W jakiej temperaturze piec pizzę? Praktyczny poradnik pieczenia pizzy
Pizza stała się jednym z najbardziej popularnych i niedrogich dań fast food. Niemal nie wyobrażamy sobie imprezy lub spotkania towarzyskiego bez zamawiania pizzy. Fast food uchodzi za niezdrowy. Jednak nie będzie niezdrowa, jeśli użyjemy świeżych, dobrych składników. Wyjaśniamy, czy można upiec pizzę samemu w domu. Tajemnicą pieczenia pizzy jest odpowiednia temperatura pieczenia. Podajemy w jakiej temperaturze piec pizzę i jak długo. Wyjaśniamy, jak przygotować ciasto na pizzę, na ile stopni nastawić piekarnik i ile czasu pieczemy.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i praktycznych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami kuchennymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pizza w diecie i w sztuce kulinarnej
Przepis na pizzę
Pizza stanowi okrągły placek mączny z dodatkami na wierzchu. Jest daniem wytrawnym, gdzie na wierzchu placka układa się różne dodatki jak mięso, ser, warzywa, a nawet owoce. W rzeczywistości pizzę dość trudno jest upiec w domu, gdyż oryginalna pizza wymaga specjalnego pieca, gdzie placki wypiekane są w wysokiej temperaturze.
Przepis na pizzę wywodzi się z kuchni włoskiej, gdzie zaczęto wypiekać pszenne placki z dodatkiem sera i sosu pomidorowego. We Włoszech powstało ponad 50 oryginalnych przepisów na różne regionalne pizze. Oprócz tradycyjnej pizzy okrągłej wypieka się również placki na blachach prostokątnych, które tnie się na kwadraty.
Przepis na pizzę wywodzi się z pradawnego wypieku chleba, który w pierwotnej wersji przypominał okrągłe placki wypiekane na drożdżach. Z tego przepisu wywodzi się pita, chaczapuri, focaccia, tortilla, czy też dobrze znane naleśniki, wypiekane lub smażone z dodatkiem drożdży lub nie. Chlebki te używano do wycierania talerza z sosu, maczania w oliwie lub owijania farszu. Włosi wymyślili placek z nadzieniem na wierzchu.
Pierwowzorem pizzy była focaccia, placki z ciasta drożdżowego wypiekane w piecach w wysokiej temperaturze i podawane na ciepło z ziołami i serem. Nazwa pizzy pojawia się już w X wieku. Placki na pizze są ręcznie rozciągane, tak aby ciasto było cienkie.
Prawdziwą karierę pizza zrobiła już po upowszechnieniu się pomidorów, z których zaczęto robić sos do pizzy. Pierwsze pizzerie zaczęły powstawać we Włoszech w XVII wieku. W XIX wieku przepis ten trafił do USA, gdzie stworzono wiele nowych przepisów. Jednak pizza zawojowała świat dopiero po II WŚ, kiedy to zubożenie społeczeństwa zmusiło ludzi do szukaniu przepisu na tanie jedzenie. Od tej pory pizza stała się modnym i lubianym fast foodem. Popularność zawdzięcza nie tylko tanim składnikom, lecz także uniwersalności, która pozwala na tworzenie własnych kombinacji smakowych.
Czy warto piec pizzę w domu i czy można można upiec ją w piekarniku
Temperatura wypieku pizzy jest bardzo wysoka, dlatego też dość trudno jest upiec ją w domu w piekarniku. Spód na pizzę powinien być w środku miękki i ciągnący się, zaś z wierzchu pokryty pyszną, chrupiącą skórką. Taki efekt dość trudno jest uzyskać w domu. Dlatego też pizzę zwykle zamawiamy w restauracji, szczególnie że jest to przysmak niedrogi. Restauracje oferujące pizzę z dostawą do domu stały się tak popularne, że mało kto myśli o pieczeniu pizzy samodzielnie.
Czy pizza jest zdrowa? Zależy to od składników oraz od tego jak często ją zamawiamy. Tania i łatwo dostępna pizza sprawia, że zamawiamy ją często. Cienkie placki sprawiają, że nie ograniczamy się do jednego. Pizza sama w sobie nie jest niezdrowa, gdyż zawiera tylko placek, ser i pomidory z przyprawami. Jeśli jednak stanowi podstawę diety, nie będzie dostarczała organizmowi wszystkich składników. Ponadto tanie restauracje fast food mogą tworzyć pizze ze składników niskiej jakości. Zaleca się również unikania mrożonej pizzy, która może zawierać konserwanty. Jednak pizza jadana czasami w dobrej restauracji nie musi być niezdrowa.
Jeśli jesteśmy zwolennikiem zdrowego żywienia robionego od podstaw w domu, możemy pokusić się o upieczenie własnej pizzy. Dzięki temu mamy kontrolę nad całym procesem i gwarancję, że użyte składniki są świeże i zdrowe. Domowa pizza niekoniecznie będzie taka sama jak jej włoski pierwowzór, lecz może być równie smaczna. Dlatego też warto dowiedzieć się w jakiej temperaturze piec pizzę i jak długo. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić pizzę? Oto 3 najlepsze, domowe przepisy.
W jakiej temperaturze piec pizze - ile czasu i ile stopni
Przepis na domową pizzę - temperatura i czas pieczenia
Tradycyjną pizzę piecze się w specjalnych piecach opalanych drewnem, zaś restauracje posiadają profesjonalne piece do pizzy. Przepis na pizzę wymaga zrobienia prostego ciasta z mąki pszennej, wody, drożdży, oliwy i soli. Ciasto jest ugniatane. Następnie należy go odstawić do wyrośnięcia na około 45 minut. W kolejnym etapie rozkładamy ciasto na stolnicy i ręcznie rozciągamy na duży okrągły placek.
Polska pizza nieco różni się do tradycyjnego włoskiego przepisu. Piecze się ją na grubym cieście z dużą ilością dodatków. Włoskie sery są trudno dostępne i drogie, dlatego też zastępowane są zwykłym serem żółtym.
Niestety zrobienie dobrego ciasta z dobrych składników nie jest gwarantem sukcesu. Pizza pieczona w domu może wyjść przypalona u dołu i niedopieczona w góry. Może się także rozpadać w czasie pieczenia. Ważna jest nie tylko temperatura i czas pieczenia, lecz także wilgotność powietrza w piekarniku oraz ilość farszu. Jeśli chcemy częściej piec pizzę w domu, warto rozważyć zakup specjalnego kamienia do pizzy. Niektóre nowoczesne piekarniki mają również funkcję pieczenia pizzy.
Ile czasu i ile stopni wymaga upieczenie domowej pizzy w piekarniku
Tradycyjna pizza piecze się bardzo krótko w temperaturze 500 stopni. Takiej temperatury nie uzyskamy w piekarniku w domu. Dlatego też w domu musimy piec pizzę dłużej. To jak długo pieczemy pizzę zależy od jej grubości i farszu.
Pizzę wstawiamy na dolną półkę piekarnika. Czas pieczenia pizzy domowej w piekarniku w temperaturze 220 stopni:
- pizza na grubym cieście - 25 minut,
- na średnim cieście - 17 minut,
- na cienkim cieście - 10 minut.
Warto wiedzieć, że na efekt końcowy wpływa także ilość i konsystencja farszu. Jeśli wrzucimy dużą ilość wilgotnego farszu i dużą ilość sosu, może się zdarzyć, że pizza będzie niedopieczona u góry i może się rozpadać na talerzu. Dlatego też warstwa farszu musi być relatywnie cienka, gdyż z grubą warstwą piekarnik sobie nie poradzi.