Czym i jak wyczyścić okap kuchenny? Poradnik praktyczny
Zastanawiasz się, jak wyczyścić okap ze stali nierdzewnej? Czym wyczyścić okap z tłuszczu, kiedy jest on czarny, typu inox bądź… drewniany? Okazuje się, że czyszczenie okapu wcale nie jest aż tak skomplikowaną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Podpowiemy więc, jak możesz skutecznie umyć to urządzenie!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyczyścić okap?
Jak umyć okap podstawowym sposobem?
Nie zawsze potrzeba bardzo drogich środków czystości, aby doprowadzić do ładu swój okap wyspowy. W większości przypadków wystarczy jedynie dobrze rozejrzeć się po… własnym domu. Oto lista rzeczy, jakie na pewno przydadzą się w czyszczeniu okapu:
- dowolny olej (np. oliwa z oliwek),
- woda,
- ocet,
- ściereczka z mikrofibry,
- gąbka do mycia,
- spryskiwacz,
- ręcznik papierowy (uważaj z nim jednak przy okapie typu inox, aby go… nie zarysować!).
- Zmieszaj wodę z octem (proporcje 50:50), a później wlej roztwór do spryskiwacza.
- Zdejmij kratkę z filtrem z okapu. Zazwyczaj jest ona zamocowana na 2 klipsy, więc demontaż powinien zająć chwilkę.
- Zostaw samą kratkę, gdzie kumulują się opary podczas gotowania.
- Skorzystaj ze spryskiwacza z roztworem – ocet to doskonały pochłaniacz tłuszczu i brudu! Popryskaj nim całą kratkę, zostawiają roztwór na ok. 15 minut.
- Po upływie tego czasu wyszoruj kratkę ściereczką bądź gąbką, zbierając pozostałości papierowym ręcznikiem. Od czasu do czasu możesz popryskać na kratkę roztworem.
Jeśli planujesz prace porządkowe w kuchni, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia piekarnika.
Czyszczenie okapu – dalsze wskazówki
Jak widzisz, wcale nie jest tak trudno wyczyścić okap wyspowy – i to nawet, gdy jest… czarny! Ważne jednak, aby robić to przynajmniej jeden raz na 2 tygodnie. Wówczas z całą pewnością unikniesz dłuższego szorowania, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię urządzenia.
Staraj się używać oliwy z oliwek bądź innego oleju – podobnie, jak ocet, to świetny pochłaniacz tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń! Nanoś go gąbeczką i przykryj na moment ścierką z mikrofibry, jaką wcześniej umoczysz w gorącej wodzie. Gdy zdejmiesz ściereczkę, warto będzie przecierać okap ostrą stroną gąbki, a papierowym ręcznikiem zebrać resztki oleju i wypolerować kratkę.
Podobnie sprawa ma się do czyszczenia okapu z zewnątrz. Nie jest to trudny proces, gdy zastosujesz wodę z octem lub olej. Pamiętaj, że ocet może dodatkowo nabłyszczyć powierzchnię, zwłaszcza gdy okap jest ze stali nierdzewnej i już nieco… zmatowiał.
Czym wyczyścić okap?
Jak wyczyścić okap – krok po kroku?
Chcesz wiedzieć, jak doczyścić drewniany albo stalowy okap? Nic prostszego! Wystarczy, że będziesz postępować według poniższej instrukcji:
- Odłącz okap od źródła zasilania.
- Zbierz wszystkie naczynia z płyty grzewczej, żeby mieć jak najłatwiejszy dostęp do okapu.
- Jeżeli nad okapem znajduje się szafka, postaraj się zabezpieczyć ją przed rozpoczęciem czyszczenia okapu.
- Aby wyczyścić okap, wykorzystaj w tym celu środki, jakie rozpuszczają tłuszcz – takie, które w kontakcie z ciepłą wodą będą mogły uporać się nawet z ciężkimi do usunięcia zanieczyszczeniami. Często wystarczy do tego zupełnie… płyn do naczyń! To tani, bezpieczny i skuteczny produkt, który posiada każdy z nas. Dodatkowo, nie będzie rysował on powierzchni okapu.
- Ściągnij z urządzenia zarówno siatki, jak i filtry.
- Możesz przemyć filtr z okapu w zmywarce – wystarczy umieścić go na najniższej półce. No chyba, że wolisz przemyć okap ręcznie – wówczas trzeba zanurzyć go w wodzie odpowiednio wcześniej, razem z płynem do naczyń. Pozwól poleżeć filtrowi w roztworze przez co najmniej 20 minut.
- Jeżeli użyjesz miękkiej szczoteczki, to łatwiej uda się pozbyć namoczonego brudu. Możesz w tym celu skorzystać także z miękkiej gąbki. Nie zapominaj, że szczególnej uwagi wymagają rowki w okapie – właśnie tu z pomocą przyjść mogą… skuteczne preparaty!
- Dokładnie spłucz i wytrzyj filtr do sucha.
- Następnie wyczyść okap od zewnątrz – zależnie od tego, z jakiego tworzywa został on wykonany. Warto dobrać wówczas odpowiednie pod dany materiał preparaty do czyszczenia stali nierdzewnej, szkła, drewna czy plastiku. Jeżeli chodzi o drewniane elementy, warto jest je czyścić miękką ścierką, zaraz po spryskaniu odpowiednim preparatem do drewna. Tego typu środku często radzą sobie doskonale również z powierzchniami lakierowanymi, z aluminium, chromu, ale też ze stali.
Pamiętaj, że…
Bardzo istotne jest odpowiednio częste wymienianie filtrów węglowych w okapie. Niestety, ale nie będą one działać z całą swoją mocą, jeżeli nie wymienisz ich przynajmniej raz na 3 miesiące (w zależności od tego, ile korzystasz z okapu). Okap kuchenny należy pielęgnować każdego dnia – dokładnie i starannie. Dzięki codziennej pielęgnacji, zwłaszcza po gotowaniu posiłków na kuchence, okap będzie mógł poprawnie pełnić swoją funkcję i w maksymalnym stopniu przechwytywać zarówno opary, jak i tłuszcz czy… niepożądane zapachy!
Możesz więc skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów bądź pokusić się o chemiczny produkt ze sklepowej półki. Pamiętaj jedynie, że czyszczenie okapu zapewni nie tylko poprawność jego działania, ale i… należytą konserwację urządzenia!