Jak gotować komosę ryżową? Wyjaśniamy krok po kroku
Komosa ryżowa (quinoa) to malutkie ziarna o smaku lekko orzechowym. Jest ziarnem stosunkowo mało u nas znanym. Dlatego też nie każdy wie, jak gotować komosę ryżową. Warto jednak wprowadzić ja do diety, gdyż jest to zdrowy odpowiednik kaszy, który zawiera cenne antyoksydanty. Komosa jest lekkostrawna, odpowiednia dla cukrzyków i świetnie pasuje do wielu tradycyjnie polskich dań. Wyjaśniamy na czym polega gotowanie komosy, tak aby nie była gorzka. Doradzamy jak długo gotować komosę na sypko i do jakich potraw ją wykorzystać.
Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest komosa ryżowa, quinoa
Komosa ryżowa - pochodzenie, właściwości
Na naszym rynku coraz częściej pojawiają się drobniutkie, białe lub ciemne, ziarenka quinoa, które możemy najczęściej znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Komosa uważana jest za ziarno szczególnie zdrowe, które z powodzeniem zastępuje kaszę lub ryż. Nie każdy jednak wie jak długo należy ją gotować.
Komosa ryżowa (quinoa) jest rośliną z rodziny szarłatowatych i jest spokrewniona z występującą w Polsce komosą białą. Komosa biała jest chwastem, którego niektóre części są trujące. Niegdyś jej nasiona jadało się na przednówku i w czasie klęsk. Natomiast komosa ryżowa rośnie w górskich regionach Ameryki Południowej. Jest jadalna, smaczna i od wieków stanowiła podstawę pożywienia Inków. Po podboju Ameryki jej znaczenie zmalało. Obecnie komosa zdobywa coraz większe powodzenie. Uprawiana jest w górskich regionach Ameryki Południowej, Północnej, a także w Europie, głównie w Hiszpanii.
Na rynku możemy spotkać nasiona komosy ryżowej, które należy jeść w postaci ugotowanej. Roślina ta wytwarza gorzkie saponiny w celu ochrony przed szkodnikami. Dlatego też jej uprawa nie wymaga środków ochrony roślin. W ziarnach komosy dostępnych na rynku saponiny są usunięte. Jednak przed ugotowaniem lepiej nasiona quinoa wypłukać w wodzie. Występują różne odmiany komosy o ziarnach w różnych kolorach, do białej do czarnej.
Komosa ryżowa uważana jest za pokarm prozdrowotny. Zawiera witaminy z grupy B oraz dużo magnezu i fosforu. Szczególnie cenne są flawonoidy, jak kwercetyna i kemferol, które są silnymi przeciwutleniaczami. Zawiera również białka i aminokwasy egzogenne. Quinoa ma niski indeks glikemiczny i długo zapewnia uczucie sytości.
Gotowanie komosy ryżowej - potrawy z komosą
Jak gotować komosę ryżową i jak ją wykorzystać w kuchni? Warto wprowadzić komosę do diety, szczególnie że jej gotowanie jest łatwiejsze i szybsze niż gotowanie ryżu. Komosa ryżowa ma lekko orzechowy smak. Im bardziej ciemna jest odmiana komosy, tym orzechowy smak jest bardziej wyczuwalny.
Do czego wykorzystać komosę? Ugotowana komosa ryżowa stanowi idealny dodatek do drugiego dania, podobnie jak ryż lub kasza. Pasuje wspaniale do mięsa z sosem oraz do ryb. Będzie ona idealną alternatywą dla ryżu i sprawdzi się we wszystkich potrawach zamiast ryżu. Komosa może również zastąpić ryż w faszerowanych warzywach.
Komosa ryżowa świetnie pasuje do sałatek. Doskonałym przykładem jest sałatka z komosą ryżową z dodatkiem ugotowanej fasoli, awokado i posiekanej cebuli. Sałatkę doprawiamy czosnkiem i chilli, zaś polewamy sosem zrobionym na bazie oliwy z oliwek, z sokiem z limonki, odrobiną musztardy i miodu. Pomysłów na sałatki z komosą ryżową na sypko mamy mnóstwo. Ziarna komosy pasują do warzyw i serów. Sałatkę możemy zrobić na ciepło lub na zimno. Możemy ją zapakować do lunchboxa i zabrać do pracy jako sycące danie.
Delikatny, orzechowy smak sprawi, że komosa sprawdzi się także w potrawach śniadaniowych na słodko i deserach. Fajnym pomysłem jest quinoa na śniadanie z bakaliami, suszonymi owocami i jogurtem. Sprawdź także ten artykuł: Jak ugotować pierś z kurczaka? Praktyczny przepis krok po kroku.
Jak gotować komosę ryżową - jak długo i w jaki sposób
Ile gotować komosę ryżową na sypko
Gotowanie komosy ryżowej jest bardzo łatwe i szybkie. Jednak przed gotowaniem warto ją przygotować. Komosa może zawierać goryczkę pochodzącą z saponin otaczających ziarna. Mimo, że saponiny są usuwane w ziarnach przeznaczonych do sprzedaży, warto dodatkowo wypłukać komosę. Ziarna wsypujemy do sitka o bardzo małych oczkach. Pamiętajmy, że ziarna komosy są bardzo małe, dlatego przelecą przez sitko o grubych oczkach. Następnie płuczemy komosę w wodzie około 1 minuty, cały czas mieszając ją palcami. Dzięki temu wypłuczemy jak najwięcej saponin.
Jeśli lubimy lekko orzechowy smak komosy możemy go wzmocnić przez prażenie ziaren na patelni. Wypłukaną i osuszoną komosę wsypujemy na patelnię o grubym dnie z rozpuszczoną łyżką masła (najlepiej klarowanego). Podsmażamy komosę kilka minut cały czas mieszając, aż się zarumieni.
Gotowanie komosy jest proste i łatwe. Zastanawiasz się ile gotować komosę na sypko? Robi się to podobnie jak dobrze znany ryż lub kasze. Przepis gotowania zwykle dostępny jest na opakowaniu komosy. Generalnie przepis na gotowanie komosy ryżowej wygląda następująco:
- miarkę nasion komosy wsypujemy do garnka,
- zalewamy zimną wodą w proporcji 2 miarki wody na 1 miarkę ziaren,
- doprowadzamy do wrzenia,
- przykręcamy ogień,
- gotujemy 15 minut pod przykryciem.
Należy dokładnie trzymać się czasu gotowania komosy, tak aby uzyskać pyszne ziarenka na sypko. Dłuższe gotowanie sprawi, że miękkie ziarenka się rozpadną.