Jak złożyć poszetkę? Poradnik składania poszetki krok po kroku
Poszetka to ozdobna chusteczka do butonierki. W dzisiejszych czasach rzadko się jej używa, a jednak są takie sytuacje, kiedy może się przydać. Kiedy wybieramy się na ślub, szykujemy dziecko na chrzciny albo chcemy zabłysnąć elegancją na przyjęciu u znajomych, przydaje się wiedza, jak złożyć poszetkę. W poradniku spróbujemy wyjaśnić, jak to zrobić na kilka sposobów.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest poszetka i kiedy jej używać
Składanie poszetki – krótka historia
Podobno pierwszą osobą, która nosiła chusteczkę w kieszeni na piersi był król angielski, Ryszard II. Jednak moda na noszenie chusteczki do garnituru pojawiła się dopiero w XIX wieku. Ówczesne garnitury przypominały poniekąd te dzisiejsze – były dwuczęściowe, w jednolitym kolorze. Chusteczki do marynarki były wówczas zwykle białe.
W połowie XX wieku na Zachodzie chustki z materiału zostały wyparte przez papierowe chusteczki higieniczne. Poszetka stała się tym, czym jest obecnie – ozdobą. Pojawiła się cała sztuka układania poszetki. To wtedy panowie zaczęli wymyślać różne sposoby na układanie chusteczek. Moda miała swój początek w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych.
Używanie chusteczki do garnituru przez gwiazdy, takie jak Frank Sinatra czy Gary Cooper sprawiło, że stała się ona bardziej powszechna. Nie wyróżniała już tylko najelegantszych mężczyzn. Moda znikła na dwie dekady w latach 80-tych i 90-tych, by powrócić na początku XXI wieku.
W jakich sytuacjach nosimy chusteczki do garnituru?
Tym co wyróżnia modę XXI wieku jest fakt, że wypustka nie musi już być noszona wyłącznie do marynarki. Hipsterski zwyczaj łączenia strojów codziennych z eleganckimi dał zielone światło wielbicielom poszetki. Można ją zatknąć w kieszeni flanelowej koszuli, kamizelki czy mniej wytwornej marynarki sportowej. Byle pasowała do całości. Mimo wszystko wkłada się ją do butonierki przede wszystkim w eleganckim stroju.
Warto zapamiętać zasadę, że poszetka nie powinna być zrobiona z identycznego materiału jak krawat. Może, a nawet powinna, pasować kolorystycznie, nie może być jednak identyczna. Dobierając chusteczkę do marynarki powinniśmy o tym pamiętać. Dobrze jest mieć kilka różnych, z których będziemy mogli wybrać najlepiej pasującą do danego stroju.
Białą poszetkę zakładamy tylko do bardzo galowego stroju, na przykład na ślub czy chrzciny. Może ją nosić pan młody, drużba albo ojciec chrzestny. W przypadku uroczystości świeckich na pewno przyda się na studniówce, na wszelkich oficjalnych uroczystościach. Garnitur z poszetką można też nosić w eleganckiej restauracji lub na przyjęciu służbowym. Chcesz założyć także krawat, ale ten jest zabrudzony? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prać krawat.
Jak złożyć poszetkę?
Klasyczny sposób składania poszetki
Poszetkę powinno się ułożyć tak, żeby wystając z kieszeni miała kształt trójkąta, zwróconego szpicem do góry. Alternatywą jest układanie w kwadrat. Oba sposoby są bardzo proste i tak naprawdę wszystko zależy od starannego wyprasowania materiału.
W pierwszym poszetkę składamy po skosie na pół. Następnie boczne rogi powstałego trójkąta składamy do środka. Chusteczka powinna być na tyle niewielka, że po złożeniu bez problemu zmieści się w kieszeni na piersi. Dla pewności złożoną można jeszcze przejechać żelazkiem i umieścić w kieszeni szpicem do góry.
Składanie poszetki w kwadrat jest jeszcze prostsze. Wyznaczamy środek kwadratowej chustki, składamy ją na pół, następnie składamy w poprzek na pół. Tak złożoną po prostu wkładamy do kieszeni. Ten typ składania nazywamy TV fold.
Jeżeli wydaje ci się, że te sposoby są trochę nudne, to wiesz już dlaczego mężczyźni zaczęli wymyślać fantazyjne sposoby składania poszetki.
