Co odstrasza myszy? Domowe sposoby i zapachy, które odstraszą myszy
Kiedy tylko zboże z pól jest zebrane i zaczyna robić się chłodniej, do domów i garaży zaczynają wchodzić myszy. Poszukują pożywienia i schronienia przed zimą. Jest na szczęście kilka sposobów na to, by twój dom nie był dla nich atrakcyjnym miejscem. Dowiedz się, czym odstraszyć myszy.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o przygotowywaniu pułapki na myszy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Myszy w domu
Wystarczy naprawdę chwila nieuwagi, by mysz przemknęła się do domu i założyła tutaj gniazdo. Trudno ją znaleźć, ponieważ najczęściej chowa się w spiżarniach, garażach i budynkach gospodarczych. Czasami jedynym potwierdzeniem obecności gryzonia są odchody myszy – drobne i czarne, porozrzucane po pomieszczeniu, innym razem można zaobserwować pogryzione cebule zimowanych kwiatów, dziury w starych ubraniach, workach czy nawet meblach.
Myszy w domu są nie lada problemem. I to nie tylko ze względu na ich żarłoczność i szkody, które mogą zrobić. To także nosiciele wielu różnych, szkodliwych chorób. Bucelozą na przykład można zarazić się przez odchody myszy, są źródłem także leptospirozy i wścieklizny. Dlatego, jeśli zdarzało się, że myszy garnęły się do twojego domu w przeszłości, lepiej od razu zastosować środki prewencyjne, by odstraszyć je na dobre. To i wiele lepsza i skuteczniejsza metoda, niż próba późniejszego łapania mysiej rodziny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Co odstrasza myszy – domowe sposoby
Najłatwiej zabezpieczyć dom przed wejściem myszy odpowiednią wonią. Zapach odstraszający myszy wcale nie musi być nieprzyjemny dla człowieka, więc w miejscach, gdzie wcześniej gryzonie się pojawiały możesz porozkładać specjalne pachnące saszetki, które bez problemu przygotujesz samodzielnie.
Czym odstraszyć myszy? Te zwierzęta nienawidzą mięty i rumianku. Dlatego możesz zebrać ich liście lub kupić w specjalnym sklepie zielarskim i wypchać nimi lniane woreczki. Możesz także po prostu rozsypać susz wokół miejsc, gdzie wcześniej było gniazdo. Możesz mieć pewność, że gryzonie tam nie wrócą. Świetnym rozwiązaniem jest także uprawianie w ogrodzie kępek mięty czy rumianku. Ich zapach lepiej odstraszy myszy niż kot.
To nie koniec domowych sposobów na zapachowe odstraszanie zwierzaków. Myszy w domu możesz wypłoszyć, rozkładając na podłodze świeże liście pomidorów. Gryzonie te nie lubią także dziewanny, woni oleandrów i kwiatów wrotyczu. Uciekają również, kiedy poczują cytrynę, zwłaszcza spleśniałą, ale ten sposób jest najtrudniej zastosować. Natomiast olejki eteryczne z wymienionych wyżej kwiatów można łatwo kupić. Potem wystarczy skropić nimi pomieszczenia gospodarcze i wejście do domu. Kwiaty wrotyczu można także pozbierać i wysuszyć – sprawdzają się równie dobrze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pułapce na myszy?
Czym odstraszyć myszy – urządzenia emitujące dźwięki
Na rynku jest mnóstwo urządzeń, których celem jest utrzymanie myszy, kun czy kretów z daleka od twojego podwórka. Polega to na wydawaniu dźwięków, które są słyszane jedynie przez te gryzonie. Mają one taką częstotliwość, że nie wyczuwają ich ani ludzie, ani zwierzęta domowe. Dla małych kręgowców są jednak bardzo drażniące, na tyle, żeby chciały uciekać jak najdalej od ich źródła.
Urządzenie emitujące takie dźwięki może mieć zasięg nawet 550 metrów kwadratowych. Jest to także zupełnie bezpieczny sposób dla gryzoni – nie dzieje im się krzywda, po prostu trzymają się z dala od twojego domostwa. Tego rodzaju odstraszacz nie jest dużą inwestycją. Dobrej jakości, o dużym zasięgu kupisz za więcej niż 200 zł, w marketach znajdziesz także trochę gorzej działające modele, które kosztują około 40-50 zł.
Co odstrasza myszy – zabezpieczenie domu
Nic tak nie odstrasza myszy, jak to, że nie będą miały możliwości, by dostać się do twojego domu. Mysz jest mała, ale nie prześlizgnie się pod drzwiami. Najczęściej wykorzystuje dziury, przewody wentylacyjne i tym podobne. Dlatego zadbaj o to, by nie mogła dostać się do twojego domu. Zabezpiecz wszystkie otwory, którymi gryzoń może dostać się do wewnątrz – sprawdź okolice instalacji rur CO i wszelkie szczelinki w dachu.
Drzwi do piwnicy lub łączące pomieszczenia gospodarcze, zabezpiecz od dołu siatką, by żaden gryzoń nie mógł się przez nie przedostać. Wszelkie szpary zalej gipsem. Dzięki temu mysz będzie miała małe szanse, by zostać u ciebie na dłużej.