Ile kalorii ma banan? Wyjaśniamy krok po kroku
W obecnych czasach, kiedy wiele osób zmaga się z problemem nadwagi, liczymy często wartość kaloryczną różnych produktów. Dojrzały banan jest nie tylko smaczny, lecz także sycący. Dlatego zastanawiamy się, ile kalorii ma banan. Wyjaśniamy, ile kcal ma 100g banana bez skórki i jak obliczyć, ile kalorii ma jeden mały czy duży, obrany banan. Doradzamy jak i po co liczyć kalorię popularnych produktów żywnościowych.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile kalorii ma banan - mały, średni, duży
Co to jest wartość kaloryczna banana lub innych produktów
Coraz więcej osób walczy z nadwagą i stara się tak dobrać produkty żywnościowe, aby nie przybierać na wadze. Najbardziej popularnym sposobem na planowanie diety jest liczenie kalorii. W sieci i poradnikach dietetycznych znajdziemy tabele, ile kalorii mają poszczególne produkty. Dzięki temu możemy obliczyć, ile możemy zjeść dziennie. Banany są smacznymi i popularnymi owocami. Są sycące i zawierają błonnik. Ale czy warto je jeść w diecie odchudzającej? Ile kalorii ma jedna sztuka banana.
Kalorie są jednostkami do mierzenia ciepła. Jedna kaloria ogrzewa gram wody o jeden stopień Celsjusza. Kcal, czyli kilokaloria obejmuje 1000 kalorii. W nauce miernik ten uważa się z nieprecyzyjny, gdyż na ciepło wpływa wiele różnych czynników.
Kaloryczność ma duże znaczenie w dietetyce. Wartość kaloryczna różnych produktów oznacza ilość energii, którą przyswaja ludzki organizm po zjedzeniu danego produktu. Dlatego też w dietach odchudzających podaje wartość kcal poszczególnych produktów. Potocznie uważa się, że produkty kaloryczne są tuczące. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile kalorii ma banan czy też ile kalorii ma piwo.
Energia dostarczana przez żywność i mierzona w kcal, wykorzystywana jest na metabolizm i codzienną aktywność, zaś niewykorzystana energia magazynowana jest w tkance tłuszczowej. Nadmiar spożywanych kalorii, które nie są wykorzystywane w codziennym życiu powoduje zwiększenie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie tycie. Dlatego też w dietach odchudzających liczy się kalorie. Jednak ilość kalorii w danym produkcie nie do końca mówi nam, czy jest on tuczący i niezdrowy czy nie. Znamy zjawisko tzw. “pustych kalorii”. Dla przykładu taka sama ilość wagowa sałaty i cukru wytwarzają dokładnie taką samą ilość energii, czyli kalorii. Nikogo jednak nie trzeba przekonywać, że sałata jest zdrowsza niż cukier. Zdrowe produkty dostarczają organizmowi także wiele innych składników odżywczych, jak witaminy, składniki mineralne, tłuszcz, białko, węglowodany itp. Natomiast “puste kalorie” uważane są za niezdrowe, gdyż nie dostarczają organizmowi przydatnego budulca, lecz tylko energię.
Jak obliczyć kaloryczność w diecie odchudzającej
Dzienne zapotrzebowanie na kalorie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zależy od płci i wzrostu. Kobiety z reguły mają mniejszą masę ciała, dlatego też potrzebują dziennie mniej kalorii niż mężczyźni. Ponadto dzienna ilość kalorii zależy do wieku, masy ciała i aktywności fizycznej. Generalnie zapotrzebowanie na kalorie jest sprawą indywidualną.
Czy warto liczyć kalorie? Podstawą odchudzania jest ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że należy więcej energii używać, niż jej dostarczać. W praktyce oznacza to, że należy albo dostarczać organizmowi mniej kalorii albo zwiększyć aktywność fizyczną, a co za tym idzie zwiększyć zużywanie kalorii. Dlatego też obliczanie kaloryczności produktów jest niezbędne w diecie odchudzającej.
