Odmulanie i wymiana wody w akwarium - poradnik praktyczny krok po kroku
Ryby wydają się najmniej wymagającymi zwierzętami domowymi, dlatego wiele osób się na nie decyduje. Tak naprawdę jednak akwarium potrzebuje naprawdę regularnej pielęgnacji. Najważniejszymi zabiegami, o których musi pamiętać każdy akwarysta, są odmulanie akwarium i wymiana wody. Dowiedz się, jak to zrobić, by nie naruszyć równowagi w zbiorniku.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły na temat akcesoriów do sprzątania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odmulanie akwarium – na czym to polega?
Wiele osób myśli, że ryby czyszczące dno, na przykład kiryski pstre lub spiżowe, wystarczą do utrzymania go w czystości, ale to błąd. Niestety ani ryby czyszczące dno, ani rośliny nie przerabiają substancji organicznej, która zaczyna się nagromadzać pod kamyczkami, wydzielając azotany, szkodliwe w większych ilościach. Po krótkim czasie może okazać się konieczne czyszczenie. Dlatego musisz regularnie przeprowadzać odmulanie dna akwarium.
Odmulanie akwarium może być połączony z wymianą wody, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jaki odmulacz zastosujesz. To specjalne, mało skomplikowane urządzenie, które grawitacyjnie lub pod wpływem zasilania z baterii, „wsysa” zabrudzenia i rozkładającą się materię z podłoża. Odmulanie dna akwarium przeprowadza się tylko na podłożach żwirowych lub kamykowych, w przypadku piasku lub podłoża aktywnego biologicznie nie należy tego robić.
Jak działa odmulacz?
To, jak działa odmulacz, jest bardzo proste i w zasadzie podobne do sprzętu każdego typu. Wyposażony jest w specjalny wężyk, który czasami ma założoną końcówkę z sitkiem, i swojego rodzaju pompę lub wykorzystuje działanie grawitacyjne. Całe działanie polega na zasysaniu wody i mułu z dna. Najczęściej musisz sterować nim samodzielnie. Wystarczy wpuścić wężyk do wody, zagłębić końcówkę pod kamienie lub przejeżdżać nią tuż nad nimi.
Bardziej zaawansowane modele najczęściej są wyposażone w specjalnie wyprofilowane rączki i mają regulowane zawory, którymi można zmniejszać przepływ wody. Odmulanie dna często wiąże się właśnie z wymianą wody, ponieważ zasysana jest także ciecz. Jednak podmiana wody w akwarium może być przeprowadzana także niezależnie.
Podmiana wody w akwarium
Drobiazgowe i długotrwałe czyszczenie akwarium może nie być konieczne, jeśli będziesz regularnie wymieniał wodę w akwarium. W zbiornikach większych niż 100 litrów, które są wyposażone w odpowiednie filtry wcale nie będzie potrzebne, jeśli tylko będziesz regularnie przeprowadzać ten zabieg. Wymiana wody w akwarium nie polega na usunięciu całej wody, tylko jej części. Ma to przypominać działanie naturalnego jeziora czy innego zbiornika – tutaj ten proces następuje samoczynnie.
Podmiana wody w akwarium powinna być przeprowadzana raz w tygodniu, niezależnie od tego, jakiej wielkości jest twój zbiornik. W czasie zabiegu należy wymienić od 10 do 30% objętości wody. Liczba jest zależna od poziomu zanieczyszczenia, czyli po prostu od ilości przebywających w akwarium zwierząt. Usunięcie takiej ilości płynu nie zaburzy równowagi biologicznej i nie wpłynie na życie ryb. Sprawdź także ten artykuł o powstawaniu kurzu w domu.
Wymiana wody w akwarium krok po kroku
Pierwszym krokiem jest spuszczenie wody z akwarium. Do tego będziesz potrzebować specjalnego gumowego wężyka i wiadra. Wężyk wprowadza się po prostu do zbiornika, bez wcześniejszego wyciągania ryb. Należy zwrócić uwagę, by nie odciągnąć zbyt wiele wody na raz – pilnuj, by nie ubyło jej więcej niż 1/3 objętości. Wodę z akwarium możesz wykorzystać do czyszczenia filtrów, nie jest to jednak konieczne.
Drugim krokiem jest powolne wlanie wody do akwarium. Możesz znów zrobić to za pomocą wężyka, jednak wygodniej będzie po prostu wlać ją bezpośrednio z pojemnika, w którym się znajduje. Trzeba zrobić to małym strumieniem, by nie naruszyć dna ani nie stworzyć wirów, które mogą być niebezpieczne dla ryb. Pamiętaj, że woda, którą wlewasz do akwarium powinna być specjalnie przygotowana.
Podmiana wody w akwarium – jakiej wody użyć?
Najczęściej do akwarium wlewa się po prostu wodę z kranu. Powinna być jednak odstana – wlej ją do pojemnika na co najmniej 24 godziny, zanim przelejesz ją do akwarium. Odstana woda zawiera mniej chloru, który szybko wyparowuje. Jest dzięki temu bezpieczniejsza niż woda prosto z kranu – ten składnik działa drażniąco na skrzela i oczy ryb, możesz więc zrobić im niechcąco krzywdę.
Odstana woda, wbrew pozorom, sprawdza się o wiele lepiej niż woda mineralna. Zbyt duża ilość minerałów jest szkodliwa dla ryb. Jeśli masz twardą wodę, koniecznie dolej do niej wody RO, czyli o odwróconej osmozie. Taka mieszanka działa demoralizująco. Z tego względu woda mineralna nie nadaje się wcale do akwarium.