Jak mrozić truskawki? Praktyczny poradnik krok po kroku
Mrożenie owoców i warzyw jest najmniej niszczącym sposobem konserwacji. Mrożone rośliny zachowują witaminę C i dużo innych składników. Jednak zamrażanie truskawek i owoców o delikatnej strukturze powinno się przeprowadzać ostrożnie i przestrzegać pewnych ogólnych zasad. Bardzo niskie temperatury niszczą strukturę tkanki i sprawiają, że staje się ona wiotka. Źle zamrożone owoce mogą tracić nie tylko kształt i kolor, ale smak. W poniższym poradniku powiemy, jak mrozić truskawki, żeby tego wszystkiego uniknąć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych sposobach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mrożenie owoców na zimę
Przystępując do mrożenia owoców na zimę warto zapoznać się z charakterystyką każdego z nich. Inaczej na bardzo niskie temperatury zareagują jabłka, a inaczej porzeczki. Warto wykorzystać nie tylko całe owoce, ale również różne sztuczki i przepisy, które zapewnią naszym mrożonkom trwałość i dobry smak.
Kiedy po raz pierwszy przystępujemy do mrożenia owoców mamy wiele wątpliwości. Mieszać z cukrem czy lepiej zostawić bez niczego? Wkładać do zamrażarki w całości czy przygotować mus z truskawek do zamrożenia? Czy można zamrozić czereśnie skoro mrozi się wiśnie? To tylko niektóre z pytań kotłujących się naszych w głowach. W przypadku truskawek odpowiedzi są proste. Truskawki najlepiej mrozić w całości. Podobnie jak wiśnie i inne drobne owoce. Mrożenie zmiksowanych truskawek i bananów jest dobrym pomysłem na letnie upały bardziej niż na zimę. Można z nich wtedy zrobić sorbet owocowy. Zimą bardziej tęsknimy za całymi owocami, które będzie można położyć na torcie, wrzucić do kompotu lub zjeść z bitą śmietaną.
Po zamrożeniu truskawki nie będą wyglądały jak te świeże, ale dobrze zamrożone nadal będzie można położyć na tort lub podać w galaretce. Niektórzy preferują musy z mrożonych truskawek, bo uważają, że te rozmrożone wyglądają nieestetycznie. Z pewnością są trudniejsze do ułożenia i puszczają dużo soku, tracą jędrność, ale dobrze zmrożone zachowują swój kształt. Poniżej piszemy co zrobić, żeby truskawki zachowały choć trochę ze swojego letniego uroku.
Jak mrozić truskawki
Mrożenie można podzielić na trzy etapy. Jest to wybór właściwych owoców, odpowiednia obróbka i właściwy sposób mrożenia. Pamiętając o czynnościach w poszczególnych etapach łatwiej ogarniemy cały proces. Oto opis jak mrozić truskawki krok po kroku:
- Wybór owoców – do zamrażania truskawek powinniśmy wybierać zawsze dojrzałe, całe, zdrowe owoce. Najlepiej, jeżeli możemy je przynieść z własnego ogródka. Jednak kupione też się nadadzą. Przypilnujmy tylko, żeby były ładne i jędrne.
- Obróbka – truskawki płuczemy, usuwamy szypułki i zostawiamy do wysuszenia. Płukanie przed usunięciem szypułek sprawia, że po ich usunięciu woda nie dostaje się do środka. Truskawki są wtedy bardziej zwarte po rozmrożeniu.
- Mrożenie – niewielkie grupki wysuszonych owoców najpierw przemrażamy przez kilka godzin na tackach. Powinny być ułożone oddzielnie, żeby się nie posklejały. Dopiero potem wrzucamy do woreczków lub pudełek i wkładamy do zamrażarki.
Najlepiej mrozić truskawki w temperaturze -18 stopni lub niższej. Zwłaszcza jeżeli chcemy, żeby zachowały kształt i były alternatywą świeżych owoców na zimę. Niestety nawet najlepiej zamrożone nie mają takich walorów dekoracyjnych jak świeże. Z tym trzeba poczekać do lata.
Tak przygotowane truskawki można po wyjęciu z zamrażarki przyrządzać na różne sposoby. Możemy korzystać z przepisów na pierogi z truskawkami (nawet jeśli w przepisie są świeże). Warto robić je z cukrem, bo po rozmrożeniu truskawki mogą być kwaśniejsze niż po zerwaniu z krzaka. Poplamiłeś się podczas mrożenia owoców? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć plamy z truskawek.
Pierogi z truskawkami i inne mrożone przetwory
Warto wiedzieć nie tylko jak mrozić truskawki, ale jak przygotować inne mrożonki z truskawkami. Jeżeli chcemy mieć w lodówce gotowe potrawy lub półprodukty, to możemy przygotować mrożone przetwory. Najlepiej zacząć od musu z truskawek do zamrożenia. Przystępując do mrożenia zmiksowanych truskawek pamiętajmy, żeby dodać trochę cukru. Zwykle dodaje się 1/10 wagi truskawek (na 500 gram truskawek 50 gram cukru).
Mus truskawkowy z cukrem można po wyjęciu z zamrażarki podawać od razu do jedzenia. Przed mrożeniem zmiksowanych truskawek niektórzy dodają jeszcze odrobinę soku z cytryny. Jeżeli truskawki są dojrzałe i soczyste można ten etap pominąć. Według niektórych przepisów można też dodać trochę cukru waniliowego. Na pewno taki dodatek wzbogaci smak musu z truskawek do zamrożenia. Inna wersja musu zawiera śmietankę. Dzięki jej dodaniu truskawki bardziej przypominają lody (tylko zawierają mniej cukru).
Na zimę można też przygotować gotowe porcje pierogów z truskawkami. Przed włożeniem pierogów do zamrażarki pamiętajmy, żeby je zblanszować (podgotować pół minuty we wrzącej wodzie). Podobnie jak przy zamrażaniu truskawek pierogi z truskawkami mrozimy po wystygnięciu 2 godziny osobno na tackach, a dopiero potem przesypujemy do pojemnika. Najlepiej wykorzystać do tego tacki, które posypujemy lekko mąką i smarujemy olejem.
Jak widać mrożenie nie jest takie trudne. Najlepiej mrozić całe owoce, ale również przetwory mają swoje zalety. To dobre rozwiązanie, kiedy akurat mamy wakacje i wiadomo, że potem nie będziemy mieć tyle czasu.