Suszenie grzybów w piekarniku krok po kroku – poradnik praktyczny
Suszenie grzybów w piekarniku to zajęcie, jakie nie jest bardzo trudne. Każdy z nas jest w stanie zrobić to samodzielnie pod warunkiem, że nie popełni pewnych… błędów! Jak wygląda suszenie prawdziwków w piekarniku z termooobiegiem oraz czego unikać, aby chwila nieuwagi nie zakończyła się spaleniem grzybów i wyrzuceniem leśnej kolekcji do… kosza? I czy trzeba w ogóle myć grzyby przed suszeniem? Podpowiadamy, ile czasu, jak długo i co dokładnie należy zrobić!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gotowaniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Suszenie grzybów w piekarniku
Dlaczego ważne jest suszenie grzybów?
Jak wiadomo, suszenie grzybów należy do czynności może i niezbyt trudnych, ale za to dość praco i czasochłonnych. Po kilkugodzinnych „łowach” często nie mamy już siły na to, by poświęcać czas na kolejne zajęcia związane z naszymi zbiorami. Niestety, przepis jest tylko jeden – grzyby należy przygotować do późniejszego spożycia od razu po ich zebraniu! Owszem, możesz swoje kurki przyrządzić od razu i podać na obiad np. z cebulką. Jednak już większe zbiory trzeba będzie odpowiednio przygotować do przechowania np. na zimę.
Należy pamiętać, że grzyby w 91 % składają się… z wody. Dlatego też najbardziej popularną techniką jest suszenie grzybów w piekarniku! Jeżeli nie chcesz jeść grzybów od razu, suszenie to najbardziej rozsądna opcja, gdy chcesz zachować ich aromat i smak na dłużej- np. na wigilijną… kolację! Możesz pozbywać się wody powoli (metody naszych babć) bądź skorzystać z dobrodziejstw współczesności – a taką jest właśnie elektryczny… piekarnik! Pamiętaj jednak, że wymagać to będzie wiele ostrożności, a także naszej uwagi. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak suszyć grzyby.
Które grzyby warto suszyć w piekarniku z termoobiegiem?
Zanim zaczniesz rozmyślać, w jakiej temperaturze suszyć grzyby, musisz znać ich rodzaje. Wyróżnić można kilka, które dobrze „odnajdą się” w piekarniku i dadzą się bez problemu wysuszyć:
- borowiki jadalne (prawdziwki)
- podgrzybki
- kozaki (koźlarze)
- smardze
- kurki
- kanie
- jakubki (maślaki, bagniaki)
Zanim wsadzisz grzyby do piekarnika…
Jak zrobić suszone grzyby na zimę? Rzecz jasna, trzeba będzie je odpowiednio przygotować! Zastanawiasz się, czy trzeba myć grzyby przed suszeniem? Otóż, nie! Nie wolno nawet ich płukać! Jak już wspominaliśmy, jest w nich sporo wody – a jej trzeba się przecież… pozbyć! Jeżeli na zewnątrz świeci słońce, możesz wstępnie przesuszyć grzyby na świeżym powietrzu – oczywiście, o ile jest to możliwe. W tym celu rozsyp grzyby na gazecie np. na stoliku na zewnątrz – przez nawet już 3 godziny grzyby będą w stanie oddać kilka procent ich wody. Ważne będzie, aby przesuszyć śluz na kapeluszach grzybów – dzięki temu nie będą się one sklejać w piekarniku czy przywierać do rusztu! A może zainteresuje cię także ten artykuł o mrożeniu grzybów?
Wstępnie wywietrzone zbiory możesz odciąć za pomocą ostrego noża – tzn. ich dolną część, tę zabrudzoną ziemią. Odetnij trzonek grzyba od jego kapelusza i czyść za pomocą szmatki lub nożyka. W ten sposób pozbędziesz się resztki ściółki. Możesz również wówczas zorientować się, czy nie posiadasz robaczywych grzybów. Oczywiście, jeśli np. pojawiło się miejsce nadgryzione lekko przez robaka, możesz je usunąć za pomocą nożyka. Następnie przetnij na pół trzonek grzyba (wzdłuż). Kapelusz możesz pokroić w plasterki. Jeżeli chodzi o ich wielkość, nie ma to większego znaczenia. Następnie zabierz zbiory do kuchni i… przygotuj się na suszenie grzybów w piekarniku!
Jak długo - ile czasu suszyć grzyby w piekarniku?
Suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem
Będziesz musiał się przyłożyć i dobrze przypilnować, aby trafiły do piekarnika rozgrzanego do odpowiedniej temperatury – inaczej zbiory mogą się zwyczajnie… spalić! Suszenie prawdziwków w piekarniku to sztuka, więc musisz trzymać się sztywnych ram czasowych. Czas suszenia jest również ważny, jak odpowiednia temperatura. W jakiej temperaturze suszyć grzyby? No więc, musi być ona nie wyższa, jak 50 st. C. Nie zapomnij, aby ustawić funkcję termoobiegu!
