Jak rozmrozić chleb? Oto szybkie sposoby na rozmrażanie pieczywa
Pieczywo nie nadaje się do długiego przechowywania, gdyż wysycha lub pokrywa się pleśnią. Chleb niskiej jakości nadaje się do jedzenia tylko w dniu jego zakupu, zaś dobrej jakości pieczywo można przechować kilka dni. Dobrym sposobem na zachowanie pieczywa jest zamrażanie. Problemem jest jednak rozmrażanie chleba, tak aby zachował walory smakowe. Doradzamy jak najlepiej odmrozić pieczywo, aby było smaczne i chrupiące.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak długo zachować świeży chleb
Jak przechowywać chleb
Przechowywanie chleba, tak aby był świeży i chrupiący nie jest łatwym zadaniem. Chleb jest świeży i smaczny pierwszego dnia. Dalsze przechowywanie chleba zależy od jego jakości. Chleb nie najlepszej jakości na drugi dzień jest suchy, niesmaczny i kruszy się. Chleby dobrzej jakości, na przykład chleb na zakwasie, możemy przechować dłużej. Nie będzie on chrupiący, jak pierwszego dnia, lecz zachowa swój smak. Czy można dłużej przechować chleb? Od wieków wymyślono różne domowe sposoby, które pozwalają zwiększyć wydajność w kuchni i nie marnować jedzenia. Warto znać różne ciekawe sposoby, które ułatwiają życie, na przykład jak upiec schab żeby był soczysty lub jak zrobić domowe lody. Wymyślono też różne domowe sposoby jak przechować i odświeżyć chleb.
Przechowywanie chleba jest trudnym zadaniem, gdyż w warunkach suchych wysycha i twardnieje, natomiast w warunkach wilgotnych pokrywa się pleśnią. Chleba niestety nie możemy przechować w lodówce, gdyż w zimnej temperaturze szybciej wysycha i czerstwieje. Jedynym pieczywem, które przechowujemy w lodówce, jest chleb tostowy.
Idealnym miejscem do przechowywania chleba, jest chlebak, najlepiej drewniany. Chleb możemy również przechować w lnianym woreczku. Taki woreczek zapobiega mnożeniu się pleśni. Można go prać. Najlepsze warunki do przechowywania chleba gwarantuje suche miejsce w temperaturze pokojowej. Chleb dobrze przechowuje się także w pojemniku ceramicznym przykrytym wilgotną ściereczką. Pieczywo można również trzymać w szafce kuchennej, jednak musi być dodatkowo zapakowany w torebkę papierową lub materiałową. Nie zalecane są torebki foliowe, gdyż bez dostępu powietrza pieczywo jest zbyt wilgotne i może rozwinąć się pleśń. Mimo tego wiele osób przechowuje chleb w torebkach foliowych, gdyż pieczywo nie wysycha. Torebki papierowe lub lniane są znacznie zdrowsze, zapobiegają pojawieniu się pleśni, jednak pieczywo w nich znacznie szybciej wysycha.
Co robić, jeśli kupiliśmy za dużo chleba i nie chcemy go wyrzucać? Dobrym rozwiązaniem jest mrożenie chleba i bułek. Warto jednak pamiętać, aby nie trzymać pieczywa w zamrażalniku dłużej niż 3 miesiące. Zamrażalnik zapobiega psuciu się żywności, jednak należy pamiętać, że mimo niskiej temperatury mogą się w nim rozwijać bakterie i grzyby. Należy także wiedzieć, jak rozmrozić chleb, tak aby po wyjęciu z zamrażalnika był smaczny i chrupiący.
Jak odświeżyć chleb i jak wykorzystać czerstwy chleb
Czerstwy chleb można również odświeżyć lub wykorzystać. W czasach historycznych, kiedy to często panował głód, a ludzie nie żyli w takim dobrobycie jak teraz, jedzenia nie marnowano. Dlatego też wymyślono sposoby, jak odświeżyć chleb lub wykorzystać czerstwe pieczywo.
Najprostszym sposobem na odświeżenie chleba było namoczenie go w wodzie, a następnie zapieczenie w piekarniku. Efektem był miękki i smaczny chleb w środku. Jednak jego skórka stawała się wskutek tego twarda i należało ją odkroić.
