Ziemiórki - zwalczanie uciążliwych muszek różnymi sposobami
Zauważyłeś muszki w doniczce? Ziemiórki to małe czarne owady, które mogą się zadomowić w kwiatach doniczkowych. Ich larwy potrafią skutecznie niszczyć korzenie niektórych roślin. Niestety trudno je dostrzec, dlatego zauważamy dopiero dorosłe meszki. Oto kilka porad jak zwalczać te szkodniki kwiatów i zielonych roślin doniczkowych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owadach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Muszki w kwiatach doniczkowych
Muszki ziemiórki – jak je rozpoznać?
Muszki ziemiórki w naturalnych warunkach zamieszkują wilgotne lasy. Żyją dziko również w Polsce. Jednak można je przynieść do domu razem z zakupioną ziemią lub w kwiatach doniczkowych. Jeżeli nie przeprowadzimy testu, to nie mamy szans dostrzec larw gołym okiem. Larwy muszek ziemiórek są niewielkie, mają przezroczyste ciała i kryją się pod powierzchnią ziemi. Liczą od 7 do 12 mm długości. Przez przezroczyste ciało widać wyraźnie układ pokarmowy i czarną główkę na końcu. Dorosłe osobniki są niewielkie, czarne, z przezroczystymi skrzydełkami.
O obecności szkodnika najczęściej dowiadujemy się po jakimś czasie od kupienia roślinki. Ziemiórki w storczykach lub innych roślinach domowych pojawiają się w dojrzałej postaci meszek po około 2,5 do 3 tygodni od wylęgnięcia. Jednak muszki w kwiatach doniczkowych oznaczają, że mamy już poważny problem.
Istnieją domowe sposoby na to, żeby wywabić larwy z ziemi. Najprostszym jest położenie na ziemi w doniczce kawałka ziemniaka. Bogate i soczyste źródło skrobi przywabi larwy. Następnym krokiem będzie ich zwalczanie.
Cykl życiowy ziemiórki
Żeby zwalczanie ziemiórek było skuteczne najlepiej poznać dobrze ich cykl życiowy. Te malutkie owady dość szybko produkują następne pokolenie szkodników. Dlatego trzeba je albo wyplenić od razu po przyniesieniu do domu albo zatrzymać proces rozmnażania na kolejnym etapie.
Dorosłe muszki składają jaja w wilgotnej ziemi. Jeżeli sprzyja temu temperatura (24 stopnie), to może być ich nawet do 100 na jedną samicę. Larwy wylęgają się po 5-10 dniach. Cykl może się wydłużyć przy niższych temperaturach. Przez następne 10-11 dni żerują w podłożu. W tym czasie podgryzają pędy i korzenie roślin oraz sprzyjają rozwojowi grzybicy. Dlatego są wszechstronnymi szkodnikami kwiatów, zwłaszcza jeśli pojawią się w większej ilości. Następnie przyjmują postać imago i po kilku dniach zauważamy pojawienie się małych czarnych muszek w doniczce. Większość właścicieli roślin dopiero wtedy biegnie do sklepu po preparat na ziemiórki. Tymczasem problemu można się pozbyć domowymi sposobami dużo wcześniej.
Zwalczanie ziemiórek
Domowe sposoby na zwalczanie szkodnika
Jeżeli odpowiednio zadbamy o roślinki, to możemy dość szybko pozbyć się muszek w kwiatach doniczkowych. Chemiczne zwalczanie tego szkodnika to dopiero druga linia obrony. Oto kilka domowych sposobów zwalczania muszek w kwiatach:
- Przesuszenie ziemi – dużo zależy od rośliny, jaką chcemy ratować. Niektóre bez problemu zniosą lekkie przesuszenie, dla innych taka kuracja będzie gorsza niż inne sposoby zwalczania ziemiórek. Sprawdź, czy twoja roślinka jest odporna na chwilową przerwę w podlewaniu i zastosuj tę metodę. Ziemiórki ciągną do wilgoci. Sucha gleba skutecznie przerzedzi ich populację.
- Zalewanie naparem z czosnku – tania i szybka metoda, żeby zlikwidować populację muszek w kwiatach doniczkowych. Wystarczy rozgniecioną główkę czosnku zalać szklanką wrzątku. Po przestygnięciu przelej napar do butelki i rozcieńcz, dodając wody. W ten sposób można się pozbyć ziemiórek w storczykach oraz w tych kwiatach, które wymagają częstego podlewania. Ale tak naprawdę jest to dobry sposób na ratowanie każdego rodzaju roślin doniczkowych.
