Czym myć panele podłogowe i je nabłyszczać? Profesjonalne i domowe sposoby
Mycie paneli jest jedną z podstawowych czynności podczas sprzątania w domu. Jednak bardzo często zdarza się, że po umyciu, gdy zaświeci słońce, widoczny jest na nich kurz, brud oraz smugi. W jaki sposób można dokładnie umyć panele podłogowe? Czy zwykły mop sobie z tym poradzi? Jak nabłyszczać panele i czy potrzebne jest pastowanie? Na wszystkie pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. Podpowiemy też, jak powinna wyglądać zarówno profesjonalna, jak i domowa konserwacja tego typu podłogi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Profesjonalne oraz domowe sposoby mycia paneli
Jak myć panele laminowane? Specjalistyczne mycie paneli opiera się głównie na wykorzystaniu odpowiednich preparatów. Jednak to nie tylko dobry środek. W takiej sytuacji często korzysta się także ze specjalnej maszyny do czyszczenia paneli podłogowych. Jest to natomiast sposób, który w warunkach domowych praktykuje się niezwykle rzadko. Skuteczność sprzętu jest jednak bardzo wysoka. Maszyna radzi sobie o wiele lepiej niż tradycyjny mop.
No dobrze, a jak wygląda mycie paneli w warunkach domowych? Zwykle potrzebny w tej sytuacji jest mop, ściereczka, woda oraz miotła i szufelka lub odkurzacz. Prawidłowe mycie paneli wymaga bowiem uprzedniego pozmiatania (albo odkurzenia) z ich powierzchni zalegającego kurzu i piasku. To bardzo ważna czynność, ponieważ zaniedbanie grozi porysowaniem paneli podczas mycia.
Mikro ryski mogą okazać się naprawdę groźne. Nie można też używać zbyt dużo wody, ponieważ jej nadmiar może przyczynić się do zniszczenia podłogi. Przecieranie czystej powierzchni paneli za pomocą lekko zwilżonego mopa powinno skutecznie odświeżyć podłogę. A co z preparatami? Czym myć panele, by wyglądały dobrze? Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby mycia paneli. Nie trzeba inwestować w gotowe środki, wystarczy rozrobić wodę z dodatkiem płynu do naczyń lub octu. Dzięki temu na panelach nie będzie śladów brudu ani smug. Sprawdź także więcej porad na temat utrzymania czystości w tym miejscu.
Jak nabłyszczać panele?
Matowe panele podłogowe to zmora wielu gospodyń. Okazuje się jednak, że nabłyszczanie podłogi nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W dodatku nie ma konieczności zakupu gotowych preparatów chemicznych, ponieważ można wykorzystać w tym celu popularne domowe sposoby.
Zastanawiacie się czym myć panele, aby błyszczały? Jednym ze sposobów jest zmywanie paneli zimną wodą z dodatkiem octu w proporcji ok. 2 łyżki na 5 litrów wody. Do mycia najlepiej sprawdzi się szmatka lub płaski mop z mikrofibry. To sprawdzona, a zarazem bardzo skuteczna metoda na nabłyszczanie paneli. Efekty są naprawdę rewelacyjne. Podobnie działa roztwór z 2 szklanek wody, połowy szklanki octu oraz 2 łyżek oliwy z oliwek. Taką mieszankę należy wlać do rozpylacza i spryskać umytą ciepłą wodą podłogę. Na koniec wypolerować suchą szmatką. Panele będą lśnić jak nowe.
Gotowe preparaty chemiczne do nabłyszczania (np. Sidolux, Pronto) zawierają tzw. polimery, które wnikają w porowatą powierzchnię paneli, tworząc powłokę ochronną. Dzięki temu po nałożeniu na podłogę nabłyszczacza znacznie lepiej się ją myje. Warstwa preparatu chroni powierzchnię przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, efekty nabłyszczania utrzymują się aż do 3 miesięcy.
Co jeszcze można osiągnąć poprzez pastowanie paneli?
Regularna konserwacja każdej podłogi pozwala na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Dlatego tak ważne jest pastowanie paneli. Dzięki nabłyszczaniu ewentualne mikro ryski stają się skutecznie ukryte, a na panelach tworzy się powłoka ochronna. Warto pamiętać, że prawidłowe mycie należy wykonywać wzdłuż paneli.
Podłogi wykonane z paneli źle znoszą chodzenie w butach. Noszący się z zewnątrz piasek oraz szorowanie, bardzo niszczą ich strukturę. W dodatku w porowatej powierzchni paneli bardzo często po myciu osadza się brud. Z tego względu zarówno panele, jak i inne powierzchnie wymagają konserwacji.
Od tej pory nie musicie się już zastanawiać, czym myć panele, ani w jaki sposób należy to robić. Powyższe wskazówki pomogą rozwiać wątpliwości na ten temat. Regularna konserwacja oraz umiejętne mycie paneli to najważniejsze czynności, które pozwalają utrzymać podłogę w dobrej kondycji.