Jak wygląda szerszeń? Zobacz, jak rozpoznać popularnego owada
Jednym z owadów, który wzbudza bardzo wiele emocji w momencie, kiedy go zobaczymy, jest szerszeń. Nic dziwnego, jego jad może nawet doprowadzić uczuloną osobę do śmierci. Warto jednak zobaczyć, czy na pewno szerszenie są niebezpieczne, a także, po czym możemy rozpoznać młode, jak i również dorosłe osobniki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owadach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szerszeń - charakterystyka
Szerszenie - opis
Szerszeń, a dokładniej szerszeń europejski (Vespa crabro) jest owadem zaliczającym się do rodziny osowatych. Jak sama nazwa tego owada wskazuje, szerszenie spotykane są na terenie Europy, szczególnie w krajach zaliczających się do Europy Środkowej. Jednak można go również spotkać na terenie Ameryki Północnej, szczególnie w rejonach Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.
Warto dodać, że szerszeń europejski ma również kuzyna szerszenia azjatyckiego. Lecz ten drugi przedstawiciel nie jest spotykany w ogóle na terenie Europy. Ponadto jest on największym przedstawicielem z rodziny osowatych, a także uznaje się go za najniebezpieczniejszego dla ludzi. Również szerszenie europejskie mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla nas, jeżeli okaże się, że mamy do czynienia z silnym uczuleniem na jad tych owadów.
Jak wygląda szerszeń?
W celu uniknięcia jakichkolwiek nieprzyjemności dobrze jest dowiedzieć się, jak wygląda szerszeń, a także, po czym dokładnie możemy go poznać. Podczas gdy dla jednych te owady traktowane są jako większe osy, dla innych wzbudzają one spory respekt, a nawet paniczny strach. Szerszenie azjatyckie, jak już wcześniej wspomniano, osiągają nawet do 6 cm długości. Zatem stanowią one największych przedstawicieli ze swojej rodziny.
Natomiast szerszenie europejskie dorastają nawet do 3,5 cm długości. Warto mieć na uwadze, że jednak robotnice są dużo mniejsze, ponieważ osiągają do 2,5 cm długości. Ich wyróżnikiem jest żółty odwłok w wyraźne czarne pasy. Jednocześnie głowa charakteryzuje się rudawym odcieniem. Oczywiście ich ubarwienie może nieznacznie różnić się od regionu występowania. Bardzo często zdarza nam się pomylić osy z szerszeniami. Szczególnie młode owady z królową os. Jednak osy są znacznie mniejsze, ponieważ osiągają mniej więcej do 1,8 cm długości.
Za bardzo mylące można uznawać kolory, które są bardzo zbliżone do tego, jak wygląd szerszeń. Osy również wyróżniają się żółto-czarnymi pasami. Jednak mamy do czynienia również z charakterystycznym zabarwieniem głowy mieniącej się w żółto-czarnych kolorach. Natomiast szerszenie mają to ubarwienie zdecydowanie ciemniejsze, jak już wspomniano - wpadające w rudawy odcień.
Występowanie szerszeni w Polsce
Wiedząc już, jak wygląda szerszeń, a także, w jaki sposób możemy odróżnić je od osy, możemy sprawdzić, w którym miejscu spotkamy szerszenia najczęściej. Okazuje się, że jest to owad, który w Polsce występuje dość powszechnie. Wbrew pozorom szerszenie stronią od ludzi. Dlatego spotkanie ich w pobliżu domostw jest raczej rzadkie, chociaż faktycznie może się to zdarzyć. Wtedy gniazdo szerszeni najczęściej jest zakładane w opuszczonych budynkach gospodarczych, na poddaszach oraz w kominach.
Natomiast w naturalnym środowisku, owady te spotkać możemy głównie w lasach liściastych. Szerszenie zamieszkują zarówno dziuple w drzewach, jak i również nory w ziemi. Jeżeli zauważymy, że te owady latają w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, to możemy spodziewać się, że szukają one miejsca do osiedlenia. Szerszenie jedzą pozostawione przez nas resztki. Dlatego nie pozostawiajmy żadnych niedojedzonych produktów na zewnątrz domu, ponieważ możemy sami zwabić owady, które uznajemy za niebezpieczne.
Co jedzą szerszenie?
Mamy świadomość tego, że często szerszenie latają w pobliżu naszej posesji, ponieważ owad ten zjada resztki pokarmowe pozostawione przez człowieka. Pod żadnym pozorem nie możemy zapominać o tym, że jednak zwyczaje żywieniowe tych owadów są zdecydowanie bardziej urozmaicone. Ponieważ w innym przypadku szerszenie bez naszego pokarmu nie mogłyby przeżyć samodzielnie w środowisku naturalnym.
Co w takim razie młody i dorosły osobnik je na co dzień? Okazuje się, że jego upodobania są dość drastyczne, ponieważ szerszeń zjada swoje mniejsze kuzynostwo, a mianowicie osy. Już kilkadziesiąt osobników potrafi zabić cały rój. Jednocześnie szerszenie odbierają wszystkie “łupy” os w postaci miodu. Oczywiście szerszeń zjada również inne owady, do których zaliczają się koniki polne, czy też motyle.
Czy szerszenie są pożyteczne?
Pożyteczne owady - to szerszenie?
Może pojawiać się bardzo ważne pytanie dotyczące tego, co dobrego należy znaleźć w szerszeniach. Wiemy doskonale, że je on inne owady, ale jednak dla osób, które unikają ich jak ognia, ich dobre strony widoczne w przyrodzie są niezwykle wątpliwe. Okazuje się, że jak każdy inny organizm, również szerszenie mają swoje bardzo ważne miejsce w przyrodzie.
Ich zadaniem jest to, aby zabić i zjeść owady, które są chore i słabe. Zatem ich obecność w ekosystemie ma ogromny wpływ na zmniejszanie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób. Ponadto szerszenie zjadają owady, które wywołują bardzo duże straty w rolnictwie oraz sadownictwie. Oczywiście są to również owady, które wywołują szkody. Niestety niszczą wiele drzew poprzez mocne ugryzienia kory. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania gniazda szerszeni krok po kroku.
Szerszenie - zagrożenie dla człowieka?
Pojawia się zatem odwieczne pytanie dotyczące tego, czy szerszenie są w stanie zabić człowieka swoim jadem. Niestety odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna. Ponieważ osoby, które są uczulone na jad szerszeni, nawet po jednym użądleniu może dojść do śmiertelnego wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego osoby, które spodziewają się, że mogą one zareagować w ten sposób, powinny wystrzegać się miejsc, w których możliwe jest spotkanie szerszeni.
Dodatkowo unikajmy wszelkich resztek jedzenia, wiedząc właśnie, że właśnie pozostawione pożywienie przyciąga te niebezpieczne owady. Jeżeli jednak już dojdzie do użądlenia i zauważymy niepokojące objawy takie jak puchnięcie krtani, problemy z oddychaniem, osłabienie, to powinniśmy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Natomiast w przypadku braku reakcji alergicznej na jad szerszeni, nawet do kilku użądleń nie powinno stanowić większego zagrożenia.
Czy należy zabić młode szerszenie?
Mając na uwadze to, jak wygląda młody oraz dorosły osobnik, pewnie zastanawiamy się nad tym, czy należy od razu zabić owady. Rzeczywiście w sklepach internetowych znajdziemy wiele różnych preparatów i produktów, które pozwolą na pozbycie się gniazda z szerszeniami. Do nich zaliczają się między innymi specjalne gaśnice, czy też opryski w postaci koncentratów. Pamiętajmy jednak o tym, że szerszenie mimo wszystko odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Dlatego nie powinniśmy zabić tych owadów, jeżeli nie zachodzi taka konieczność.
W przypadku poczucia zagrożenia, szczególnie jeżeli młody rój szerszeni osiedli się w naszym domu, powinniśmy niezwłocznie wezwać odpowiednie służby. Najczęściej do pozbycia się gniazda przybędzie straż pożarna, która posiada odpowiednie przeszkolenie w tym celu. Pamiętajmy, aby nie pozbywać się szerszeni bez odpowiedniego zabezpieczenia głowy, szyi, a także rąk. W innym przypadku może dojść do niebezpiecznej sytuacji zagrażającej nawet naszemu życiu.
Co warto wiedzieć o szerszeniach?
Jak rozpoznać gniazdo szerszeni?
Gdy zauważymy gniazdo owadów zaliczających się do rodziny osowatych, warto się upewnić, że należy ono właśnie do szerszeni. Przede wszystkim szerszenie budują swoje gniazda z tak zwanej masy papierowej, która jest wytwarzana bezpośrednio przez same owady. Gniazdo zatem rzeczywiście przypomina bardzo dużą bryłę wyglądającą, jakby była wykonana z papieru.
W odróżnieniu od gniazd os szerszenie budują swoje “domy” o znacznie większych rozmiarach. Zatem gniazdo może osiągać nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. Zauważając gniazdo wybudowane przez młody rój, możemy zabić wszystkie kolonie, korzystając z usług profesjonalnych firm. Tacy fachowcy bez problemu pozbędą się gniazda, a nas będzie to kosztować jedynie kilkaset złotych.
Zwyczaje szerszeni
Mając już cenne informacje, że już młody rój szerszeni, a nawet pojedynczy owad może zabić człowieka, powinniśmy być wyjątkowo wyczuleni na ich obecność na terenie swojej posesji. Na szczęście mając na uwadze to, jak wygląda młody szerszeń, a także że owady przyciąga pozostawianie resztek pokarmu, możemy zminimalizować pojawienia się największych przedstawicieli osowatych. Pamiętajmy również, że szerszenie żądlą dopiero w chwili zagrożenia. W związku z tym nawet po zauważeniu tych owadów należy zachować jak największy spokój, a następnie wezwać odpowiednie służby lub profesjonalną firmę.
Na szczęście szerszenie nie są jedynymi owadami, które występują w ekosystemie. Dlatego, jeżeli chcemy zainteresować się bardziej przyjaznymi okazami, to na specjalną uwagę zasługuje na pewno patyczak. Jest to owad, którego często chcemy hodować w swoich domach. Okazuje się, że są to całkiem sympatyczne okazy, które żywią się różnymi roślinami oraz owocami. Ponadto patyczak słynie głównie z doskonałej umiejętności kamuflowania się w środowisku, w którym żyje.