- Pułapka z mydła i octu – to pułapka na dorosłe muszki w doniczce. Żeby przerwać cykl życiowy muszek ziemiórek i zapobiec złożeniu kolejnych jaj, trzeba pozbyć się dorosłych osobników. W tym celu nalewamy do szklanki lub kubka 2/3 (ok. 200 ml) wody i mieszamy z łyżeczką octu oraz łyżeczką płynu do mycia naczyń. Warto wybrać żółty kubek, bo ten kolor dodatkowo przyciąga ziemiórki.
Przed rozpoczęciem zwalczania należy oddzielić rośliny zdrowe od zarażonych. Oprócz powyższych metod warto zastosować przesadzenie roślin do czystej ziemi, przepłukanie korzeni (w wodzie z dodatkiem mydła potasowego) przed przesadzeniem oraz zapewnienie im przepuszczalnego podłoża.
Biologiczne i chemiczne zwalczanie ziemiórek
Niestety ekologiczne domowe sposoby zwalczania ziemiórek nie zawsze wystarczą. Wówczas trzeba się rozejrzeć za preparatem na ziemiórki.
Na rynku istnieje wiele środków do chemicznego zwalczania owadów. Nie chcemy sugerować czytelnikom jednego konkretnego preparatu, bo każdy sprawdzi się w nieco innych warunkach. Trzeba brać pod uwagę, że preparaty chemiczne mogą szkodzić zdrowiu. Dlatego, zanim zabierzemy się do chemicznego zwalczania ziemiórek, trzeba dokładnie przeczytać instrukcję.
Żółty lep na ziemiórki jest odpowiednikiem żółtego kubka z miksturą, o którym pisaliśmy powyżej. Dzięki niemu pozbędziemy się dorosłych meszek, ale nie larw i jaj. W celu zlikwidowania tych szkodników kwiatów można użyć preparatu na ziemiórki z nicieniami. Nicienie są naturalnym wrogiem larw szkodnika. W dodatku ich wprowadzenie do gleby nie wiąże się z żadnym dodatkowym zanieczyszczeniem chemicznym podłoża.
Szybkim i łatwym do aplikacji środkiem na ziemiórki są pałeczki owadobójcze. Umieszcza się je w podłożu, w pobliżu korzeni gdzie żerują larwy.
Do najskuteczniejszych środków chemicznych należą płyny przeznaczone do oprysków. Są to preparaty takie jak Nomolt 150, Actellic 500 EC czy Decis Expert 100 EC itp. Stosuje się je również w rolnictwie, do oprysków i zaprawy nasion. Oprócz ziemiórek pomogą nam w walce z mszycami i innymi szkodnikami. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co zrobić z opuchlizną po ukąszeniu owada.
Zwalczanie ziemiórek - środki ostrożności
Podczas zwalczania ziemiórek środkami chemicznymi należy zachować szczególną ostrożność. Preparaty do likwidowania szkodników są co prawda przeznaczone również do roślin jadalnych, ale nie powinno się ich stosować w domu. Dotyczy to w szczególności substancji przeznaczonych do oprysków.
Trzeba też ostrożnie podchodzić do zwalczania w ten sposób ziemiórek w domowym zielniku. Rośliny takie jak bazylia, tymianek czy mięta są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Dlatego dobrze jest unikać oprysków chemicznych, na ile to możliwe. Nie powinno być natomiast problemu ze zwalczaniem metodą chemiczną ziemiórek w storczykach, fikusie czy pelargoniach.
Jeżeli nie mamy ogrodu ani podwórka, to opryskiwanie środkami chemicznymi przeprowadzamy na balkonie lub tarasie. Jeśli informacja na etykiecie nie mówi inaczej, to opryski wykonujemy w odzieży ochronnej. Należy również zabezpieczyć drogi oddechowe i oczy. Można użyć przezroczystej przyłbicy lub specjalnych masek i okularów ochronnych.
Wilgotna i gorąca pogoda zwiększa efektywność oprysku. Ma to swoje dobre i złe strony, ale trzeba pamiętać o tej wskazówce, przystępując do zwalczania szkodników.
Na koniec dobrze jest dodać, że ziemiórki nie zawsze są szkodliwe. Nie musimy zaopatrywać się w środki dla rolników z powodu kilku muszek. Trzeba tylko zadbać o to, żeby ograniczyć ich możliwości rozrodcze. Przesadzenie roślin, zadbanie o przepuszczalność gleby i przestawienie doniczek do nieco zimniejszego, suchego pomieszczenia (lub na noc na balkon) powinno wystarczyć.