Jak usunąć taflę lodu z dachu auta, żeby nie porysować karoserii?
Ostre zimy są dla kierowców sporym wyzwaniem, jednak nie tylko na drodze. Ogromnym problemem staje się bowiem czyszczenie samochodu z zalegającego na nim śniegu i lodu. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym mamy obowiązek przygotować pojazd do jazdy tak, aby nikomu nie zagrażał. Dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie usunąć lód z dachu i całego auta, jednocześnie nie rysując karoserii.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o samochodach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Usuwanie lodu z samochodu, krok po kroku – zobacz, jak to zrobić!
Usuwanie tafli lodu z auta – czy to obowiązek każdego kierowcy?
Oczywiście, że tak! Według artykułu 66 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien zostać tak przygotowany do jazdy, żeby nie zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Samochód nie może wobec tego w żaden sposób naruszać porządku na drodze i nie narażać nikogo na szkodę. Auto poruszające się po jezdni powinno być utrzymane w niezagrażającym nikomu stanie. Gdy na dachu jadącego pojazdu zalega lód, stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi.
W przypadku wysokich pojazdów czasami ciężko stwierdzić, czy rzeczywiście znajduje się na nich tafla lodu. Właśnie dlatego niektóre odcinki dróg patrolowane są przez specjalne jednostki powietrzne, które wysyłają komunikaty do naziemnych patroli policji, gdy tylko zauważą jakieś nieprawidłości ze strony kierowców. Policja zatrzymuje wówczas źle przygotowane do jazdy samochody, nakazuje kierującemu pojazdem usunąć taflę lodu oraz nakłada na niego mandat karny. Nie usunięcie lodu z auta to bardzo poważny problem, ponieważ osuwający się z niego lód często doprowadza do wypadków drogowych – niekiedy śmiertelnych w skutkach. Konsekwencje w przypadku takiej sytuacji grożą wieloletnim pozbawieniem wolności. Może warto więc pamiętać o tym, aby przed wyruszeniem w drogę zawsze pozbyć się zalegającej tafli lodu z samochodu?
Zamiatanie i skrobanie tafli lodu
Usuwając z samochodu śnieg i lód, w pierwszej kolejności powinno się zająć dachem. Jeśli bowiem zabierzesz się najpierw za szyby, spadający z dachu śnieg z lodem znów je przecież zasypie – a to tylko niepotrzebna podwójna robota. W celu ściągnięcia lodu z dachu warto posłużyć się zmiotką ze skrobaczką. To narzędzie, które zimą powinien wozić ze sobą każdy kierowca. Podczas wyboru odpowiedniej skrobaczki należy sprawdzić, czy wykonana jest ona z dobrej jakości materiału, który nie będzie rysował karoserii. Powierzchnia czyszcząca skrobaczki musi być duża, żeby móc nią szybko i sprawnie pozbyć się zalegającego na dachu lodu. Wielką zaletą skrobaczek jest to, iż są one bardzo tanie, łatwe w obsłudze i powszechnie dostępne. Wymagają jednak odpowiedniej wiedzy, aby z nich poprawnie korzystać. Nieumiejętne używanie skrobaczki może zaszkodzić karoserii – a tego żaden właściciel auta przecież nie chce.
Używając skrobaczki zbyt szybko, można sprawić, że na powierzchni dachu zostaną odłamki lodu. Można również uszkodzić lakier i doprowadzić na nim do mikrouszkodzeń. Właśnie dlatego wielu kierowców odchodzi od tradycyjnych skrobaczek i przestawia się na wersję elektryczną. Na rynku istnieje dziś mnóstwo urządzeń elektrycznych, które w bezpieczny sposób dokładnie usuwają lód z dachu i całej powierzchni samochodu. Dzięki elektrycznym skrobaczkom zmniejsza się ryzyko uszkodzenia karoserii – wystarczy bowiem delikatnie przyłożyć urządzenie do oblodzonej warstwy, aby ją usunąć. Jeśli nie lubisz męczyć się mechanicznym skrobaniem lodu z dachu, naprawdę warto zastanowić się nad zakupem elektrycznej skrobaczki do auta.
W jaki sposób pozbyć się lodu z dachu auta? Sprawdzone sposoby
Skrobaczka w płynie – najlepszy sposób na zalegający lód na dachu samochodu?
