Czym i jak wybielić firanki - poradnik praktyczny
Każda pani domu stara się dbać o swój dom. Czyste okna i białe firanki to przecież wizytówka gospodyni. Niestety biel na firankach szybko szarzeje i żółknie, dlatego wymagają one odpowiedniego prania oraz wybielania. W dalszej części artykułu zdradzimy domowe sposoby na wybielanie firanek oraz podamy przyczyny utraty ich bieli.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także więcej porad na temat prania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co przyczynia się do szarzenia i żółknięcia firanek?
Pożółkłe i szare firanki jedynie szpecą okna. Ich zadaniem jest przecież zdobienie zarówno wnętrza domu, jak i okien z zewnątrz. Z czasem firany tracą biel, a my nie mamy na to zazwyczaj wpływu. Wymagają przez to regularnego wybielania, które przywróci im dawny kolor i nie spowoduje zniszczenia materiału.
Nie jest ważna cena firanek, ponieważ każda z nich narażona jest dokładnie na te same szkodliwe czynniki. Jednym z nich jest długotrwałe nasłonecznienie, a także osiadający się na nich kurz. Wrogiem białych firanek jest także zanieczyszczone powietrze. Częste otwieranie okna powoduje, że zanieczyszczenia wnikają w firankę, powodując jej szarzenie.
Niszczące działanie ma też nieodpowiednie pranie. Mowa tutaj o nieprzystosowaniu temperatury do rodzaju prania. Na dodatek opcja wirowania może nieodwracalnie zniszczyć firany. Prócz szarzenia, częstym problemem są pożółkłe firanki. Zjawisku temu sprzyja dym papierosowy. Dlatego niewskazane jest palenie papierosów w domu. Zobaczmy więc, czym wybielać firanki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł z poradami, jak prać ręczniki.
Wybielanie firanek – domowe sposoby
Czym wybielać firanki w domu
Wybielanie firanek powinno wykonywać się regularnie. Dzięki temu będziemy mogły utrzymać ich śnieżną biel. Okazuje się, że sam sposób przechowywania firanek ma ogromne znaczenie. Co ciekawe, by utrzymać biel, powinno się zawijać je w niebieski papier i włożyć do szafy. Dzięki temu nie zszarzeją i zachowają swoją pierwotną jakość. Konieczne jest też prawidłowe czyszczenie. Czym wybielać firanki?
Jednym z niezawodnych domowych sposobów jest wybielanie proszkiem do pieczenia. Bardzo dobrze sprawdzi się też soda oczyszczona. Do wybielania można wykorzystać również inne produkty kuchenne, jak np. sól kuchenną, amoniak, płyn do mycia naczyń oraz skorupki z jajek. Te produkty domowego użytku okazują się bardzo skuteczne.
Sposoby na przywrócenie naturalnej bieli nie stanowią trudności. Wystarczy tylko przetestować kilka metod, by wybrać najskuteczniejszą. Prosta czynność wybielania sprawi, że śnieżnobiałe firanki znów będą zdobiły wnętrze naszego domu. Na dodatek domowy sposób wybielania pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Poniżej krótka instrukcja, jak wybielić firanki.
Jak wybielić firanki?
Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia wykonuje się w proporcji 1 opakowania produktu na 5 litrów wody. Firanki zamaczamy w roztworze, a następnie pierzemy w proszku do białego i kilkakrotnie płuczemy. Proszek do pieczenia działa na zasadzie wybielacza, dzięki któremu skutecznie odzyskamy dawną biel firanek. Nie zaleca się krochmalenia firanek wykonanych z tworzyw sztucznych.
Wybielanie firanek sodą oczyszczoną to także popularny sposób na białe firanki. Na dodatek jej zastosowanie jest dziecinnie proste. Wystarczy tylko dosypać do przegródki na proszek w pralce łyżkę sody i nastawić pranie. Efekt śnieżnobiałych firanek będzie gwarantowany. Dobrze sprawdzi się też namaczanie firanek w zasolonej wodzie (proporcje 4 łyżki : 3 litry wody). Ważne jest jednak, by najpierw normalnie je wyprać.
Szare firanki można też zamoczyć w roztworze wody i amoniaku (1 łyżka : 2 litry wody). Na firanki kuchenne posiadające często tłuste plamy, można wykorzystać płyn do mycia naczyń. Wystarczy 1 łyżka płynu dodana do prania. Tym sposobem firanki powinny ładnie się wyczyścić. Najciekawszą z metod jest zastosowanie skorupek od jajek. Umieszcza się je w lnianym woreczku, który należy wrzucić do bębna pralki wraz z firankami. Ten niecodzienny sposób wart jest przetestowania. Warto też pamiętać, że na wybielanie firanek z tworzyw sztucznych najlepszy będzie gotowy wybielacz do firanek.
Szare i pożółkłe firanki – pranie ręczne czy w pralce?
Czy pranie ręczne wybieli firanki?
Z pewnością dzięki praniu ręcznemu uzyskamy jaśniejszy odcień bieli. Na dodatek ogromną zaletą prania ręcznego jest ograniczone do minimum ryzyko zniszczenia tkaniny. Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać przed praniem, jest dokładne wytrzepanie firanki z kurzu. Niektórzy praktykują też odkurzanie.
Jeśli posiadamy firanki z tkaniny naturalnej, np. bawełniane, lniane czy tiulowe, najlepiej wyprać je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Następnie należy wypłukać je w letniej wodzie z krochmalem. Ważne jest, by tak wyprane firanki suszyć w pozycji rozciągniętej. Po wyschnięciu wyprasować i zawiesić na oknie. Sztuczne firanki można natomiast zawiesić od razu.
Decydując się na pranie ręczne z wybielaniem, warto postawić na proszek do pieczenia, sól kuchenną lub amoniak. Roztwory tych produktów z wodą przy zachowaniu odpowiednich proporcji, odznaczają się ogromną skutecznością. Warto więc spróbować domowych sposobów, zanim kupimy gotowy wybielacz do firanek. A nóż okaże się, że będziemy mogli nieco zaoszczędzić.
W ilu stopniach powinno się prać firanki w pralce?
Wiedza, jak wybielić firanki domowymi sposobami, z pewnością niejednokrotnie okaże się niezawodna. Jednak dodawanie odpowiedniej ilości „wybielacza” do proszku do prania to nie wszystko. Konieczne jest jeszcze pranie w optymalnej temperaturze.
Zazwyczaj firanki należy prać w pralce na programie prania delikatnego. Wówczas maksymalna temperatura prania wynosi 30 stopni. Absolutnie powinno się zrezygnować z opcji wirowania. To jedynie może się przyczynić do zniszczenia tkaniny.
Powyższe sposoby, jak i czym wybielać firanki, stanowią cenne wskazówki dla niejednej pani domu. O ile często słyszy się, że wybielanie firanek sodą jest popularne, o tyle wiele pań nawet nie słyszała o sposobie ze skorupkami jajek. Wiedząc, jak wybielić firanki na domowe sposoby, gotowy wybielacz do firanek idzie w odstawkę.