Obecnie szybkim sposobem na odświeżenie chleba będzie mikrofalówka. Jeśli okazało się, że masz w domu tylko czerstwe pieczywo, możesz je szybko odświeżyć w mikrofalówce. Wystarczy krótko namoczyć chleb, a następnie włożyć do mikrofali. Kuchenkę mikrofalową uruchamiamy na pełna moc na 10 sekund. Pieczywo będzie znacznie smaczniejsze, choć nie tak smacznie jak świeży chleb z piekarni.
Dobrym sposobem jest odświeżanie w piekarniku. Jest to sposób bardziej pracochłonny i trwający dłużej, lecz możemy uzyskać pyszne, chrupiące pieczywo prawie jak z piekarni. Chleb zwilżam wodą i owijamy folią aluminiową. Pieczemy w piekarniku około 20 - 30 minut w temperaturze 140 - 150 stopni. Innym sposobem jest umieszczenie chleba na górnej półce piekarnika, zaś na dolną wstawiamy naczynie żaroodporne z wodą. W tym przypadku chleb trzymamy w gorącym piekarniku od 1 do 1,5 godziny.
Przepisy kulinarne znajdują też różne sposoby na wykorzystanie czerstwego chleba, tak aby go nie wyrzucać. Od zarania dziejów wymyślano różne zapiekanki, grzanki i tosty. Namoczone czerstwe bułki dodaje się do kotletów mielonych i pulpetów, które są dzięki temu bardziej miękkie i smaczne. Klasycznym daniem z wykorzystaniem czerstwego pieczywa są francuskie tosty lub bruschetta. Sprawdź także ten artykuł: Jak odświeżyć chleb - zobacz najlepsze sposoby na czerstwe pieczywo.
Jak rozmrozić chleb, aby był smaczny i chrupiący
Chleb mrożony - czy warto
Obecnie coraz częściej stawia się na gospodarstwo domowe zero waste. Staramy się nie marnować żywności. W przypadku pieczywa jest to dość trudne, gdyż chleba kupujemy zwykle więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść, a jest to produkt nietrwały i trudny do przechowywania. Odświeżanie czerstwego chleba jest zadaniem pracochłonnym i nie zawsze kończy się sukcesem. Natomiast dobrym sposobem na nie marnowanie chleba jest zamrażanie, szczególnie że pieczywo i wyroby cukiernicze świetnie się do tego nadają.
Należy zachować kilka ważnych zasad:
- pieczywo przechowujemy w zamrażalniku do 3 miesięcy,
- chleb i bułki muszą być szczelnie zapakowane w torebki foliowe lub papierowe,
- najlepiej zamrozić chleb świeży, od razu po zakupie,
- zamrażamy tylko jeden raz.
Dobrym pomysłem jest zamrożenie chleba w mniejszych kawałkach lub pokrojonego na kromki. Dzięki temu możemy szybko rozmrozić potrzebną nam ilość.
Jak rozmrozić chleb i bułki
Mrożony chleb, o ile nie był przechowywany dłużej niż 3 miesiące, zachowuje swoje wartości odżywcze. Jednak po wyjęciu z zamrażalnika nie zawsze jest smaczny. Zdarza się, że rozmrażanie powoduje zawilgocenie chleba, który smakuje jak rozmoczony w wodzie. Aby uzyskać pyszną, chrupiącą skórkę, warto wiedzieć jak odmrozić chleb. Są na to różne, domowe sposoby.
Aby rozmrozić chleb wystarczy wyjąć go z zamrażalnika i zostawić na blacie. Niestety nie jest to rozwiązanie optymalne, gdyż chleb często jest wilgotny i traci chrupiącą skórkę. Lepszym rozwiązaniem jest rozmrażanie chleba w piekarniku, w mikrofalówce lub w opiekaczu. Które z tych urządzeń będzie najlepsze?
Opiekacz lub kuchenka mikrofalowa z funkcją rozmrażania będą dobrym sposobem na rozmrażanie na szybko kromek chleba. Do mikrofalówki wystarczy włożyć chleb ułożony na ręczniku papierowym i włączyć funkcję rozmrażania. Odmrożenie bochenka chleba zajmie 6 - 8 minut, zaś bułki i kromki chleba odmrozimy w ciągu minuty. Kromki chleba z łatwością rozmrozimy w opiekaczu włączając typową funkcję opiekania.
Jeśli chcemy uzyskać pyszny, chrupiące chleb jak z piekarni, warto odmrażać go w piekarniku. Chleb wkładamy do piekarnika w całości. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170 - 180 stopni i pieczemy chleb przez 30 - 40 minut.