Po jakim czasie występują objawy ukąszenia kleszcza? Wyjaśniamy
Podczas każdej kolejnej wiosny i lata coraz częściej zaobserwować można wzrost zachorowania na boreliozę. Niestety, ale w naszym kraju ciężko o obszar wolny od kleszczy – pasożyty te „rządzą” niemal w każdym lesie, parku czy na łące. Wiele osób bagatelizuje rumień po kleszczu i objawy boreliozy – a to może być później… drastyczne w skutkach. Borelioza rozwija się bowiem latami, prowadząc do ciężkich powikłań. Kiedy i jak rozpoznać objawy po ukąszeniu kleszcza? Podpowiadamy, dlaczego kleszcz u człowieka jest tak… niebezpieczny!
Z tego artykułu dowiesz się:
Po jakim czasie od ukąszenia kleszcza występują objawy?
Popularne objawy po ugryzieniu kleszcza
Niestety, ale większość ludzi łatwo przegapia moment ukąszenia. Kleszcz jest stworzeniem bardzo niewielkim, a jego ugryzienie jest bezbolesne. Nie pojawiają się zazwyczaj również charakterystyczne objawy po ukąszeniu kleszcza, jakie zwiastowałyby początek infekcji i choroby. Zazwyczaj, jeżeli już coś się pojawi, może to być wyłącznie zaczerwienienie – natychmiastowe po ukąszeniu. Czasami od razu możemy poczuć lekki świąd, chociaż zdarza się to u zdecydowanie mniejszej ilości osób. Można jednak odczuć objawy grypopodobne, jeżeli pojawił się… rumień po kleszczu. Zazwyczaj towarzyszą mu wówczas:
- gorączka,
- ból mięśni i stawów,
- zmęczenie,
- osłabienie organizmu,
- inne objawy podobne do grypy.
Niestety, ale te symptomy mogą pojawić się w różnym tempie. Z pozoru niewinne, z czasem mogą przerodzić się w poważną infekcję! Oczywiście, pojawienie się powyższych objawów wcale nie musi oznaczać choroby. Aby prawidłowo zdiagnozować objawy boreliozy, należy udać się na badania diagnostyczne, wykonywane z krwi pacjenta. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach.
Kleszcz u człowieka kontra rumień wędrujący
Wiesz już, jak wygląda kleszcz w ciele człowieka? Warto wiedzieć zatem, co potrafi być pierwszym objawem jego obecności. Otóż, jest to tzw. rumień wędrujący – pojawiający się zazwyczaj po tygodniu od ugryzienia. Jest on bardzo charakterystyczny – czerwony w środku (miejsce ukąszenia), stopniowo blednący (tworząc okręgi), a na brzegach… znów czerwonawy. Czasami ugryzienie przez kleszcza nie powoduje, że pojawi się rumień – nawet, gdy zarazi on nas boreliozą.
Objawy po ukąszeniu kleszcza zazwyczaj są podobne w przypadku zarówno rumienia, jak i zwykłego zaczerwienienia po ukąszeniu. Z tą różnicą, że oba pojawiają się w innym czasie i wyglądają nieco odmiennie. Zwykłe zaczerwienienie po ataku kleszcza pojawia się natychmiastowo albo po kilku godzinach, ustępując maksymalnie do kilku dni. Z kolei rumień w postaci toksyczno-zapalnej występuje po ok. tygodniu, objawiając się charakterystyczną wysypką i ciepłem w dotyku – zazwyczaj też nie swędzi, jak zwykłe zaczerwienienie. Również średnica rumienia jest znacznie większa, jak zaczerwienienia punktowego – osiągając często więcej niż 5 cm. Rumień nie pojawia się u każdego ukąszonego przez kleszcza. Warto więc udać się do lekarza, jeżeli objawy po ukąszeniu kleszcza niepokoją!
Kleszcz u człowieka a borelioza
Objawy boreliozy widoczne gołym okiem
Oczywiście, o boreliozie może świadczyć pojawiający się rumień wędrujący. Wiesz już, jak wygląda kleszcz w ciele człowieka. Ale czy wiesz, jak wygląda… rumień? Zazwyczaj występuje on w postaci owalnego pierścienia, który rozszerza się od miejsca ukąszenia na coraz większy obszar skóry. Może również zdarzyć się, że wystąpią wokół niego pęcherze lub martwicze zmiany. Rumień jednak nie jest wyłącznie jedynym objawem boreliozy. Może to być również:
- zanikowe zapalenie skóry o przewlekłym charakterze – pojawia się w postaci plam na nogach, przybierając barwę czerwono-szarą. Najczęściej objawy takie można zaobserwować u dzieci.
- czerwono-błękitny guz, tzw. chłoniak limfocytowy – ta zmiana jest zupełnie bezbolesna, a występuje zazwyczaj w okolicach moszny, małżowin usznych czy na sutkach.
Objawy po ukąszeniu kleszcza – czy to już borelioza?
Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie Borrelia, przenoszone przez kleszcze. Nietypowe objawy boreliozy mogą być mylące, co utrudnia jej diagnozę. Jak podaje serwis Onet.pl, wczesne objawy często przypominają grypę lub przeziębienie, obejmując bóle głowy, ogólne zmęczenie i gorączkę. Dodatkowo mogą pojawić się bóle stawów i kręgosłupa, które często są błędnie interpretowane.
Nietypowe objawy boreliozy mogą również obejmować zaburzenia pracy wątroby i śledziony, problemy z układem pokarmowym, takie jak biegunka, wymioty, a także skoki ciśnienia. Niektóre osoby mogą doświadczyć zmniejszenia apetytu i uczucia rozbicia, co nie jest typowe dla wczesnych stadiów innych chorób zakaźnych.
W późniejszych etapach borelioza może prowadzić do poważniejszych komplikacji, w tym objawów neurologicznych jak porażenie nerwu czaszkowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Pacjenci mogą doświadczać zaburzeń poznawczych, w tym problemów z pamięcią i koncentracją, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie boreliozy. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tych nietypowych objawów i zgłaszać je lekarzowi w przypadku podejrzenia choroby.
Borelioza najczęściej przejawia się sztywnością karku, nudnościami i częstymi wymiotami. Jeżeli zapadniesz na tę chorobę, porażone mogą zostać nerwy twarzowe, odpowiedzialne za jej mimikę – możesz mieć wówczas problem z zamknięciem powiek albo opadającymi kącikami ust. Możliwe jest także uszkodzenie nerwów, jakie są odpowiedzialne za prawidłowe widzenie – człowiek staje się wrażliwy na światło, a także pojawiają się zaburzenia wzroku. Mało tego, objawy boreliozy to również:
- upośledzenie słuchu,
- padaczka,
- psychoza,
- depresja,
- zapalenie pęcherza,
- problemy z regularnym miesiączkowaniem,
- zaburzenia potencji,
- huśtawka nastrojów,
- nadmierna wrażliwość,
- zaburzenia koncentracji.
Pamiętaj, że każdy typ boreliozy należy leczyć antybiotykami. Trzeba więc potrafić umiejętnie rozróżniać skórne choroby wszelakiej postaci – wówczas leczenie przyniesie największy efekt. Borelioza jest uleczalna pod warunkiem, że zostanie rozpoznana wcześniej. Warto więc nauczyć się rozróżniać objawy i odpowiednio wcześnie reagować – im wcześniej udamy się na kontrolę i ustalimy przyczynę objawów, tym większa szansa na wyleczenie się!
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!