Jak zrobić wiązankę na cmentarz krok po kroku – poradnik
Święto Zmarłych jest w dniem, w którym większość z nas wybiera się odwiedzić groby najbliższych. Wiązanki na cmentarz można kupić gotowe, jednak wieńce można przygotować również zupełnie samodzielnie. Stroiki na Wszystkich Świętych wcale nie są trudne w przygotowaniu, a galeria bogata jest we wzory i różnorodne ich kolory. Jak przygotować bukiety i inne kompozycje kwiatowe na cmentarz? Podpowiadamy, w jaki sposób samemu zrobić wiązanki na pomnik!
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wiązanki na cmentarz
Wiązanki na pomnik ze sztucznych lub z żywych kwiatów
Chcesz przygotować bukiet na cmentarz? Zatem, przyda się kilka potrzebnych przedmiotów:
- gąbka florystyczna (floret),
- igliwie (zielone gałązki),
- elementy dekoracyjne (np. żywe lub sztuczne chryzantemy w kilku rozmiarach oraz ozdobne liście takie, jak monstery),
- wstążka,
- ostry nóż (dzięki niemu usunąć część igiełek z gałęzi),
- nożyce (do cięcia gałązek).
- Jeżeli chcesz przygotować samodzielnie bukiety na cmentarz, warto będzie zacząć od bazy – a więc, gąbki florystycznej. Nadaj kształt swojej wiązance, poprzez uformowanie i docięcie gałązek.
- Decydując się na sztuczne igiełki, wbij je w gąbkę wokół wiązanki. Ułóż gałązki, zaczynając od dolnej części gąbki i następnie kierując je coraz wyżej.
- Przyłóż się szczególnie do układania igliwia – nie może bowiem być widoczna gąbka florystyczna. Zamieszczaj w wiązance coraz to większe kwiaty, z kolei „luźne” przestrzenie uzupełniaj tymi mniejszymi. Dodawaj liście.
- Na sam koniec spryskaj tak przygotowaną wiązankę odpowiednim nabłyszczaczem.
Jak widzisz, wiązanka z róż bądź jakichkolwiek, dowolnych kwiatów wcale nie musi być trudna do wykonania. Potrzebnych jest do tego zaledwie kilka niezbędnych elementów, które pozwalają stworzyć oryginalne dekoracje. Takiej samej nie znajdziesz na pewno w żadnej kwiaciarni! Co najlepsze, wcale nie musisz mieć zdolności florystycznych – a jedynie trochę więcej czasu oraz inspiracji! Temu służą liczne obrazy, wzory, tutoriale czy galeria stworzonych już bukietów w Internecie. Sprawdź także ten artykuł o stroikach na cmentarz krok po kroku.
Bukiet – w jaki sposób go zrobić?
Oczywiście, wiązankę na cmentarz można zakupić w kwiaciarni. Jednak po co wydawać tak dużo pieniędzy, skoro bez większego problemu można przygotować ją samodzielnie, w zaciszu własnego mieszkania? Nie będziesz potrzebować do tego ani wielu produktów, ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy:
- pianka,
- donica lub deska,
- gałązki iglaków lub wiklina,
- sztuczne lub żywe kwiaty.
Najważniejszym elementem każdej wiązanki jest oczywiście baza pod projekt, bez której wiązanka z róż nie powstanie. Oprócz pianki florystycznej, bazą może stać się również deska, spleciona wiklina bądź nawet druciany stelaż. Baza pod wieńce to podstawa, a zależeć ona będzie głównie od budżetu i dostępności danych materiałów. Bazę oplata się kwiatami żywymi bądź sztucznymi, a całość dekoruje np. liśćmi. Do środka wieńca zawsze możesz także wstawić odpowiedniej wielkości znicz.
Bukiet z żywych kwiatów jest piękny, jednak często nie przetrwa nawet kilku dni na mrozie. Jeżeli chcesz zatem wykonać bukiet taki, który będzie stanie przetrzymać nie tylko Święto Zmarłych, ale i całą zimę, zaopatrz się koniecznie w:
- wazon plastikowy lub ozdobną donicę
- sztuczne kwiaty w kilku kolorach
- sztuczne, zielone gałązki
- cement lub gips
- piasek
- nożyczki
- wstążkę
- trawy ozdobne
- suche gałązki
- Wsyp mokry piasek do wazonu i ubij go. Zapełnij misę do ok. ¾ objętości.
- Wbij kwiaty w podłoże i ułóż je na kształt kopuły. Przytnij zbyt długie druciki nożyczkami, a następnie wbij między kwiaty suche gałązki wraz z trawami ozdobnymi.