Jak składać poszetkę innymi sposobami
A jak złożyć poszetkę, żeby wyglądała trochę bardziej fantazyjnie? Oto kilka sposobów.
- Trzy rogi – każdy umie złożyć chusteczkę na pół, ale jak zrobić, żeby wypustka miała trzy rogi? Okazuje się, że to bardzo proste. Ułożyć chusteczkę po skosie, ale tak, żeby jej rogi nie zachodziły na siebie. Powstaną dwa rogi obok siebie, z których jeden będzie na wierzchu, a drugi pod spodem. Mając nierównomierny trójkąt bierzemy bok znajdujący się po stronie zewnętrznego rogu. Zaginamy ku górze, żeby trzeci róg był na równi z dwoma pozostałymi. Pozostały bok trójkąta zaginamy po linii prostej ku środkowi chusteczki. Nie będzie widoczny jako wypustka. Tak przygotowaną chusteczkę wkładamy do butonierki.
- Puff – celem tego typu ułożenia jest chusteczka wyglądająca jak poduszeczka czy pufa wystająca z kieszonki. Puff to bardzo prosta metoda. Łapiemy chusteczkę na środku i podnosimy do góry. Żeby nadać jej odpowiednie wymiary, drugą ręką zwężamy zwisające rogi (pośrodku długości poszetki). Zwijamy je w wałek. Wkładamy do kieszeni i puff gotowy. Można jeszcze trochę go poukładać. Tu ważna uwaga – do tego typu ułożenia raczej nie korzystajmy z poszetek płóciennych. To dobra propozycja na nieformalne okoliczności. Może się też sprawdzić, jeżeli idziemy na ślub, ale nie jako pan młody. Nie powinniśmy wówczas wybijać się odświętnością stroju, ale nadal warto wyglądać elegancko.
- Mountain Fold – jedna z popularnych, nieco bardziej ekstrawaganckich metod. Pozwala wyeksponować nadruk i wykończenie poszetki. Chwytamy poszetkę za jeden z rogów i dokładamy do niego kolejne rogi. Ważne, żeby powstałe między rogami fałdy układały się z tyłu materiału (lewa strona nadruku). Rogi powinny się znaleźć obok siebie, nie nachodzić na siebie. Kiedy wszystkie już do siebie dołożymy, łapiemy w połowie długości chusteczkę. Dół poszetki zawijamy walcowato ku górze. Dzięki temu łatwo będzie umieścić całość w brustaszy. Po umieszczeniu w kieszonce można dowolnie poprawić i uatrakcyjnić wygląd poszetki. Jeżeli nie mamy pewności jak, to zrobić najlepiej po prostu zostawić wersję podstawową.
Jaka chusteczka w kieszeni?
Poszetka to nie tylko kawałek materiału włożony do kieszeni. Dobranie odpowiedniej poszetki do garnituru i krawata jest bardzo ważne. To właśnie umiejętność wyboru właściwej chusteczki decyduje o elegancji i stylu.
O ile nie jesteśmy bardzo ekstrawaganccy i pewni siebie nie powinniśmy traktować poszetki jak głównej ozdoby. Powinna się raczej komponować z całym strojem niż z niego wybijać. Dlatego początkujący w tej dziedzinie chętniej wybierają białą.
Standardowa poszetka to 33x33 cm, ale trzeba ją dobrać tak, żeby nie wypchała kieszonki na piersi. Dlatego, jeżeli układamy ją w niestandardowym garniturze albo garniturze dziecięcym, powinna być mniejsza. Najważniejsze, że da się bez problemu ułożyć w kieszeni.
Co do materiału – tutaj panuje pewna zasada. Jedwabne poszetki, z których dobrze układa się puff czy mountain fold, raczej wykorzystujemy do eleganckiego stroju. Lniana poszetka pasuje do marynarki sportowej. Zwłaszcza w ciepłe dni. Wełniana chusteczka do garnituru powinna się dobrze sprawdzić w porze jesienno-zimowej.
Tak naprawdę wprawy w składaniu i dobieraniu poszetki nabiera się z czasem. Dobrze znać podstawy, ale żeby zdobyć mistrzostwo najlepiej obserwować bardziej doświadczonych. To pomoże podpatrzeć różne style i trendy i dobrać własny na każdą okazję.