Jakie znicze wybrać na groby? Sprawdzamy ofertę na rynku
Tradycją jest, że na Dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy groby najbliższych i zapalamy na nich lampiony oraz znicze wszelakiej maści. Oczywiście, ładne znicze bardzo się od siebie różnią – nie tylko pod względem materiału z jakich zostały utworzone, ale też wzornictwem czy gamą barw. Mogą być to szklane znicze, znicze otwarte, ceramiczne, gliniane oraz zupełnie innej formy. Sklepy internetowe oraz stacjonarne posiadają ogromny ich wybór. Jakie znicze warto będzie wybrać na groby? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Znicze na groby – jakie wybrać?
Ozdobne znicze na groby
Zarówno znicze, jak i lampiony mają symbolicznie służyć jako wyraz szacunku i pamięci o zmarłej osobie. Producenci w dzisiejszych czasach prześcigają się z pomysłami, jeżeli chodzi o wymyślne wzornictwo bądź formę zniczy. Oczywiście, na grobie zawsze ładnie prezentować się będzie duży znicz – ich ceny zależne są od tego, jak bardzo będzie on zdobiony. Szykownie na grobach prezentują się znicze w formie:
- kapliczek,
- kul,
- katedr,
- róż.
Ozdobne znicze wyglądają doskonale, zwłaszcza gdy dany nagrobek przystrojony jest dość skromnie. Wówczas bogato zdobiony lampion stanowić będzie centralną jego ozdobę. To dobry pomysł, gdy grób odwiedzamy raz do roku – ponieważ mamy np. zbyt daleko do danej miejscowości. Bogato zdobione znicze wyglądają niesamowicie na grobie, choć warto też postawić na zupełnie zwykłą, tradycyjną i prostą formę wraz z kolorystyką. Tym bardziej, jeżeli posiadasz możliwość opiekowania się grobem przynajmniej raz w tygodniu czy w miesiącu. Wówczas niepotrzebnie jest… przepłacać!
Ładne znicze – jakie to?
Na grobach najlepiej prezentują się szklane znicze, a także otwarte znicze gliniane, ceramiczne bądź kamionkowe. Trzeba jednak pamiętać, że ich ceny na pewno będą zdecydowanie większe w porównaniu do tradycyjnych lampionów z plastiku. Jednak, prawda jest oczywista – szklany czy gliniany znicz będzie prezentował się lepiej oraz będzie również o wiele… bezpieczniejszy. Niestety, ale plastikowe znicze często topią się pod wpływem działania wysokiej temperatury płomienia, palącego się w środku lampionu. Mało tego, nie są też przyjazne środowisku – zwłaszcza, kiedy już wyrzucimy plastikowy znicz… do śmietnika. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różnych świętach.
Co do ilości zniczy – tutaj opinie są zawsze bardzo podzielone. Wiele zależy od gustu oraz tego, jak ozdobiony jest cały nagrobek. Od wielu lat ludzie stawiają na jeden klasyczny, długo palący się znicz – najlepiej tak, w którym światło jest możliwie długo widoczne. Rzecz jasna, pięknie wyglądają również niewielkie znicze, których można ustawić więcej – wówczas wytworzą one bardzo przyjemne dla oczu, delikatne światło. Pięknie wyglądają także świeczki na podstawkach – zwłaszcza, gdy już się ściemni. Dla tea-lightów podstawki to konieczność, ponieważ wtedy wosk nie pobrudzi nagrobka. A, jak wiadomo, ciężko go później usunąć!
Alternatywa dla tradycyjnych zniczy
Jeżeli chcesz, by światło na nagrobku tliło się jak najdłużej, warto będzie zastanowić się nad alternatywnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Jest nim znicz elektryczny, którym można z łatwością zastąpić ten tradycyjny – możesz go postawić już po Dniu Wszystkich Świętych. Tego typu lampiony posiadają sztuczny płomień, jaki działa dzięki bateriom „paluszkom”. Znicze elektryczne kosztują często ok. 10-20 zł. Możesz także zakupić wkład ledowy do znicza, jaki będzie palił się na dowolny kolor – działa on również na baterie.
Znicz z zeszłego roku jest dobry? A więc, czasem wystarczy kupić do niego wyłącznie wkład! Sklepy internetowe oraz stacjonarne markety oferują ogromny wybór wkładów do zniczy. O tym, co warto wiedzieć by kupić dobre wkłady do zniczy, opowiemy za chwilę!
Wkłady do zniczy
Jakie informacje powinny być zawarte na wkładach do zniczy?
Na wkładach musi być zamieszczona informacja o tym, jakiego producenta one tak właściwie są. Warto też zwrócić uwagę na to, ile godzin może palić się dany wkład do znicza – wówczas prościej będzie go dobrać. Oczywiście, wkłady do zniczy nie mogą się dymić! Knot z kolei nie może być giętki – niestety, ale kiedy się przechyli z całą pewnością zatopi się wówczas w parafinie i ostatecznie… zgaśnie. Bardzo istotną sprawą jest także, aby wkład do znicza wypalał się zawsze do końca!
Najkorzystniej jest zakupić wkłady do zniczy w sklepie internetowym. Jeżeli chcesz odpalić ich większą ilość na nagrobkach, zakup w Internecie może się… naprawdę opłacić:
- małe wkłady parafinowe – cena ok. 0,5 – 1 zł
- wkład palący się do 72 godzin – cena ok. 2 – 3 zł
- wkład palący się do 4 dni – cena ok. 4 – 5 zł
- wkład olejowy utwardzany (pali się do 7 dni) – cena ok. 8 – 10 zł
Pamiętaj, że lepiej będzie zakupić wkłady do zniczy z parafiną bardziej żółtą – niestety, ale te o białej parafinie palą się o wiele… krócej! Koniecznie zabierz też ze sobą na cmentarz długie zapałki albo wysuwaną zapalniczkę – wówczas na pewno nie oparzysz się podczas zapalania znicza!
Znicz kamionkowy czy solarny?
Klasyczny znicz kamionkowy w tym roku powraca do łask. Jego ogromna zaletą jest fakt, że parafina bądź wosk są do jego środka wylane w sposób bezpośredni. Wygląda on bardzo szykownie na każdym grobie i prezentuje się zdecydowanie lepiej na tle plastikowych lampionów. Niestety, posiada też pewne wady:
- nie ma przykrycia, więc podczas deszczu (bądź wiatru) ogień tlący się w środku może zgasnąć,
- kosztuje dość dużo w porównaniu do plastikowych zniczy (nawet między 20 a 40 zł!).
Jeżeli chcesz, aby duży znicz prezentował się efektownie jednak boisz się o jego trwałość, wybierz znicz… solarny. Działa on dzięki niewielkiej baterii słonecznej, która znajduje się na przykrywce. Po zmroku diody ledowe zapalą się wewnątrz znicza, gwarantując ich palenie się co wieczór. Oczywiście, takie rozwiązanie jest też zdecydowanie tańsze od znicza kamionkowego – koszt zakupu solarnego lampionu to ok. 10-20 zł.
Niestety, mimo stosunkowo niskiej ceny, znicze solarne mają pewną wadę. Może i są trwalsze oraz tańsze od kamionkowych. Jednak światło takiego lampionu na pewno nie stworzy identycznej atmosfery, jaką nadaje po zmroku… prawdziwy, palący się płomień.