Czym i jak usunąć rdzę z metalu – oto najskuteczniejsze sposoby
Bardzo często zdarza się, że przedmioty wykonane z metalu zachodzą rdzą. Wówczas elementy owe nie tylko wyglądają niezbyt estetycznie, ale też zazwyczaj tracą na swojej funkcjonalności i wytrzymałości. Jak usunąć rdzę, by metalowy element odzyskał dawny… blask? Podpowiadamy, czym zmyć rdzę oraz jak dokładnie wygląda czyszczenie rdzy!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia miedzi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak usunąć rdzę? Usuwanie rdzy różnymi sposobami
Czyszczenie metalu z rdzy za pomocą sody oczyszczonej
Okazuje się, że odrdzewienie metalu wcale nie musi być aż tak kłopotliwe. Do usunięcia rdzy wystarczy bowiem sprawdzony i skuteczny środek na rdzę, aby pozbyć się jej z metalowego elementu. Wśród nich znajdują się te łatwo dostępne, które być może akurat mamy… pod ręką, we własnym domu. To środek tani i dobrze znany – mianowicie, soda oczyszczona. Wystarczy, że zmieszasz ją z wodą – wówczas powstanie swego rodzaju pasta. Tak powstałą pastą pokryj powierzchnię metalową, która zardzewiała. Możesz również umyć metalową powłokę i posypać ją następnie sodą oczyszczoną – wilgoć w połączeniu z sodą sprawi, że przyklei się ona do metalowej powierzchni. W takim przypadku należy zostawić dane elementy na przynajmniej dwie godziny. Możesz w ten sposób pozostawić również rozprowadzoną po metalowym elemencie pastę.
Kiedy już czas upłynie, wyczyść pastą metalowy przedmiot przy pomocy szczoteczki do zębów – zmyć rdzę powinno udać się już po kilku minutach! W przypadku posypania przedmiotu sodą, możesz użyć np. szczoteczki drucianej albo druciaka. Należy pamiętać, że soda oczyszczona odkleja rdzę od powierzchni, dlatego skrobanie jej może okazać się koniecznością! Sprawdź także ten artykuł na temat usuwania rdzy z ubrania.
Czym usunąć rdzę z metalu? A może by tak usunąć ją… octem?
Aby usunąć rdzę z powierzchni stali, możesz w tym celu wykorzystać ocet spożywczy. Na jakiej zasadzie on działa? Otóż, wystarczy zanurzyć stalowy element w occie, a następnie zostawić do wyschnięcia – nawet na cały dzień. Później trzeba go dobrze wytrzeć i zeskrobać resztki rdzy przy użyciu druciaka.
Ocet sam w sobie jest świetnym, naturalnym środkiem do smarowania – możesz zatem skorzystać z jego właściwości nie tylko przy małych elementach, ale i tych całkiem sporych. Tylko, że dużego przedmiotu już raczej… nie zanurzysz w occie w całości. Warto będzie wówczas zamoczyć ściereczkę w occie, a następnie owinąć czyszczony przedmiot właśnie nią. No chyba, że stalowa powierzchnia jest naprawdę ogromna – wówczas możesz polać ją octem i zostawić na ok. 3 godziny. Następnie należy zetrzeć ocet z elementu, natomiast za pomocą drucianej szczoteczki pozbyć się resztki rdzy.
Czyszczenie metalu z rdzy
Dobry środek na rdzę? Kup kwasek cytrynowy!
Odrdzewienie metalu możesz przeprowadzić za pomocą skutecznego środku ze sklepu, jakim okazuje się również… kwasek cytrynowy. Potraktowanie nim stali to świetny pomysł zwłaszcza, że wystarczy rozpuścić go w wodzie, by zadziałał. Kwasek cytrynowy zadziała w takim przypadku zupełnie podobnie, jak ocet. Zastanawiasz się, jak usunąć rdzę z ubrania? Cóż, na pewno nie kwaskiem! Niestety, ale kwasek może wówczas je odbarwić bądź całkowicie zniszczyć – a więc, jakiekolwiek rzeczy potraktowane farbą zwyczajnie… nie wchodzą w grę przy odrdzewianiu kwaskiem! Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, wystarczy wsypać 2 łyżeczki kwasu do gorącej wody i następnie zanurzyć w niej czyszczony element. Najlepiej niech będą to tylko małe przedmioty (jak śrubki czy nakrętki). Po takiej „kąpieli” należy zeskrobać rdzę druciakiem. Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia aluminium.
Jeżeli ta metoda wydaje się zbyt niebezpieczna dla danego przedmiotu, spróbuj usunąć rdzę mieszanką soku z cytryny i soli. To stary, domowy sposób na usunięcie rdzy – wystarczy, że ze składników tych utworzysz „papkę” i potraktujesz nią dany przedmiot. Podobnie działa zresztą coca-cola, która jest znakomitym odrdzewiaczem. Zastanawiasz się nadal, jak usunąć rdzę z ubrania, jednak ich przy tym… nie niszcząc? Spróbuj więc tych dwóch ostatnich sposobów!
Odrdzewiacz do metalu – jaki wybrać?
Próbowałeś już wszystkich powyższych domowych metod i nadal nie wiesz, jak usunąć rdzę? No cóż, czyszczenie rdzy wcale nie jest takie proste – zwłaszcza, jeżeli pojawiło się jej naprawdę sporo na danym przedmiocie. Warto będzie wówczas sięgnąć po sprawdzone preparaty, jakie na pewno skutecznie poradzą sobie z każdym zardzewiałym elementem! Czym usunąć rdzę z metalu? Otóż, warto zwrócić uwagę chociażby na środek WD-40 – to skuteczny odrdzewiacz do metalu, jaki wypiera wilgoć i działa bardzo uniwersalnie. Dzięki temu preparatowi można również zapobiec korozji i usunąć wszelkie zabrudzenia. Co ważne, produkt ten zadziała na bardzo różne metale, np. na mosiądz.
Pamiętaj, że WD-40 można używać na wszystkich rodzajach narzędzi – a więc narzędzia ogrodowe, wyposażenie domu czy elementy samochodu na pewno możesz potraktować właśnie tym preparatem. Kiedy już go użyjesz, środek wyschnie i na powierzchni wybranego elementu utworzy swego rodzaju zabezpieczającą warstwę – to właśnie ona będzie osłaniała go przed korozją i wodą (nawet do sześciu miesięcy). Środek wniknie na tyle głęboko, że poluzuje części nawet mocno zardzewiałe – dzięki temu, rdza łatwiej „odejdzie” od przedmiotu. Jeżeli chcesz potraktować środkiem WD-40 swoje auto, warto będzie już po całym zabiegu porządnie wymyć samochód, a następnie wyszorować go i dobrze nawoskować – dzięki temu, na długo zachowasz blask karoserii swojego auta! Oczywiście, WD-40 nada się nie tylko do samochodów – możesz z powodzeniem potraktować nim bowiem inne przedmiotu z metalu.
Pamiętaj, że…
Zanim zaczniesz usuwać rdzę z jakiegokolwiek przedmiotu musisz zorientować się, czy rdza oby nie za mocno „wgryzła” się w dany element. Jeżeli bowiem spowodowała jakieś szkody bądź sprawiła, że parametry przedmiotu (czy też jego użyteczność) drastycznie zmalały, trzeba będzie użyć wszystkich tych metod w nieco… innym charakterze. Zawsze trzeba dopasować sposób odrdzewiania do stanu przedmiotu, jaki został pokryty rdzą! Dlaczego należy o tym pamiętać? Otóż, nie każdy środek usuwający rdzę zadziała bowiem od razu i tak samo na każdy przedmiot!