Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? Wyjaśniamy
Kiedyś pierścionki zaręczynowe na dłoni były bardzo ważnym symbolem. Znakiem więzi między narzeczonymi, prowadzącej do małżeństwa. Potem zaczęto traktować sprawę nieco luźniej. Jednak dziś niektóre stare zwyczaje wracają i coraz więcej par chce wiedzieć, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy. Poniżej wyjaśniamy nie tylko, który to palec zaręczynowy, ale dlaczego tak jest.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pierścionki na palcach – znaczenie
Jakie jest znaczenie pierścieni i pierścionków? Istnieje wiele powodów, dla których ludzie noszą pierścionki na palcach. Słynny perkusista „The Beatles” Ringo Starr w ten sposób budował swoją tożsamość sceniczną. Królowie i biskupi nosili pierścienie symbolizujące ich władzę. Jednak zwykle na pierścionki decydują się kobiety. Od tego czy nosimy pierścionek na prawej ręce czy na lewej może zależeć jego interpretacja.
W przypadku pierścionka zaręczynowego ma znaczenie, gdzie go założymy. Chodzi nie tylko o to czy na lewej ręce czy na prawej, ale też o palec zaręczynowy. Pierścionek symbolizujący narzeczeństwo zakłada się w celu podkreślenia wstępnej umowy między dwojgiem ludzi. Fakt, że zwykle noszą go kobiety wynika z tradycji europejskiej. Była to oznaka, że dana kobieta jest już komuś przyrzeczona. Może z tego powodu sam zwyczaj wzbudza pewne kontrowersje wśród feministek. Dziś jest to bardziej oznaka wzajemnej zgody.
Z dalszej części artykułu dowiesz się, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy. Opowiemy też, dlaczego nie jest to jednolity zwyczaj na całym świecie.
Który to palec zaręczynowy?
Palcem zaręczynowym, podobnie jak ślubnym jest zawsze palec serdeczny. Noszenie pierścionków na palcach serdecznych jest odczytywane jako oznaka zaręczyn. Choć w praktyce niekoniecznie musi tak być. Natomiast, w zależności od tego, gdzie pojedziemy i w jakim kraju jesteśmy, ręka się zmienia.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce? Odpowiedź jest prosta: na prawej ręce. Jednak po ślubie albo zastępuje się go obrączką albo zakłada się na lewej ręce. Lewa ręka i palec serdeczny były, według starożytnej anatomii połączone jedną żyłą z sercem. Stąd nazwa „palec serdeczny”.
Nazwanie serdecznego palca prawej ręki palcem zaręczynowym nie jest takie bezpodstawne. W niektórych krajach chodzi o to, żeby odróżnić go od palca przeznaczonego dla obrączki ślubnej. Wiele osób uważa na przykład, że wszelkie pierścionki związane z uczuciami powinno się nosić na lewej ręce. Jednak noszenie pierścionka zaręczynowego na lewej dłoni wprowadza pewne zamieszanie. Co zrobić z innymi pierścionkami na palcach? Jak nadać innym właściwy przekaz?
W wielu krajach zwyczaj jest dokładnie odwrotny. Pierścionek zaręczynowy powinien się pojawić na lewej dłoni. Dzięki temu będzie wiadomo, że jest to miejsce zarezerwowane dla obrączki. Bowiem w USA i wielu krajach Europy Zachodniej tam właśnie zakłada się obrączki. Niektórzy tłumaczą odmienność polskiego zwyczaju zmianą po powstaniu styczniowym. Polki przyjęły wtedy żałobę i zaczęły nosić pierścionki zaręczynowe oraz obrączki tak jak wdowy. Potem zapomniano o przyczynie, ale zwyczaj pozostał. Dziś wiele osób dostosowuje się do niego. Niektóre panie natomiast, według wzorów z Zachodu, przekładają pierścionki z powrotem na lewą rękę.
Żeby uniknąć stresu związanego z różnymi zwyczajami dodajmy, narzeczona nosi pierścionek przede wszystkim tam, gdzie jej wygodnie. Na prawej ręce przeszkadza, a może masz problem z uczuleniem na palcu? Nie przejmuj się. Możesz założyć znak zaręczyn nawet na łańcuszek i nosić na szyi.
Na której ręce nosi się obrączkę?
Zaręczyny domyślnie prowadzą do ślubu. Jeżeli dziś zastanawiasz się jak nosić pierścionek zaręczynowy to pewnie wkrótce zapytasz o obrączkę. Warto zawczasu się tego dowiedzieć.
Na pytanie na której ręce nosi się obrączkę, odpowiadamy tak samo jak w przypadku pierścionka. To zależy od kraju i obyczaju. Z obrączką sprawa jest trochę poważniejsza. O ile pierścionek możesz schować do szkatułki na biurku lub nosić na szyi, to obrączkę zakłada się publicznie podczas ceremonii. Co zrobić, żeby nie dać plamy w tak ważnym momencie?
W Polsce zakładamy obrączkę na prawą dłoń. Podobnie w Niemczech, Grecji czy Chile. W USA, Wielkiej Brytanii czy Francji obrączki lądują na serdecznych palcach lewej dłoni. Warto pamiętać o tym, kiedy bierzemy ślub za granicą, szczególnie jeśli jedno z małżonków pochodzi z innej kultury. To nie jest dzień, w którym chcemy się ośmieszyć przed nową rodziną, prawda? Po ślubie można się już dogadać jaki sposób noszenia obrączek i pierścionków na palcach będzie najwygodniejszy. Przecież tak naprawdę liczy się wzajemna miłość. Zwyczaje mogą się zmieniać. Wszystkie są wymyślone przez ludzi i dla ludzi.
Mamy nadzieję, że wyjaśnienie, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy było wyczerpujące. Niezależnie od tego jak zdecydujemy, dobrze jest znać historię i zwyczaje związane z przełomowymi wydarzeniami w życiu. Zaręczyny na pewno do nich należą. Wiedza o tym jak zachowywali się nasi przodkowie pozwala lepiej zrozumieć nasze zachowania i dostosować obyczaje do współczesnych warunków.