Zanim jednak po prostu wrzucisz grzyby do piekarnika, koniecznie rozłóż je na blaszce albo ruszcie czy też siatce (gęstej, metalowej). Jeśli chcesz wysypać grzyby na blaszkę, wyłóż ją najpierw gazetą (z najzwyklejszego papieru, np. z gazety codziennej). Pamiętaj, że papier kredowy może się… nie sprawdzić. Dzięki gazecie grzyby nie zabrudzą blachy – chociaż te, na których został śluz, mogą się do niech… przykleić. Możesz je wówczas odłamać (fragmenty, jakie zostaną na gazecie).
Pamiętaj również o tym, aby zostawić nieco uchylone drzwi od piekarnika. Szczelina, jaką powinieneś pozostawić grzybom, powinna być długości mniej więcej kciuka. Wiadomo jednak, że piekarniki dostępne na rynku są bardzo różne, jeżeli chodzi o modele, funkcje i wymiary – należy więc, dla pewności, co jakiś czas w trakcie suszenia obrócić blachę o 180 stopni (lub siatkę) i przewrócić wysychające okazy. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
- Grzyby muszą być rozmieszczone równomiernie, a powietrze musi owiewać każdy ich fragment.
- Koniecznie uchyl drzwiczki – będzie z nich odparowywać woda, która musi przecież mieć przecież którędy uciec!
- Zmniejszaj temperaturę piekarnika, jeżeli grzyby tylko lekko pęcznieją. Wówczas trzeba będzie prawdopodobnie mocniej uchylić drzwi piekarnika.
- Suszenie grzybów w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem wymaga… czasu. Pamiętaj, że niedosuszone okazy mogą pokryć się… pleśnią. Jednak nie możesz także przesuszyć grzybów, bo zaczną się wówczas dość mocno kruszyć!
Suszenie grzybów w piekarniku – co jeszcze trzeba wiedzieć?
Pamiętaj, że suszenie okazów w piekarniku powinno trwać dość długo – najlepiej ok. trzech godzin. Już nawet, gdy grzyby będą dość mocno podsuszone, trzeba będzie co kilkanaście minut przesypywać je – proces suszenia musi bowiem objąć dosłownie każdą sztukę i dotrzeć do każdego zakamarka grzyba. Nie zapominaj przy tym, że co piekarnik to… inna pojemność. Co zatem zrobić, jeżeli posiadasz dużo grzybów do wysuszenia, mało czasu i niewielki piekarnik? Wystarczy, że nawleczesz przygotowane do suszenia grzyby na dość grubą nić (może być nawet specjalistyczna, używana do haftowania kordonek). Powieś tak nawleczone grzyby w sznurach, na… drzwiach piekarnika. Dzięki temu wykorzystasz ciepło, jakie będzie się wydobywać z niego przez uchylone drzwiczki! Później możesz je dosuszyć we wnętrzu urządzenia.
Jeżeli widzisz, że grzyby są nadal niedosuszone, będziesz musiał powtórzyć proces jeszcze raz, następnego dnia. Niedosuszone grzyby mogą bowiem okazać się niezdatne do spożycia i praca pójdzie zwyczajnie… na marne. W przypadku suszenia grzybów, pośpiech nie będzie dobrym doradcą. Nie spiesz się zatem i… zrób to raz, a dobrze! Teraz już wiesz, jak zrobić grzyby suszone na zimę.
Przydatne wskazówki do suszenia grzybów
- Nie myj grzybów przed suszeniem! Inaczej nasiąkną wodą, której ciężko będzie się później w całości pozbyć!
- Koniecznie wyczyść grzyby przed ich wysuszeniem za pomocą noża, pędzelka albo bawełnianej szmatki!
- Do suszenia nadają się okazy wyłącznie świeże i jędrne. Nie wrzucaj więc do piekarnika nie obrobionych wstępnie grzybów. Może się bowiem okazać, że są na nich… robaki!
- Dokładnie przeglądaj grzyby, jakie chcesz włożyć do piekarnika. Dzięki temu będziesz w stanie określić ich przydatność do procesu suszenia!
- Usuwaj zgniłe części z grzybów – gdy grzyb jest spleśniały, zwyczajnie go… wyrzuć!
- Przygotuj grzyby do suszenia w ten sam dzień, w jaki zostały zebrane z lasu!
- Nigdy nie wyrzucaj trzonków grzybów do kosza, ponieważ doskonale suszy się je w piekarniku z termoobiegiem! Pamiętaj jednak, że są one nieco twarde i mogą się suszyć dłużej od pozostałych!
- Grzyby susz pokrojone na kawałki (gdy okazy są duże). Małe grzybki z powodzeniem możesz w całości pod warunkiem, że są… zdrowe!
- Nie istnieje idealny przepis na krojenie grzybów. Plastry, na jakie jednak możesz kroić większe grzyby, powinny liczyć ok. 2-3 cm grubości!
- Czy możesz poznać, kiedy grzyb dobrze się wysuszył? Tak, istnieje pewien sposób! Wystarczy, że mocno na niego… naciśniesz palcem. Jeżeli jest dobrze wysuszonym, na pewno się złamie. Oczywiście, nie używaj do tego zbyt wiele siły, aby całkiem go… nie pokruszyć! Grzyb, którego nie da się złamać, będzie niezdatny do spożycia!