- Postaraj się, by wiązanki na cmentarz były możliwie gęste – powinny zakrywać piasek. Jeśli nie masz na tyle dużo kwiatów, wykorzystaj wówczas sztuczne, zielone gałązki.
- Przygotuj masę gipsową według instrukcji, która znajdować powinna się na opakowaniu. Gips należy wlać na piasek bardzo powoli i ostrożnie, aby nie zabrudzić wieńca.
- Zawiąż wstążkę i zaczekaj na przestygnięcie masy.
Zdarzyło się, że pobrudziłeś np. kwiat? Zetrzyj go zatem jak najszybciej – gdy zastygnie, to nic już z tym nie zrobisz!
Kompozycje kwiatowe na cmentarz
Jak zrobić stroiki na Wszystkich Świętych?
Wybór kwiatów na wiązankę powinien być zależny wyłącznie od nas. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sztuczne płatki wytrzymają od żywych znacznie dłużej. Łatwiej jest także przygotować wiązankę ze sztucznych kwiatów, jak z żywych. Zaopatrz się w tym celu koniecznie w:
- gałązki z drzewa iglastego (świerkowe, ponieważ one są najbardziej gęste),
- wiotką gałąź leszczyny,
- sztuczne kwiaty (dowolne),
- cienki drucik,
- szyszki (mogą być żywe),
- wstążki,
- dekoracyjne dodatki.
Nie masz czasu, by formować całość w koło? A więc, możesz z powodzeniem poukładać sztuczne kwiaty na pojedynczej tylko gałęzi. Dzięki temu wiązanka będzie do złudzenia przypominać kształtem liść. W celu umocnienia konstrukcji i osłonięcia wieńca przed wiatrem, przymocuj na jego spodzie płaski kamień.
Sztuczne kwiaty – najlepsze na wiązanki na cmentarz
Dlaczego najwięcej ludzi decyduje się stroić cmentarze sztucznymi kwiatami? Otóż, na pewno wytrzymują na grobie przez wiele tygodni – są bowiem odporne zarówno na deszcz, jak i śnieg czy też przymrozki. Jeśli chcesz zrobić stroik ze sztucznych kwiatów, możesz wykorzystać do tego np. tulipany! Kwiaty te prezentują się bowiem na grobach naprawdę wymownie! Przyszykuj:
- ciężką donicę, której spód wyłożysz np. cegłą,
- sztuczne tulipany (kilkanaście sztuk),
- sztuczne gałązki bluszczu,
- piankę florystyczną albo styropian,
- sztuczne gałązki forsycji / dereni / wierzby,
- taśmę klejącą (transparentną).
- Wytnij z pianki kawałek, którym wyłożysz spód wazy. Możesz ją przykleić taśmą do jej dna.
- Połóż np. suszony mech na piance i posyp go żwirkiem po to, by zakryć piankę.
- Do pianki wetknij najdłuższą gałązkę tulipana, a później wokół niej kolejne – już nieco krótsze.
- Gałązki bluszczu ułóż tak, by np. zwisały z donicy i ją niemal przykrywały w całości.
- Wetknij w piankę wszystkie tulipany tak, by utworzyły kilka poziomów. Im niżej, główki kwiatów powinny wyginać się coraz bardziej w dół.
Jak widzisz, wiązanki na cmentarz tworzone własnoręcznie to całkiem łatwy proces. Najlepiej jednak wybierać do nich możliwie trwałe rośliny, które będą się ładnie prezentowały i dobrze zasuszały – w przypadku, gdy chcesz wykonać stroik z żywych kwiatów. Możesz użyć kilka gatunków zarówno kwiatów, jak i traw:
- róże
- proso
- hortensja
- lewkonia
Gałązki staraj się zaś rozmieszczać zawsze z obu stron gąbki florystycznej – powinny być w stanie przykryć ją całkowicie. Dokładając żywe kwiaty pamiętaj o tym, by wcześniej oczyszczać ich łodyżki i przycinać je. W środku wieńca powinno znajdować się najwięcej kwiatów, a zmniejszać stopniowo, zmierzając ku zewnętrznej stronie stroika. Powinieneś także umieszczać kwiaty na różnych wysokościach. Jeżeli zaś w kompozycji pojawią się drobne, niezapełnione niczym przestrzenie, umieść w nich kilka mniejszych gałęzi, np. jodły. Własnoręcznie przygotowany stroik będzie prezentował się bardzo szykownie i oryginalnie!