ultradźwiękowe urządzenia są zarówno skutecznymi odstraszaczami, jaki i urządzeniami wielozadaniowymi. Możesz więc zabezpieczyć dzięki nim okolicę nie tylko swojej posesji i poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku, ale też ogród bądź nawet samochód! Z powodzeniem możesz umieścić taki odstraszacz na otwartej, ale też w zamkniętej przestrzeni. Mało tego, sprzęty tego typu nie pobierają wiele energii – zatem, będziesz mógł używać ich przez naprawdę długi okres czasu.
Chcesz pozbyć się gołębi ze swojego otoczenia? Wato zastanowić się zatem nad jedną z powyższych metod skutecznego odstraszania ptaków. Nie jesteś pewny, która z nich przyniesie oczekiwane rezultaty? Spróbuj stosować jedną metodę po drugiej – na pewno uda się ustalić, co działać będzie na gołębie w okolicy… najskuteczniej!