Skrobaczka w płynie to świetny odmrażacz, który najczęściej sprzedawany jest w formie sprayu albo w atomizerze. Nie ma dla niego problemu, aby zadziałać w temperaturze poniżej -50 st. C. Jego używanie nie tylko pozwala w prosty sposób pozbyć się lodu z dachu auta, ale też zabezpiecza powierzchnię dachu przed przywieraniem lodu podczas kolejnego przystanku na trasie w ujemnej temperaturze. Skrobaczki w płynie są bezpieczne nie tylko dla karoserii, ale też dla uszczelek czy elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Używając go, nie ma więc mowy o zarysowaniach.
W sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi zaopatrzyć się można w różnego rodzaju skrobaczki w płynie. Wystarczy wybraną z nich dokładnie spryskać dach i poczekać aż lód się roztopi. Następnie wystarczy ściągnąć go za pomocą np. gumowej ściągaczki na wysięgniku. Skrobaczka w płynie nie dość, że usunie taflę lodu, to w dodatku zabezpieczy dach przed ponownym zamarznięciem.
Czy warto rozpuszczać lód ciepłą wodą?
Co do tej metody zdania kierowców są mocno podzielone. Niektórzy twierdzą, że ciepła woda to doskonały i szybki sposób na pozbycie się warstwy lodu z dachu auta. Jeśli woda nie jest gorąca, tylko delikatnie ciepła, może usunąć lód bez żadnej szkody dla karoserii. Po polaniu dachu ciepłą wodą lód powinien zrobić się przezroczysty, a po chwili całkowicie zniknąć. Mimo wszystko większość kierowców nie popiera tej metody – zwłaszcza polewania zamrożonego samochodu gorącą wodą. Spływająca na szyby woda z dachu może bowiem sprawić, że one popękają!
Gorąca woda używana w celu rozmrożenia pojazdu nie jest najlepszym pomysłem. Na skutek różnicy temperatur może nie uszkodzi się dachu, jednak istnieje ogromne prawdopodobieństwo zniszczenia szyb. Po co narażać się na dodatkowy wydatek w postaci wstawiania nowych szyb? Niektórzy odradzają rozpuszczanie lodu ciepłą wodą również z uwagi na to, że w bardzo niskiej temperaturze woda może zmienić się w… kolejną warstwę lodu! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat czyszczenia samochodu.
Domowe wynalazki na lód – sprawdzą się na dachu samochodu?
Lód z dachu auta usunąć można dzięki domowym miksturom, które naprawdę fantastycznie sprawdzają się podczas niesprzyjającej aury zimowej. Skuteczne jest na przykład przyrządzenie roztworu wody z alkoholem – mieszanka powinna wynosić 2:1 w stosunku alkoholu do wody. Domowy roztwór musi być w stanie rozpuścić lód, jednak zdecydowana większość kierowców poleca stosować mieszankę jeszcze przed pojawieniem się lodu – alkoholowa mieszanka jest bowiem w stanie zapobiec oblodzeniu. Domowej roboty płyn będzie też skuteczny na szyby, zapobiegając ich parowaniu.
Oprócz takiej mieszanki doskonale działa również płyn do naczyń połączony z 70-procentowym roztworem alkoholowym, które należy połączyć ze sobą w proporcji 1:1. Na lód na dachu powinna pomóc także mieszanka octu z wodą w stosunku 3:1. Aby zapobiec ponownemu oblodzeniu, można również przetrzeć szyby samym octem – oczywiście bardzo uważając przy tym na metalowe elementy samochodu i chrom, które niezbyt dobrze znoszą działanie octu w czystej postaci.
Zamiast szukać rozwiązań… zapobiegaj!
Nie chcesz mieć problemów z zamarzniętym dachem samochodu? Warto więc temu zapobiegać! Doskonałym rozwiązaniem jest używanie do tego specjalnych mat ochronnych, które zabezpieczają pojazd przed opadami śniegu i gromadzeniem się lodu. Możesz dostać je w każdym dobrze wyposażonym sklepie z gadżetami samochodowymi.
Maty ochronne świetnie zabezpieczają auto przed taflą lodu. Kupić można je już za ok. 15 złotych / sztukę. Po zakończonej jeździe samochodem wystarczy narzucić matę na pojazd, ewentualnie specjalny worek ochronny. Od dołu podtrzymywać mogą ją wycieraczki, z kolei boki przytrzasnąć wystarczy drzwiami. Maty mają jeszcze jedną zaletę – są wielofunkcyjne. Właśnie dlatego doskonale sprawdzą się zarówno zimą, jak i latem, kiedy to stanowić będą świetną osłonę przeciwsłoneczną dla samochodu. Poza stosowaniem mat ochronnych dobrze jest używać również ręczników, a nawet kartonów.