Czym wyczyścić telewizor LED? Porady praktyczne, najlepsze sposoby i produkty
Częste korzystanie z ekranu telewizora LED wymaga stałej jego pielęgnacji – cóż, oglądanie filmów na brudnym ekranie raczej nie należy do najprzyjemniejszych. Nowoczesny ekran telewizora ledowego nie nadaje się do zwykłego czyszczenia szorstką ścierką. A więc, czym czyścić telewizor LED najbezpieczniej?
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak umyć ekran telewizora LED?
Czyszczenie telewizora plazmowego
Nowoczesne ekrany ledowe są zdecydowanie trudniejsze do wyczyszczenia niż standardowe ekrany kineskopowe. Ledowe ekrany to delikatne sprzęty, mocno podatne na kurz. Oczywiście nie jest tak, że przez to w ogóle ich nie wyczyścisz – zrobisz to jednak za pomocą odpowiednich produktów do pielęgnacji. I tak, może do tego posłużyć dołączona do telewizora ściereczka – producent zazwyczaj zostawia taką w opakowaniu razem ze sprzętem.
Nie dostałeś takiej w zestawie? Równie dobrze zastąpi ją ściereczka z mikrofibry. Kupisz ją w niemal każdym sklepie z urządzeniami RTV bądź w salonie optycznym. Ścierka ta jest na tyle miękka, że możesz nią wycierać zarówno ledowy ekran, jak i… okulary do czytania! Jedyne na co musisz uważać to unikanie mycia telewizora szorstkimi gąbkami lub ręcznikami papierowymi – no chyba, że chcesz mieć porysowany ekran. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu skóry krok po kroku.
Jak wycierać telewizor LED?
Zanim zaczniesz wycierać ekran, koniecznie odłącz urządzenie od prądu – no chyba, że to będzie wymagało odsuwania mebli. Zawsze staraj się przetrzeć ekran suchą szmatką – dzięki temu pozbędziesz się wierzchniej warstwy brudu. Staraj się jednak, by robić to delikatnie. Niewskazane jest mocne tarcie bądź dociskanie ścierki. Jeżeli będziesz tak robił, prędzej czy później zarysujesz telewizor.
Czym czyścić telewizor LED?
Czyszczenie ram telewizora plazmowego
Bez wyczyścisz ramy przy pomocy zwilżonej letnią wodą ściereczki bądź z użyciem jak najmniej chemicznego środka do czyszczenia monitorów ledowych. Czyść delikatnie i staraj się nie dotykać roztworem ekranu. Ramy telewizora wykonane są z innego tworzywa, jak sam monitor – zatem wymagają nieco innych środków do pielęgnacji. Staraj się unikać środków zawierających amoniak, aceton, alkohol etylowy, kwas etylu, chlorek metylu bądź toluen – mogą źle zareagować zarówno z ramą, jak i z samym telewizorem.
Uwaga! Przed ponownym podłączeniem telewizora lub komputera do prądu sprawdź, czy sprzęt całkowicie wyschnął.
Jak umyć ekran telewizora LED specjalnym preparatem?
Wystarczy zwilżyć miękką szmatkę niewielką ilością preparatu – oczywiście, idealna będzie w tym celu ściereczka z mikrofibry. Z kolei wspomniany preparat musi być przeznaczony wyłącznie do czyszczenia ledowych ekranów (np. firmy Sidolux, cena ok. 12zł). Żeby praca była efektywna, należy przelać zakupiony środek pielęgnacyjny do… plastikowego pojemniczka. Najlepiej, żeby wyposażony on był w nawet niewielki spryskiwacz. Później wystarczy już tylko popsikać nim ściereczkę i wyczyścić ledowy monitor telewizora, używając delikatnych ruchów. Gdy ekran wyschnie, należy do sucha wytrzeć go suchą szmatką.
Czym czyścić telewizor LED – o czym pamiętać?
Zawsze możesz zwilżyć szmatkę z mikrofibry destylowaną wodą lub takim roztworem, który zawiera destylowaną wodę z dodatkiem białego octu – w proporcji 1:1. Taka substancja na pewno usunie plamy po tłuszczu oraz kurz. Pamiętaj również, że mocne szorowanie może spowodować… wypalenie się pikseli na ledowym monitorze! Przez to na pewno pogorszy się jakość wyświetlanych obrazów. Pod żadnym pozorem nie można także rozpylać bezpośrednio na ekran substancji czyszczących! Ciecz zazwyczaj wnika wówczas w głąb urządzenia, uszkadzając je bezpowrotnie.
Staraj się także unikać środków do czyszczenia zawierających aceton – preparaty z taką substancją chemiczną mogą bowiem doprowadzić do zżółknięcia ledowego ekranu! I najważniejsze, o czym mowa już była kilkukrotnie – nigdy nie dociskaj ścierki do czyszczonej powierzchni ekranu i nie wycieraj go z całej siły! W przeciwnym wypadku uszkodzisz go i nie będzie już szans na jego odratowanie. Pozostanie wyłącznie kupno… nowego telewizora.