Czym wyczyścić żywicę? Domowe i profesjonalne sposoby na usunięcie żywicy
Plamy z żywicy pojawiają się bardzo łatwo. Wystarczy chwila nieuwagi, by na ubraniach lub włosach pojawiła się brązowa, niewielka plamka, której usunięcie jest bardzo kłopotliwe. Na szczęście jest na nie kilka naprawdę skutecznych sposobów. Dowiedz się, jak usunąć plamy z żywicy z różnych miejsc i materiałów. Poznaj najlepsze porady domowe.
Sprawdź także najlepsze porady na temat tego, jak usunąć plamy z oleju.
Z tego artykułu dowiesz się:
Żywica na ubraniu
Plamy z żywicy na ubraniu to prawdziwa zmora. Domowe sposoby bazują na środkach, które ją delikatnie rozpuszczą, by zaczęła się odspajać od materiału. Żywica na ubraniu najlepiej schodzi po zastosowaniu rozpuszczalnika, jednak ten sposób może być szkodliwy dla tkaniny – z pewnością zostaną przebarwienia, które nie mogą wyglądać zbyt dobrze. Zatem czym rozpuścić żywicę?
Idealnie sprawdzi się mieszanina spirytusu z terpentyną w proporcji 3:1. Zabezpiecz dokładnie plamę, by preparat nie dostał się obok. Zwilż nim wacik i delikatnie pocieraj plamę z żywicy. Substancja powinna ją delikatnie rozpuścić i łatwiej je usunąć. Potem należy wyprać ubranie w pralce, w standardowej temperaturze, podanej na metce. Jeśli od terpentyny pozostanie plama, możesz zastosować niewielką ilość płynu do mycia naczyń. To także sposób na oczyszczone buty z żywicy.
To idealny sposób na to, jak zmyć żywicę z materiałów naturalnych. W przypadku tworzyw sztucznych preparat powinien mieć inne proporcje. Stosunek terpentyny do spirytusu powinien w tym przypadku wynosić 1:1. Takie domowe sposoby na wywabianie plam z żywicy są lepsze niż wyskrobywanie jej – wtedy możesz zniszczyć splot materiału. Skórzane buty z żywicy można wyczyścić o wiele łatwiej, ponieważ ze śliskiej powierzchni plama schodzi szybciej, pod wpływem pocierania wacikiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak usunąć plamy z czerwonego wina?
Plamy z żywicy na ubraniu – usuwanie olejkiem herbacianym
Do usuwania plam z żywicy na ubraniu możesz użyć także naturalnych preparatów. Jednym z nich jest olejek z liści herbaty, organicznie pozyskiwany środek, który działa jak naturalny rozpuszczalnik. Błyskawicznie poradzi sobie ze śladami po żywicy. To tani sposób, buteleczka olejku kosztuje kilkanaście złotych.
Jednak zastosowanie olejku ma pewną wadę – środek pozostawia po sobie tłuste, trudno spieralne plamy. Dlatego do prania należy dodać płynu do mycia naczyń, który szybko wiąże cząsteczki tłuszczu. Może jednak się okazać, że na bardzo delikatnych materiałach (satyna bawełniana) pozostanie niespieralny ślad po olejku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat usuwania plam.
Czym zmyć żywicę z rąk? Domowe sposoby
Jeśli substancja brudzi skórę nadal zostajemy z pytaniem czym rozpuścić żywicę. Najczęściej stosuje się rozpuszczalnik, jednakże on może być zbyt agresywny dla delikatnej skóry. Zamiast niego możesz wypróbować benzynę lub płyn do zmywania paznokci z acetonem. Delikatne przejechanie nasączonym w nich wacikiem powinno pomóc.
Jeśli nie masz tych składników pod ręką, możesz zastosować inny domowy sposób na wywabianie plam z żywicy. Czym zmyć żywicę z rąk? Postaraj się ją po prostu oderwać! Żeby to sobie ułatwić, koniecznie zastosuj znany sposób: przyłóż do plamy kilka kostek lodu. Kiedy żywica zaschnie, stanie się twarda i związana, łatwiej będzie ją pokruszyć i oderwać. A na dodatek odspoi się od twojej skóry, więc będzie to szybkie i bezbolesne.
Jak zmyć żywicę z włosów?
Chwila nieuwagi na nowej ławce lub w czasie wyprawy w lesie i na kosmyku włosów pojawia się grudka żywicy. Niestety, woda i szampon na nią nie zadziałają – w ten sposób na pewno nie uda ci się jej pozbyć. To trochę bardziej mozolne, niż usuwanie jej z dłoni, ale nie obawiaj się, że trzeba będzie obciąć pozlepiane kosmyki.
Przede wszystkim spróbuj rozpuścić plamy z żywicy. Terpentyna plus spirytus, a nawet sam spirytus powinien wystarczy. Delikatnie pocieraj nasączonym wacikiem z góry w dół, by zebrać jak najwięcej na waciku. Potem pozostaje tylko wielokrotne wyczesywanie gęstą szczotką i ciągłe mycie szamponem. Żywica z włosów nie schodzi łatwo, trudno jest ją oderwać. Prawdopodobnie przyjdzie ci kilkukrotnie powtarzać proces wcierania spirytusu, mycia szamponem i wyczesywania, ale po kilku próbach z pewnością to się uda.
Jak usunąć plamy z żywicy z drewna? Porady domowe
Drewniane elementy ozdobne i konstrukcyjne są najczęściej wykonane z krajowych drzew iglastych – świerków lub sosen. Są to jednak bardzo żywiczne drzewa i może okazać się, że z ławki czy balustrady trzeba będzie usuwać plamy. Wyciek żywicy jest naturalny i nie można powstrzymać go przez lakierowanie elementów wykonanych z drewna – żywica i tak będzie wypływać, a lakier zacznie się łuszczyć.
Wywabianie plam z żywicy z ławki, konstrukcji altany czy balustrad, jest dość skomplikowane. Przede wszystkim najpierw należy zebrać wyciekającą żywicę za pomocą ostrego noża, jednak zawsze zostanie po tym plama. Plamy z żywicy na drewnie także można spróbować usunąć terpentyną lub płynem do mycia naczyń – oba preparaty są bezpieczne dla drewna, chociaż mogą odbarwiać lakier. Po usunięciu śladów, należy umyć drewno letnią wodą i wytrzeć do sucha, a miejsce wycieku żywicy przeszlifować papierem ściernym i pomalować – najlepiej olejem. Jeśli żywica sprawiła, że lakier zaczął się łuszczyć, drewniane elementy należy niestety całe przeszlifować i malować od nowa. Na starszym drewnie żywica prawie się nie pojawia.