Czyszczenie kominka z sadzy - najskuteczniejsze metody i domowe sposoby
Zimą kominek ogrzewa, a latem stanowi element dekoracyjny. Regularne czyszczenie kominka z sadzy zapewnia nie tylko skuteczne ogrzewanie i estetykę, lecz także bezpieczeństwo. Dowiedz się jak i kiedy wykonać usuwanie sadzy z kominka, czyszczenie szamotu, mycie ścian z sadzy - tak, aby twój kominek skutecznie ogrzewał mieszkanie i nie powodował niebezpieczeństwa pożaru.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu szyby kominka.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czyszczenie kominka z sadzy
Kominek wymaga odpowiedniej konserwacji i cyklicznych przeglądów, które zapewnią jego właściwe działanie. Czyszczenie kominka z sadzy rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy kominek jest dokładnie wygaszony (12 godzin po zgaszeniu) i nie używamy zwykłej wody do przygaszania kominka. Myjąc kominek środkami chemicznymi, pamiętaj, aby upewnić się, że palenisko całkowicie wygasło.
Usuwanie sadzy z kominka, jak również smoły i łatwopalnych substancji, należy wykonywać przed i po każdym sezonem grzewczym. W sezonie grzewczym usuwamy smołę i łatwopalne substancje najlepiej raz w tygodniu. Mycie ścian z sadzy jest konieczne. W przeciwnym wypadku sadza i substancje smoliste utworzą grubą warstwę, która zmniejszy przekrój komina i może doprowadzić do pożaru.
Osad z sadzy na ściankach kominka można usunąć specjalnymi środkami chemicznymi, którymi spryskujemy powierzchnię. Po kilku minutach osad z sadzy wycieramy wilgotną ściereczką.
Wkład kominka, czyli szamot, ruszt, płyty żeliwne i deflektor, należy zdemontować i oczyścić przed każdym sezonem grzewczym. Czyszczenie szamotu najlepiej wykonać specjalnymi środkami do czyszczenia kominka z sadzy.
Czyszczenie szyby kominkowej
Najważniejszym warunkiem prawidłowego działania kominka jest używanie suchego drewna, najlepiej liściastego. Mimo wszystko szyba kominkowa z czasem ulega zabrudzeniu i kominek traci walory estetyczne. Czyszczenie szyby kominkowej zależy od rodzaju użytego szkła. Szybę samoczyszczącą, tak zwane “szkło z pyrolizą”, czyścimy standardowymi środkami chemicznymi do mycia szyb. Natomiast do czyszczenia zwykłej ceramiki szklanej należy używać specjalnych płynów do szyb kominkowych. Jeśli szyba jest mocno zabrudzona sadzą i substancjami smolistymi należy użyć środków do szyb kominkowych, które te zanieczyszczenia rozpuszczą i usuną.
Dobrym rozwiązaniem do czyszczenia szyby kominkowej są preparaty w sprayu, które zmiękczają brud i nie spływają po szybie.
Na koniec należy dokładnie wytrzeć szybę, aby nie pozostały na niej pyły, które pod wpływem temperatury mogą przywierać do szkła. Do mycia szyby kominkowej nie wolno używać materiałów ściernych, które mogę porysować szkło.
Domowe sposoby na usuwanie sadzy z kominka
Aby usunąć osad z sadzy z szyby kominka, można zastosować domowe sposoby. Najprościej wilgotną szmatkę maczamy w popiele z paleniska i czyścimy nią okopconą szybę. Osobom, które preferują domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka, można doradzić użycie octu lub amoniaku.
Do pół litra wody dodajemy łyżkę amoniaku i łyżkę octu i tą mieszanką spryskujemy szybę. Po minucie przecieramy szybę szmatką.
Czyszczenie kominka z sadzy nie jest czynnością trudną. Jednak czyszczenie szamotu czy też mycie ścian z sadzy najlepiej wykonać środkami chemicznymi specjalnie przeznaczonymi do czyszczenia kominków, gdyż domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne.