Zestaw naprawczy do paneli podłogowych – do czego się nadaje i jak naprawić z nim uszkodzony panel?
Czy zdarzyło ci się kiedyś, że ciężki przedmiot zrobił dziurę w twoich panelach? A może chcesz znaleźć na taką „wgniotkę” sposób, by nie kłaść paneli na nowo? Doskonałym rozwiązaniem okazuje się zestaw naprawczy do paneli podłogowych!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o myciu paneli podłogowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak naprawić uszkodzony panel podłogowy?
Proste triki maskujące
Oczywiście, sposób krycia uszkodzonego panelu zależy od tego, jaki jest stopień szkody. Dość popularnym rozwiązaniem jest użycie markerów i zestawów naprawczych do drobnych zarysowań. Flamastry maskujące sprawdzą się tam, gdzie uszkodzona została jedynie wierzchnia warstwa powierzchni panelu. Z kolei zestaw naprawczy nada się wszędzie, gdzie trzeba zamaskować rysy na stałe. Zazwyczaj każdy zestaw naprawczy do paneli podłogowych składa się ze szpachelki, wosku bądź masy naprawczej – rzecz jasna, musi być ona idealnie dobrana do koloru paneli!
Zestaw naprawczy a jego zastosowanie
Najpierw powinieneś oczyścić dane miejsce za pomocą załączonej szpachelki. Następnie należy wetrzeć woskiem wypełnienie w powstałej dziurze. Nadmiar produktu trzeba usunąć szpachelką. Kolejnym krokiem jest odtworzenie struktury panelu, oczywiście przy użyciu masy naprawczej – najlepiej w wymieszanych odcieniach. Ostatni etap to przetarcie rysy bawełnianą szmatką i zabezpieczenie jej lakierem. Z uwagi na konstrukcję paneli laminowanych, głębsze uszkodzenia będą wymagały wymiany niestety … całej podłogi.
Panele laminowane zazwyczaj wykonane są z drewnopochodnych materiałów. Ich wierzchnią warstwę pokrywa laminat, dodatkowo zabezpieczony folią. Jeżeli chcesz uniknąć jakichkolwiek zadrapań, najlepiej wybieraj więc panele wysokiej jakości – klasy AC4 oraz z gwarancją na minimum 15 lat. Sprawdź także ten artykuł o rysach na panelach podłogowych.
Repair Kit
Jeżeli uszkodzenia, które dotknęły panele winylowe, są niezbyt obszerne, możesz je ukryć za pomocą specjalnych kitów naprawczych. Wypełnisz nim każdy niewielki ubytek, skutecznie maskując zadrapanie czy małą dziurkę. Ważne jest jednak pamiętanie o dobieraniu kitów do koloru paneli. Jeśli uszkodzenie jest zbyt duże, konieczny będzie już tylko albo zestaw naprawczy, albo… wymiana paneli na nowe.
Zestaw naprawczy do paneli podłogowych
Quick Step Repair Kit
Zastanawiasz się, jak naprawić uszkodzony panel podłogowy? Quick Step Repair Kit to zestaw naprawczy do drobnych rys lub niewielkich wgłębień powierzchni! Do wyboru jest sporo kolorów, a więc na pewno dopasujesz je do swojej podłogi. Oczywiście, zastosuj zestaw naprawczy odpowiednio szybko, zanim panele winylowe lub laminowane dotkną głębsze pęknięcia lub wyżłobienia! Możesz również postarać się odtworzyć kolor uszkodzonych desek, dzięki użyciu jednego z siedmiu kawałków wosku – oczywiście dobranych tak, by obejmowały wszystkie kolory Quick Step i większość barw paneli.
W zestawie znajduje się 7 kawałków wosku, nóż do jego topienia i grzebień do czyszczenia.
Cena produktu to ok. 170 zł.
QuickFix 2w1
Jest idealny do szybkiego wypełniania oraz barwienia drobnych rys. Dostępny jest w aż 5 seriach kolorystycznych, które zawierają trzy wypełniacze. Zawarto w nich dużą ilość pigmentu, pozwalającego na dokładne wypełnienie miejsca naprawy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.
Jak przygotować ten zestaw naprawczy? To proste! Wystarczy oczyścić uszkodzenie przy pomocy szpachelki – pamiętając, by powierzchnia była sucha, czysta i koniecznie odtłuszczona! Następnie, wybierasz odpowiedni kolor wypełniacza i aplikujesz go poprzez pocieranie nim uszkodzonego miejsca – najlepiej w poprzek rysy. Usuń nadmiar wypełniacza, oczywiście za pomocą zaostrzonej części szpachelki. Teraz pozostaje końcowy retusz! Postaraj się odtworzyć strukturę uszkodzonego panelu poprzez aplikowanie na niego różnych odcieni wypełniacza i zebranie nadmiaru szpachelką. Żeby wyczyścić powstałe przypadkowo zabrudzenia, owiń szpachelkę bawełnianą ściereczką trykotową, a później usuń wypełniacz znajdujący się dokoła retuszowanego miejsca.
Cena produktu to ok. 46 zł.
Uwaga! W celu konserwacji naprawionej powierzchni koniecznie zastosuj bezbarwny lakier, załączony do zestawu naprawczego!