Jak zrobić piniatę? TOP 5 najlepszych projektów piniat
Piniata z cukierkami staje się coraz bardziej popularną zabawą organizowaną na urodziny dla dzieci. Dlatego też warto wiedzieć jak zrobić piniatę samemu, szczególnie że jest to łatwa do zrobienia i tania atrakcja. Obecnie zwyczaj samodzielnego robienia różnych rzeczy domowych nieco zanika. A warto do niego wrócić, bo jest to nie tylko tanie i praktyczne, lecz także może być to fajna zabawa rodzinna i fajne hobby. Dlatego też warto znać sposoby jak zrobić kule do kąpieli lub jak zrobić piniatę. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na samodzielnie zrobione piniaty.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Piniata - fajna atrakcja urodzinowa dla dzieci
Co to jest piniata
Piniata to nazwa bożonarodzeniowej zabawy z krajów latynoamerykańskich, która polega na zawieszaniu na suficie pojemnika z cukierkami i innymi słodyczami, a czasem także z owocami. W czasie imprezy dziecko z zawiązanymi oczami specjalnym kijem strąca lub rozrywa piniatę, wskutek czego cukierki rozsypują się, a uczestnicy imprezy mają za zadanie zebrać jak najwięcej z nich.
Zabawa ta ma różny przebieg i różny rytuał w zależności od kraju czy regionu. W Ameryce Łacińskiej piniatę urządza się na Boże Narodzenie, w czasie Wigilii lub kilka dni przed świętami, kiedy to ludzie w tym regionie zwyczajowo odwiedzają się. Powstał również zwyczaj, aby piniata stała się jedną z atrakcji przyjęć urodzinowych dla dzieci.
Do dziś nie wiadomo jaka jest historia piniaty. Niektórzy wywodzą jej korzenie z Chin, inni z Europy, jeszcze inni z Ameryki Południowej. Jedna z teorii mówi, że pierwotnie rodzaj piniaty był zabawą sportową Majów ku czci boga wojny. W czasie świętowania nowego roku kapłani zawieszali wysoko, na suficie świątyni gliniany garnek z różnymi bogactwami, zaś śmiałkowie z zawiązanymi oczami mieli za zadanie rozbić garnek i zdobyć ukryte w nim kosztowności. Oczywiście po rozbiciu garnka precjoza rozsypywały się wszędzie i każdy mógł je zbierać.
Zabawa ta czy też obrządek religijny, została wykorzystany przez Hiszpanów do krzewienia chrześcijaństwa i stworzono na jego podstawie zabawę bożonarodzeniową pełną chrześcijańskiej symboliki. Według legend pierwszą piniatę urządzono w 1586 roku w mieście Acolman w Meksyku, gdzie do dziś odbywa się festiwal piniat.
Po odkryciach geograficznych piniata dotarła do Hiszpanii i Portugalii, gdzie stała się zabawą świąteczną. W ostatnim czasie piniata zdobywa popularność w całej Europie i dociera także do Polski, gdzie coraz częściej organizuje się ją na urodziny dziecka.
Jak wygląda tradycyjna piniata
Tracyjna piniata jest nie tylko fajną, kolorową zabawą, lecz obejmuje symbolikę chrześcijańską. Tradycyjnie piniaty meksykańskie występowały w kształcie 7-ramiennej gwiazdy. Kolorowe zdobienia piniaty symbolizowały pokusy, a 7 ramion oznaczały 7 grzechów głównych. Osoba z zawiązanymi oczami, rozbijająca piniatę kijem, oznaczała kogoś kto niszczy pokusy diabelskie, a w nagrodę dostaje deszcz łask.
Obecnie piniata stała się główną atrakcją dla dzieci, dlatego też piniaty dostępne są w sklepach w różnych kształtach i kolorach. Mają one kształty zwierzątek, samochodów, zabawek oraz różnych postaci z dziecięcych bajek i kreskówek.
Jak zrobić piniatę samodzielnie
Czy łatwo jest zrobić piniatę samemu
Coraz bardziej popularną atrakcja organizowaną na urodziny dla dzieci staje się piniata z cukierkami. Urodzinowa piniata jest po prostu pojemnikiem wypełnionym słodyczami, który wiesza się na suficie. Solenizant z zawiązanymi oczami ma za zadanie rozbić piniatę, tak aby cukierki się rozsypały.
Obecnie coraz częściej robimy imprezy urodzinowe w lokalu i zatrudniamy organizatora, który zadba o atrakcje i zabawy, tak aby dzieci się nie nudziły. Jednak piniata jest taką atrakcją, którą można bez trudu zrobić samodzielnie i zapewnić dzieciom fajną zabawę na urodziny. Już samo przygotowanie piniaty może być świetną zabawą z dziećmi.
Jak powinna wyglądać urodzinowa piniata? Oczywiście nie może być zrobiona z glinianego garnka. Musi jednak być na tyle solidna, aby utrzymała ciężar znajdujących się w niej cukierków, a jednocześnie niezbyt mocna, aby dziecko mogło ją łatwo rozbić i rozerwać. Jedno jest pewne, piniata musi być bajecznie kolorowa.
Jak zrobić piniatę z kartonu lub z balonu
Prostym sposobem jest wykonanie piniaty z balonu. Balon pompujemy. Następnie oklejamy go papierem lub gazetami przy użyciu kleju do tapet i wikolu. Ilość warstw gazet musi być spora, aby konstrukcja była solidna. Zostawiamy całość do wyschnięcia na kilka dni. Następnie zdobimy balon kolorową krepiną, wycinamy otwór i wysypujemy do środka cukierki i mocujemy sznurek do zawieszanie. Piniata z balonu będzie miała kształt kulisty. Posłuży ona do zrobienia piniaty w kształcie cukierka, piłki, głowy stracha, ducha itp. Możemy nakleić jej zabawne uszy, oczy i włosy.
Fajnym pomysłem będzie piniata z balona, która posłuży za brzuch zwierzaka, ptaka lub smoka. Musimy tylko wyciąć z kartonu głowę, ogon i nogi zwierzaka i dokleić je do kuli.
Prostszym i tańszym sposobem jest wykonanie piniaty w kartonu. Musimy zaprojektować jej kształt, czy będzie w kształcie zwierzaka, motyla lub innym. Tworzymy papierowy szablon i wycinamy kształt dwukrotnie z kartonu. Następnie wycinamy szerokie paski kartonu z powycinanymi ząbkami, które będą stanowiły boki. Bierzemy klej na gorąco i przyklejamy brzegi do jednego kształtu piniaty, a następnie doklejamy drugi. Całość tworzy trójwymiarowy kształt, który możemy dowolnie udekorować krepiną, wstążeczkami, cekinami itp. Piniatę z kartonu możemy stworzyć w kształcie konika, kwiatka, motylka i innych.
Jeśli nie mamy zamiłowania do robótek ręcznych, można wykorzystać zwykłe pudełko kartonowe, które oklejamy kolorowymi krepinami, bibułkami i dodajemy różne dekoracje. Piniata nie musi być droga ani skomplikowana. Ważniejsza jest jej dekoracja i zawartość. Najprostszym sposobem dekoracji piniaty są kolorowe bibuły ponacinane, tak aby tworzyły frędzle. Frędzlami oklejamy karton, tak że sprawia wrażenie włochatego.