Zakładanie szelek dla psa krok po kroku - zobacz, jak to zrobić prawidłowo
Wyprowadzanie psa na spacer w szelkach staje się coraz popularniejsze wśród właścicieli czworonogów. Uprząż dla psa pozwala mu swobodnie oddychać, nawet kiedy ciągnie smycz. Dla właściciela jest to większa pewność, że piesek nie wymknie się z obroży podczas spaceru. Największym problemem jest zakładanie szelek. Psy nieprzyzwyczajone do uprzęży będą się wyrywać. Niektóre mogą nawet być agresywne. Dlatego najlepiej zacząć zakładać szelki szczeniakowi, żeby miał czas się przyzwyczaić. Poniżej proponujemy poradnik, jak założyć szelki dla psa krok po kroku. Będzie to nie tylko instrukcja samej czynności, ale porady dotyczące doboru rodzaju i wymiarów szelek.
Jeśli szukasz więcej wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje szelek dla psa
Żeby ubrać pupila w odpowiednie szelki warto najpierw dowiedzieć się co mamy do wyboru. Istnieje kilka rodzajów szelek, które zakłada się w różnych sytuacjach. Rodzaje szelek dobiera się w zależności od potrzeb. W większości domów zupełnie wystarczą zwykłe szelki spacerowe. To zwykłe szelki, które można dobrać rozmiarem i dodatkowo wyregulować, żeby pasowały dla naszego zwierzaka. W każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt bez problemu znajdziemy szelki dla yorka i dla wilczura. Dobierzemy też uprząż dla kundelków wszelkiej wielkości i kształtów.
Jeżeli dużo podróżujemy samochodem, a pies zachowuje się niespokojnie, to można zakupić szelki samochodowe. Pozwalają one na upięcie psa do klamry pasa. Dzięki temu my mamy spokojną jazdę i wiemy, że pupilowi nic się nie stanie.
Istnieją też profesjonalne uprzęże. Na zakup takiej uprzęży dla psa możemy się zdecydować np. jeżeli ma on pełnić rolę przewodnika osoby niewidomej czy tropiciela. W tym drugim przypadku uprząż zapewnia instytucja szkoląca i zatrudniająca psa tropiciela. Najczęściej jest to pies policyjny.
Kolejny popularny rodzaj szelek, to uprząż sportowa. Mocna, dobrze dopasowana uprząż pozwala psu brać udział w wyścigać, ciągnąć sanie albo bies z obciążeniem. W codziennym życiu jednak rzadko się przydaje. Dlatego poniżej skupimy się tylko na szelkach spacerowych.
Dopasowanie szelek dla psa
Zanim zaczniemy się zastanawiać jak założyć szelki na psa warto dobrać właściwy rozmiar uprzęży. Rozmiary szelek dla psa mają takie same oznaczenia jak rozmiarówki dla ludzi, od XXS do XL. Rozmiar szelek dla yorka powinien mieścić się w zakresie XXS-S, a dla dobermana czy bernardyna dobierzemy raczej XL. Ponieważ szelki można wyregulować, to wystarczy znać mniej więcej wymiary psa. Jeżeli jest zbyt ruchliwy lub agresywny, to nie ma potrzeby mierzyć go co do centymetra.
Do zmierzenia większości pupili nie potrzeba specjalnej instrukcji. My proponujemy jednak, żeby pomiary pobrać w czasie, kiedy pies leży na boku. Żeby wiedzieć jakie powinny być wymiary uprzęży dla psa w naszym przypadku, mierzymy obwód szyi oraz obwód klatki piersiowej. U małych psów drugi wymiar zaczynamy mierzyć w odległości około 2 palców od nogi. U dużych odmierzamy odległość czterech palców.
Wymiary uprzęży dla psów mogą być zależne od rodzajów szelek, a przede wszystkim od producenta. Dlatego najlepiej po prostu zmierzyć pupila, a potem spytać w sklepie albo sprawdzić na stronie firmy tabelę wymiarów. W ten sposób unikniemy dodatkowych problemów jak zakup niepasującej uprzęży czy mierzenie szelek na psie.
W niektórych przypadkach potrzebne są jeszcze dwa wymiary – długość pleców i długość mostka. To zwykle wymiary potrzebne do bardziej profesjonalnych rodzajów szelek np. dla psa przewodnika. Szelki spacerowe mają zwykle tylko dwie części. Nawet jeśli chcemy kupić szelki w formie ubranka, to wymiary klatki piersiowej i obwód szyi w zupełności wystarczą. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na pchły u psa?
Jak założyć szelki dla psa
Teraz czas na instrukcję krok po kroku jak założyć szelki dla psa. Dużo zależy od tego czy pies był wcześniej przyzwyczajany do noszenia szelek czy nie. Jeżeli nie zakładano mu uprzęży jako szczeniakowi, to w późniejszym okresie może się trochę buntować. Najlepiej więc zakładać szelki mając pod ręką jakiś smakołyk, którym nagrodzimy pupila. Można to zrobić szybko, naciągając szelki na obie nogi i zapinając obie klamerki. Można też ubrać jedną nogę, nagrodzić, a następnie zapiąć uprząż, żeby trzymała się wokół drugiej nogi.
Warto przejść się z psem po pokoju w szelkach i trochę przyzwyczaić go do poruszania się w nich. To samo dotyczy zakładania szelek szczeniakowi. Z tym że małe psy łatwiej przyzwyczajają się do nowych wrażeń. Zakładając szelki krok po kroku można szczeniaka głaskać, pomaga też przemawianie. Działa na zwierzę uspokajająco.
Instrukcja wypada różnie w przypadku różnych ras psów. Zakładanie szelek dla yorka nie powinno stanowić większego problemu. Te małe pieski są bardzo przyjazne i chętnie się bawią. Poza tym yorka można wziąć na ręce zakładając uprząż, co daje większą kontrolę nad całym procesem.
Trudniej jest zakładać szelki np. dorosłemu owczarkowi niemieckiemu. Takie psy najlepiej ubrać kilka razy do zabawy na podwórku, zanim wyjdziemy w szelkach na dalszy spacer.
Kiedy szelki są już założone można je jeszcze wyregulować. Warto jednak zostawić psu trochę luzu, żeby paski go nie uciskały w czasie ruchu.
Zakładanie szelek na psa nie jest takie trudne. Najważniejsze to dobrać odpowiedni rozmiar i wiedzieć jak podejść do zwierzęcia.