Czyszczenie miedzi – jak i czym wyczyścić miedź? Sprawdzone sposoby
Czyszczenie miedzi wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Wystarczy bowiem tylko kilka produktów zabranych z… kuchni. Nie wierzysz? Przeczytaj o kilku poradach, czym wyczyścić miedź i jakie są na to najlepsze domowe sposoby!
A może zainteresuje cię także artykuł o czyszczeniu srebra sodą?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyczyścić miedź? Nalot na miedzi
Przedmioty z miedzi są bardzo piękne, a także niezwykle wytrzymałe. To właśnie z niej wykonywane są elementy zarówno dekoracyjne, jak i codziennego użytku. Kuchenne przybory (np. miedziany garnek) są dobrym przewodnikiem ciepła, dzięki czemu grzanie w nich posiłków jest szybkie i efektywne. Jednak, miedź z czasem po prostu… matowieje. Całe szczęście, bardzo łatwo można przywrócić jej pierwotny blask.
Czyszczenie miedzi – domowe sposoby
Nalot na miedzi a płyn do naczyń
Zastanawiasz się, czym wyczyścić miedź najprościej? Rozpocznij od przemycia miedzianego przedmiotu za pomocą zwykłego płynu do naczyń oraz letniej wody. Uważaj jednak, żeby czyszcząc dany element nie przyciskać ściereczki do powierzchni ze zbyt wielką siłą – kiedy będziesz przesadzać, możesz uszkodzić przedmiot bądź zadrapać go.
Śniedź na miedzi a keczup
Czyszczenie mosiądzu jest bardzo efektowne zwłaszcza, kiedy zrobisz to za pomocą keczupu! Wystarczy nałożyć cienką warstwę produktu na powierzchnię danego przedmiotu. Następnie trzeba będzie odczekać minimum godzinę, zanim keczup zacznie działać i rozpuszczać niechciane zabrudzenia. Kiedy spłuczesz po tym czasie produkt, różnica będzie bardzo widoczna! Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu srebra colą.
Roztwór z cytryny i soli
Przedmioty z miedzi z łatwością odnowisz za pomocą cytryny zmieszanej z drobną solą – może to być np. sól morska. Jak wyczyścić miedź w ten sposób? Otóż, przetnij cytrynę na pół. Następnie nasyp na tę przekrojoną połówkę szczyptę soli. Weź ją w rękę i zacznij delikatnie nacierać powierzchnię miedzianego elementu. Już po kilku minutach powinieneś zauważyć spektakularny efekt. Ostatnim krokiem będzie dokładne opłukanie czyszczonej powierzchni letnią wodą. Zatem roztwór z cytryny i soli doskonale usuwa śniedź na miedzi! Pamiętaj jednak, żeby zawsze postępować z miedzią delikatnie, nawet przy tak prostej metodzie.
Woda z mydłem
Wbrew pozorom, to bardzo skuteczna technika! Czyszczenie miedzi przebiegnie dzięki niej pomyślnie, jeżeli przemyjesz dany element gorącą wodą z mydłem. Nie ma w tym sposobie zbyt wiele filozofii – wystarczy umyć dany przedmiot przygotowaną „miksturą”, a następnie wypłukać go w czystej wodzie i pozwolić mu wyschnąć. Kiedy czyszczone elementy będą już zupełnie suche, wypoleruj je ścierką z irchy lub kawałkiem flaneli – to przywróci im blask!
Pamiętaj, że najlepszy efekt uzyskasz, gdy pozwolisz „popływać” danemu przedmiotowi w wodzie z mydłem nawet… cały dzień!
Nalot na miedzi – jak inaczej się pozbyć?
Soda oczyszczona i cytryna lub… mąka
Jest to doskonały zamiennik soli. Żeby wykorzystać jej właściwości, nasącz mieszanką soku z cytryny i sody delikatną szmatkę. Następnie wyszoruj nią wybrany element z miedzi i spłucz pozostałość roztworu letnią wodą.
Alternatywnie, możesz również przygotować specjalną maskę z sody, octu i mąki. Wystarczy zmieszać te składniki ze sobą w proporcjach 1:1 i wetrzeć w miedziany przedmiot. Kolejnym sposobem będzie pokrycie mieszanką całej czyszczonej powierzchni i odczekanie około 45 minut. W tym czasie patyna nieco się rozmoczy, a Ty będziesz mógł wyszorować dany przedmiot. A więc, soda oczyszczona będzie doskonałym sposobem na czyszczeni miedzi – i to kilku formach! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sody oczyszczonej.
Sól z octem
Jeżeli czyszczona powierzchnia nie jest zbyt wielka (np. miedziane kolczyki), wypróbuj przeczyścić je mieszanką soli z octem. Dodaj te dwa składniki do gotującej się wody w proporcji 1:1. Następnie, włóż do garnka kolczyki na ok. 3 godziny. Kiedy czas „moczenia się” biżuterii minie, wyjmij kolczyki z garnka i dokładnie umyj je mydłem. Następnie, opłucz je gorącą wodą i… gotowe!
Czyszczenie miedzi - o tym pamiętaj…
- Nie dopuszczaj do powstawania zacieków na miedzi.
- Czyść ostrożnie miedziane elementy zwłaszcza, kiedy robisz to przy pomocy octu czy cytryny. Są to substancje dość mocno żrące, więc dobranie nieodpowiednich proporcji uszkodzi powierzchnię czyszczonego elementu.
- Do polerowania miedzi używaj delikatnych i miękkich ścierek. Uważaj również, żeby nie robić tego ze zbyt dużą siłą.
- Jeżeli chcesz wyczyścić np. miedzianą kołatkę bądź kran, koniecznie zabezpiecz obszar wokół czyszczonego przedmiotu, np. taśmą klejącą.
- Mydło powoduje polaryzację cząsteczek, a więc z jego pomocą świetnie usuniesz śniedź na miedzi i nadasz jej jednolity oraz głęboki kolor.
6. Jeżeli chcesz zabezpieczyć wyczyszczony już element przed kurzem bądź ponowną utratą blasku, użyj w tym celu… rozcieńczonego lakieru akrylowego do metalu! Preparat zawiera bowiem żywicę syntetyczną, która zapobiega starzeniu się przedmiotów i ochrania miedź przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych – to one odpowiadają za wybarwianie się miedzianych przedmiotów.
7. Staraj się unikać zbyt silnych środków chemicznych – dzięki temu unikniesz przypadkowego uszkodzenia miedzianego elementu.