Czy odchudzanie oznacza, że musimy mniej jeść? Niekoniecznie. Ważne jest przede wszystkim, aby unikać tzw. pustych kalorii. Możemy jeść pod dostatkiem, lecz takie produkty, które odznaczają się niską kalorycznością, lecz zawierają bogactwo witamin i składników odżywczych. Zachodzi tu pytanie, czy możemy samodzielnie wyliczyć potrzebne nam kalorie i dzięki temu samodzielnie zaprojektować dietę odchudzającą dla siebie. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Dla przykładu średni, dojrzały, obrany banan, jedna sztuka ma około 100 kcal. Jest to mniej więcej tyle samo co kubek kawy z mlekiem i dwoma łyżeczkami cukru. Podobną ilość kalorii ma ¼ pączka. Wiemy jednak, że dieta złożona z kawy i pączków będzie tucząca. Dlatego też, aby odpowiednio zaprojektować zbilansowaną dietę zawierającą produkty odchudzające, a jednocześnie dostarczające organizmowi budulca, potrzebny będzie doświadczony dietetyk.
Kaloryczność bananów - czy w czasie odchudzania warto jeść banany
Ile kalorii ma banan i jak obliczyć kaloryczność 100g banana bez skórki
Średnio 100g banana ma 89 kcal. Jeden średni banan bez skórki waży około 120g. Oznacza to, że jeden obrany mały banan na około 70 kcal, średni banan 120 kcal, zaś duży banan 135 kcal. Banan zawiera głównie wodę i węglowodany. Prócz tego znajduje się w nim zaledwie 1% tłuszczu.
Czy warto jeść banany i czy można je włączyć do diety odchudzającej? Banany są bogatym źródłem witaminy B6, potasu, magnezu i manganu. Banan nie zawiera sodu. Banan składa się głównie z węglowodanów i wody. Zawiera on węglowodany w formie fruktozy, którą organizm bardzo szybko zamienia w glukozę. Jeden średni, dojrzały banan dostarcza nam odpowiednią ilość glukozy do codziennego treningu. Niewykorzystana w danym dniu glukoza przechowywana jest w mięśniach i w wątrobie jako źródło energii. Według dietetyków, trzeba zjeść naprawdę dużo bananów, aby pochodząca z nich glukoza zaczęła tworzyć tkankę tłuszczową.
Wartości odżywcze bananów
Banany szybko dostarczają energii i nie bez powodu jest to popularne pożywienie sportowców. Już 3 banany dają wystarczającą energię pozwalającą odbyć intensywny 90-minutowy trening.
Banany są szczególnie wartościowe ze względu na zawartość potasu. Przeciętny banan, 1 sztuka, zawiera około 500 mg potasu. Jest to wystarczająca ilość, aby obniżyć ciśnienie krwi i poprawić gospodarkę wodną organizmu. Dostarczanie odpowiedniej ilości potasu do organizmu pomaga także obniżyć ryzyko udaru. Potas zapobiega również przedwczesnemu wystąpieniu osteoporozy.
Banany zawierają również tryptofan. Jest to rodzaj białka przetwarzany w serotoninę. Ma on właściwości relaksujące. Nie bez powodu osoby cierpiące na depresję, po zjedzeniu banana czują się lepiej.
Błonnik zawarty w bananach zapobiega zaparciom. Ponadto banany mają właściwości zobojętniania kwasów w organizmie. Dlatego też warto zjeść banana, jeśli trapi nas zgaga.
Jak jeść banany
Obrane banany jemy zazwyczaj w postaci świeżej. Oprócz tego banan można zastosować w kuchni na niezliczone sposoby. Najprostszym sposobem wykorzystania banana w kuchni są sałatki owocowe i desery. Obrane i pokrojone w plasterki banany stanowią świetny dodatek do deserów, tortów, pankejków, a nawet do dań wytrawnych. Plasterki banana dodaje się do sosów do spaghetti, dań typu curry czy też dań z kurczakiem.
Banan dodajemy do deserów i napojów typu smoothie. Sprawdzi się świetnie jako dip do dań słodkich i wytrawnych. Z bananów można zrobić również ciasto. Są one podstawowym składnikiem klasycznego, amerykańskiego ciasta o nazwie chlebek bananowy.